EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

کارشناس مسائل بین‌الملل استیضاح ظریف را بازی دوسر باخت استیضاح‌کنندگان دانست و گفت: محتمل‌ترین سناریو پس گرفتن امضاها و سناریوی دیگر مطرح شدن استیضاح در مجلس و رای آوردن مجدد ظریف است که همین امر موجب استحکام جایگاه وی در هیئت دولت می‌شود.
به گزارش ایرنا، مهدی مطهرنیا گفت: استیضاح ظریف بیش از همه به سود وی و دولت است. آنها تلاش دارند وزیری را استیضاح کنند که 30 سال در دستگاه دیپلماسی ایران درخشیده است و به عنوان دیپلمات برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران آوازه جهانی دارد.
این تحلیلگر مسائل بین‌المللی تاکید کرد: این استیضاح به سود دولت است که وزیر امور خارجه قدرتمندش کنار برود، چون می‌تواند بگوید با ایجاد فضای ضد حرکت‌های دیپلماتیک، دولت تحت فشارهای جانبی قرار دارد و نمی‌تواند دستاوردهای گذشته خود را حفظ و حرکت رو به جلو داشته باشد.
مطهرنیا خاطرنشان کرد: ظریف در شکل‌دهی به ساختار جدید وزارت امور خارجه و قوام بخشیدن به بافتار درونی این وزارتخانه چندان موفق نبود اما به عنوان یک دیپلمات برجسته در امر مذاکره، با تشکیل تیم قدرتمند، قدرت و میزان چانه‌زنی خویش برای مذاکره در حوزه بین‌المللی را به نمایش گذاشت. از این جهت دولت می‌تواند در آینده از این استیضاح بهره‌برداری کند.
مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: استیضاح‌کنندگان در پی از صحنه خارج کردن نیروهای موثر در انتخابات 1400و 1398، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هستند. در این وضعیت جناح رقیب بسیاری از نیروهایی که امکان نامزدی آنها وجود دارد را تحت فشار قرار می‌دهند.
وی همچنین گفت: خروج ظریف از صحنه با این اوضاع و احوال در دوسال آینده می‌تواند به سودش تمام شود چرا که با توجه به محبوبیتش، استیضاح و کناره رفتنش، می‌تواند موجب شکل‌گیری فضای مناسب برای جلب و جذب نیروهای اجتماعی باقی‌مانده در بعضی از لایه‌های افکار عمومی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام