EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی گفت: امسال در اداره کل هنرهای تجسمی برآنیم تا با همکاری انجمن‌های هنری و استان‌های کشور، رویدادهای هنرهای تجسمی را به استان‌ها ببریم.
به گزارش واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت: اخیرا پنجمین دوسالانه خوشنویسی در قزوین برگزار شد و هم اکنون نیز پنجمین دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک «سرو نقره‌ای» علاوه بر تهران در شهر‌های کرمانشاه، کرمان، رشت و شیراز برگزار می‌شود. در جلسه‌ای که با روسای انجمن‌های هنری برگزار کردیم، تصمیم بر آن شد تا هر یک از انجمن‌ها رویدادهای اصلی خود را با مشارکت یک یا چند استان برگزار کنند. او اضافه کرد: همچنین می‌خواهیم تا با همفکری انجمن‌ها برای برخی از هنرها، مرکزی منسجم انتخاب کنیم که این مساله با توجه به مزیت، ظرفیت هنری، اقلیمی و فعالیت هنرمندان آن شهر به انجام خواهد رسید. در ادامه بهرام کلهرنیا عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک، درباره بخشی از آثار پنجمین سرو نقره‌ای که این روزها در کرمانشاه به نمایش گذاشته شده است، گفت: انجمن طراحان گرافیک با پشتیبانی و حمایت مدیر کل هنرهای تجسمی بنا داشت تعدادی از آثار پنجمین دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک، سرو نقره‌ای را در چهار شهر ایران به نمایش بگذارد. این دوسالانه بیشتر یک جشنواره حرفه‌ای است تا هنری زیرا آثار این جشنواره آمده‌اند تا به خواسته‌های بسیاری از مشاغل پاسخ دهند. این آثار در واقع سفارش کارهایی است که در طول سال طراحان دریافت می‌کنند. این طراحی‌ها در انتها در این جشنواره به مسابقه و نمایش گذاشته می‌شوند. کلهرنیا ادامه داد: مدیران شهرستان‌ها، مدیران صنایع، مدیران دولتی و ... باید از نمایش این مجموعه نکات تازه‌ای دریافت کنند و در طراحی‌های بعدی از آنها بهره بگیرند. دوسالانه انجمن صنفی طراحان گرافیک، سرو نقره‌ای اهمیتی بیشتر از یک نمایشگاه صرفا هنری دارد، به همین علت بنا شد نمایشگاهی را از این آثار در چهار شهر ایران برگزار کنیم.
عضو هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک افزود: برای برگزاری این نمایشگاه تیمی از اعضای انجمن بسیج شدند تا کارها را چاپ و آماده‌سازی کنند و برای حضور در نمایشگاه مهیا سازند. این روزها، بخشی از آثار سرو نقره‌ای در زمینه نشان و لوگو در کرمانشاه در معرض تماشا است. در کنار این نمایشگاه‌ها ما سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی را در نظر گرفتیم که در طول یک هفته برگزاری نمایشگاه‌ها در شهرستان برپا می‌شود. او اظهار کرد: البته مانند برگزاری هر رویدادی کم‌و‌کاستی‌هایی نیز داشتیم. شاید برخی از مدیران استان‌ها اهمیت و آگاهی لازم را برای چنین نمایشگاه‌هایی نداشته باشند ولی به حتم در سال‌های آتی این آگاهی را پیدا می‌کنند. کلهرنیا اضافه کرد: شهرستان‌ها گالری‌های بزرگ ندارند بنابراین ما امکان بردن تمامی آثار یک حوزه از گرافیک را به هر شهرستان نداشتیم بنابراین کارها را انتخاب و تقسیم بندی کردیم و مقرر شد، بنا بر نیاز هر استان یک مجموعه را در آن به نمایش بگذاریم. کرمانشاه نخستین تجربه ما بود که از سوی طراحان جوان بسیار مورد استقبال قرار گرفت. ما امیدواریم بتوانیم در سال‌های آینده نیز اینچنین نمایشگاه‌هایی را در استان‌ها داشته باشیم. او در پایان گفت: تهران به عنوان قطب هنری شناخته شده و به نوعی تمامی فعالیت‌های هنری در پایتخت صورت می‌گیرد. اگر کسی در شهرستان به طراحان گرافیک نیاز داشته باشد باید به طراحان تهرانی سفارش کار بدهد و این شایسته نیست. ما باید به طراحان گرافیک شهرستانی فرصت بدهیم تا قد بکشند و خودی نشان دهند.
بردن آثار اینگونه جشنواره‌ها به شهرستان‌ها از نکاتی است که محیط را برای حضور هنرمندان آماده خواهد کرد. مدیران هم بعد از برگزاری چند دوره متقاعد خواهند شد تا پیش‌زمینه‌های لازم فرهنگی را فراهم کنند.
با محجوبی در راه‌اندازی موزه‌اش همراه خواهیم بود
به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی با حسین محجوبی نقاش پیشکسوت دیدار کرد. مظفری گفت: دیدار با پیشکسوتان و استادان رشته‌های هنرهای تجسمی از برنامه‌های کاری من است. این دیدارها صرفا به علت بیماری یا کسالت هنرمندان نیست و هدف ارج نهادن به شخصیت هنری و همراه شدن با آنها و قدردانی از هنر، کسوت و پیشینه آن‌ها است. او ادامه داد: در دیدار با حسین محجوبی از آثار تازه وی و همچنین آثار اهدا شده به استاد از سوی هنرمندان سرشناس و جوان، دیدن کردیم.
محجوبی برآن است تا در منزل خود که حدود ۴۵ سال است در آن سکونت دارد و محل نگارخانه‌ای نیز هست که نام «آشیان نقش و مهر» را بر پیشانی دارد، موزه‌ای راه اندازی کند که در این کار همراه او خواهیم بود. حسین محجوبی نیز گفت: هنرمندان با چنین حرکت‌هایی دلگرم باقی می‌مانند و برای کارهای آتی خود برنامه‌ریزی می‌کنند. من از مدیر کل و همه مدیران هنری و فرهنگی می‌خواهم که در راه‌اندازی موزه و جاهایی مانند آن با هنرمندان همراه باشند.
زیرا چنین فضاهایی می‌تواند پایگاهی برای هنرمندان جوان باشد و آن‌ها با حضور خود در موزه بر رونق اینگونه مکان‌ها می‌افزایند .حسین محجوبی متولد سال ۱۳۰۹ در شهر لاهیجان است و در آثار نقاشی خود از طبیعت زادگاهش بهره‌های بسیار برده است.
او از سال ۱۳۳۷ تا کنون نمایشگاه‌های متعددی را برگزار کرده است. در کارنامه هنری محجوبی طراحی بوستان‌های شهری مانند ساعی، نیاوران و ملت دیده می‌شود. او از جمله نقاشان نوگرای ایران است که آثارش نمایانگر طبیعت و فرهنگ و اسطوره‌های ایران زمین است .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام