EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

سازمان ملل متحد هر ساله در تاریخ پنجم دسامبر مراسم و برنامه‌هایی را به مناسبت «روز جهانی داوطلب برای توسعه اقتصادی و اجتماعی» که با عنوان «روز جهانی داوطلب» نیز شناخته می‌شود، بر پا می‌دارد.
به گزارش «ابتکار»، «روز جهانی داوطلب» به داوطلبان فرصتی برای همکاری در پروژه‌ها و کمپین‌هایی جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی می‌دهد. این روز در پی تصویب قطعنامه‌ای در سال ۱۹۸۵ میلادی، تعیین شد و از آن پس هر ساله در تاریخ ۵ دسامبر سازمان ملل متحد، دولت‌ها و سازمان‌های جامعه مدنی با همکاری داوطلبان در سراسر جهان این روز را گرامی می‌دارند.
در روز جهانی داوطلب در سال ۲۰۰۱ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل مجموعه‌ای از توصیه‌ها در مورد راه‌هایی که دولت‌ها و سازمان ملل متحد می‌توانند برای حمایت از فعالیت‌های داوطلبانه اتخاذ کنند، اعلام کرد و خواستار انتشار گسترده آن شد. این سال که با عنوان سال جهانی داوطلب تعیین شد با اهدافی چون برانگیختن بحث‌های ملی و بین‌المللی و نیز حمایت، تشخیص، تسهیل، شبکه‌سازی و ترویج اقدامات داوطلبانه دنبال شد. این سال منجر به تقدیر هرچه بهتر قدرت داوطلبانه در بسیاری از اَشکال و روش‌های حمایتی آن شد.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد، شعار امسال روز جهانی داوطلب، «داوطلبان جوامعی تاب‌آور می‌سازند» عنوان شده است. امسال مراسم این روز جهانی از تلاش‌های داوطلبانه‌ای که به تقویت مالکیت محلی و انعطاف پذیری جامعه در برابر بلایای طبیعی، تنش‌های اقتصادی و شوک‌های سیاسی منجر شده، تقدیر می‌کند.
این رویداد در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی بر چگونگی ایجاد داوطلبانه جوامع تاب‌آور تمرکز دارد. روز جهانی داوطلب به جز بسیج سالانه هزاران داوطلب با حمایت برای شناخت داوطلبان و همکاری با شوراها برای تسهیل برنامه‌های داوطلبانه در برنامه‌های توسعه‌ای به ایجاد صلح و توسعه نیز کمک می‌کند. هر ساله بیش از ۶۵۰۰ داوطلب سازمان ملل متحد در برخی از چالش برانگیزترین محیط‌های سراسر جهان در خدمت سازمان ملل متحد هستند و ۱۲ هزار داوطلب آنلاین سازمان ملل متحد بیش از ۲۰ هزار ماموریت آنلاین را از طریق خدمات داوطلبانه آنلاین روز جهانی داوطلب تکمیل می‌کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام