EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 06 اردیبهشت 1398   Friday 26 April 2019

سرمقاله

آنچه باید کرد

علیرضا صدقی

وزیر آموزش و پرورش برخی از روش‌های تدریس را موجب انحراف یادگیری و تعلیم و تربیت دانش آموزان دانست و گفت: تا زمانی که این موانع برطرف نشود نمی‌توان دانش‌آموزان را علاقه‌مند به موضوعات آموزشی و اجتماعی کرد و برداشتن این موانع صرفاً از عهده دانش آموزان برنمی‌آید و خانواده‌ها باید به عنوان رکن اصلی تعلیم و تربیت ما را همراهی کنند.
به گزارش ایسنا، سید محمد بطحایی در مراسم رونمایی از طرح توانمدسازی روانی اجتماعی والدین کارکنان و دانش‌آموزان افزود: مهم‌ترین ویژگی فعالیت این طرح آن است که توانسته‌ایم در این سامانه و طرح‌های امروز در یک جهت مسیر سامانه‌های دیگر را پشتیبانی کنیم و شاهد همگرایی مثبتی در آینده باشیم. شرط اصلی توانمندسازی این است که نیروی انسانی علاقه‌مند، با انگیزه و متخصص را در این موضوع داشته باشیم. متاسفانه امروز با مشکلات تجهیزات آموزشی زیادی روبه‌رو هستیم. فضا و تجهیزات اگر اهمیت آن به اندازه نیروی انسانی نباشد کمتر از آن‌هم نیست واحدهای آموزشی با نقایص زیادی مواجه است که باید به موازات چنین طرح‌هایی بتوانیم مشکلات تجهیزات و امکانات آموزشی را مرتفع سازیم. متاسفانه امروز با مشکلات تجهیزات آموزشی زیادی روبه‌رو هستیم. فضا و تجهیزات اگر اهمیت آن به اندازه نیروی انسانی نباشد کمتر از آن هم نیست، واحدهای آموزشی با نقایص زیادی مواجه است که باید به موازات چنین طرح‌هایی بتوانیم مشکلات تجهیزات و امکانات آموزشی را مرتفع سازیم.
به گفته وی، وزارت آموزش و پرورش از چند ماه گذشته با تلاش‌های خود شبکه تعاملی را در بین جامعه ذی‌نفعان خود راه‌اندازی کرده است، به طوری که معلمان می‌توانند صحبت‌های خود را با والدین مطرح کنند. همچنین خانواده‌ها نیز می‌توانند از این طریق این سامانه صحبت‌های خود را با مدیران و معلمان فرزندان خود در میان بگذارند.
وزیر آموزش و پرورش معتقد است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های خوبی تهیه شده است. وی با بیان اینکه آموزش و توانمند‌سازی برای خانواده‌ها یکی از الزامات است، گفت: برنامه‌هایی که در حوزه آموزشی خانواده بارگذاری شده همه ناظر بر رویکرد جدیدی است که بنابر سند تحول می‌توان چرخشی را در مدارس ایجاد کرد.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدرسه باید محیطی تربیتی و پرورشی باشد و دانش‌آموزان بتوانند مهارت‌های فردی خود را توسعه دهند، گفت: باید رویکرد تزریق امواجی از فرمول‌های حافظه محور به دانش‌آموزان را تغییر دهیم. در غیر این صورت به توانمندی نمی‌رسیم و فرزندان در معرض انواع خطرات قرار می‌گیرند که نشانه‌های این خطرات را امروز هم می‌توانیم ببینیم.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین عامل موفقیت خانواده‌ها هستند، گفت: باید گفت‌و‌گو در دوره‌های ابتدایی در سال‌های بعد به دوره متوسطه اول و دوم تسری یابد. همچنین باید کتاب‌های کمک آموزشی از حوزه یادگیری دانش‌آموزان خارج شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام