سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

آیت قیصربیگی-دیپلمات کهنه کار ایرانی گاهی با سکوتش بلند تر از هر صدایی سخن می گفت؛ با لبخندش بهتر از هر خشونتی نمایش اقتدار می داد؛ چهره بشاش و دستهای باز او گاهی یخ مذاکرات را در هم می شکست. در سر و صدای منتقدان، در حالی که اعتماد ملتی را با خود به همراه داشت او آرام و صبور بود اما در مذاکرات قاطع عمل می کرد. در طول گفتگو های هسته ای وی چنان با قدرت ظاهر شد که وندی شرمن (دیپلمات آمریکایی) در باره او گفته است که ما از ظریف خیلی می ترسیم چون مثل ما حرف می زند، با فرهنگ ما کاملا آشناست، فنون ما را خوب می شناسد و برای همین عجیب به او احساس نزدیکی می کنیم اما درعمل مثل قاسم سلیمانی قاطع است، او آدم خطرناکی هست. آری در ماراتن سخت و نفس گیر مذاکرات هسته ای او با قاطعیت خود به ما آرامش و اطمینان می داد و هیچ گاه از مواضع عزتمندانه و بر حق ایران اسلامی کوتاه نیامد.
ایرانی ها او را دوست دارند، امروز او یک قهرمان ملی در فتح یک راه طولانی و عبور از یک پیچ تاریخی است که به سلامت به خط پایان رسیده و جام ادب و اخلاق را در یک نبرد تمام عیار دیپلماتیک بالای سر برده است. امروز ظریف نام بزرگ و قابل احترامی است که شاید دیگر نیازی نباشد با القاب و عناوینی خاص چون مصدق و امیر کبیر او را توصیف کنیم. چراکه امروز ظریف چهره کاریزماتیک عالم دیپلماسی در جهان است که خود گویای همه چیز است. او ظریف ایران است مردی از دیار خوبان که جهان را مقهور دستان بلند خود کرده است. مردی که در تورنمنت هسته ای روی استقامت را سپید کرد و شش قدرت جهانی را سر میز مذاکره تا لحظه توافق میخکوب کرده بود. او ظریف است مردی که هرگز با مشت های گره کرده دست نداد و گفتگو را بر اساس احترام متقابل به دیپلماسی دنیا آموخت. او ظریف ایرانی هاست مردی که در عالم دیپلماسی صداقت را فدای سیاست نکرد و فصل نوینی از رفتار دیپلماتیک بجا گذاشت. مرد همیشه خندان دستگاه دیپلماسی با همه تفاسیر موجود نشان داد که دیپلماسی عرصه شعور است نه شعار.
آری عقلانیت و هوشمندی این مرد ظریف ایرانی بذر امید کاشت تا گل لبخند را بر لبان ایرانیان بکارد. هنرنمایی دیپلمات کارکشته و قهار این روزهای ایران اسلامی آنقدر زیبا و دیدنی بود که برای سال ها در خاطر تماشاگران ناظر بر صحنه دیپلماسی بعنوان یک الگوی شایسته در روابط بین الملل در اذهان خواهد ماند. ظریف ایران با همه سلول هایش یکسره فریاد 70 میلیون ایرانی بر سر زورگویان عالم شد تا حقانیت سرزمین مادری را به نمایش بگذارد. همیشه چهره ای خندان از ظریف سراغ داشتیم اما در نبرد دیپلماتیک “فریاد ظریف” شنیدنی بود؛ “هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید!” این است چهره محبوب این روزهای ایران که سپاس میلیون ها ایرانی قدرشناس را بدرقه راه خود کرده است. به پاس تلاش وصف ناپذیر و صلح طلبانه ظریف ایران روزی مجسمه این دیپلمات غیرتمند ایرانی را بعنوان نمادی هوشمند از دیپلماسی نوین در سازمان ملل نصب خواهند کرد تا جهان بداند که همیشه گفتگو منطقی ترین و کم هزینه ترین راه برطرف کردن مشکلات در روابط بین الملل بحساب می آید. ظریف در نقش تک ستاره صلح و دوستی در صحنه مذاکرات هسته ای ظاهر شد که تاثیر گذاری فراوانی در جلوگبری از یک جنگ جهانی احتمالی داشت.
او روش ستاندن حق مسلم هسته ای ایران را به خوبی نشان داد. او راه خارج کردن ایران از ذیل 7 منشور سازمان ملل را نشان داد و بستر رفع یکجای تحریم های هسته ای را فراهم نمود. به یقین عالم دیپلماسی خاطره خوش این قهرمان ایرانی را به خاطر خواهد سپرد که چگونه گفتگو را قویترین ابزار دیپلماسی معرفی کرد و تاریخ نام او و یارانش را به خاطر می سپارد و به احترام آنها کلاه را از سر برخواهد داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام