EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

شاید رانندگان در آینده نیازی به تلف کردن زمان زیادی پشت چراغ‌های راهنمایی نخواهند داشت چراکه برخی از خودروسازان طراز اول جهانی در حال توسعه‌ تکنولوژی‌هایی جدید هستند.
کمپانی‌هایی همچون فولکس‌واگن، هوندا، فورد و ب ام و به دنبال توسعه‌ تکنولوژی‌ای هستند که به خودروها اجازه می‌دهد بی‌وقفه با چراغ‌های راهنمایی ارتباط بگیرند تا به این ترتیب روان‌سازی ترافیک، کاهش آلایندگی‌ها و بهبود ایمنی محقق شود.
فولکس‌واگن در حال کار با زیمنس برای تبدیل این تکنولوژی به واقعیت است. این سیستم از وای فای و برخی حسگرها برای تولید داده‌هایی که دقیق‌تر از جی‌پی‌اس هستند استفاده می‌کند. سیستم مورد بحث به رانندگان در پیشگیری از توقف و حرکت غیرضروری کمک کرده و با کاهش ترافیک سنگین باعث کاهش آلایندگی‌ها خواهد شد.
این دو کمپانی به منظور توسعه‌ تکنولوژی یاد شده بخشی از جاده در ولفسبورگ را به 10 سیستم چراغ راهنمایی تجهیز کرده‌اند تا به این ترتیب از داده‌های به دست آمده استفاده کنند. فولکس می‌گوید این سیستم قادر خواهد بود در زمان وجود چراغ‌های سبز به راننده یا خودروی خودران اطلاع دهد.
مدیر سیستم‌های حمل‌ونقل ارتباطی زیمنس می‌گوید: «ب‌ام‌و یک شمارش گر دارد که شمارش معکوس 5 تا 1 باقی مانده تا چراغ سبز را نشان می‌دهد. مرسدس هم می‌گوید اگر راننده سرعت بین 32 تا 52 کیلومتر در ساعت داشته باشد چراغ سبز را خواهد دید.» تکنولوژی فولکس و زیمنس همچنین از حسگرهایی برای تشخیص عابران پیاده و موتورسواران استفاده می‌کند. این خودروساز آلمانی از برنامه‌های خود برای نصب تکنولوژی مورد بحث در محصولات خود از سال 2019 خبر داده است. از طرف دیگر هوندا هم تکنولوژی خود را با نصب چهار دوبین در هر گوشه تقاطع‌ها معرفی کرده است. اطلاعات جمع آوری شده توسط این دوربین‌ها به خودروهای مجهز به تکنولوژی‌های ارتباطی فرستاده می‌شود.
اما فورد هم در حال توسعه‌ تکنولوژی پیشرفته‌ ارتباط خودرو به خودرو است که به خودروها اجازه خواهد داد در زمان عبور از تقاطع‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
منبع: پدال


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام