EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

یک زن ۴۴ ساله موفق شد مقام اول جشنواره ترنر را کسب و به جایزه ۲۵ هزار پوندی دست پیدا کند. او با گوشی تلفن همراه خود توانسته است تصاویری متحرک را به ثبت برساند و این جایزه را از آن خود کند.
به‌ گزارش ایسنا به نقل از گاردین، جایزه ترنر (Turner Prize) به نام نقاش بریتانیایی ویلیام ترنر نامگذاری شده‌ است. این جایزه سالانه به یکی از هنرمندان تجسمی بریتانیا اعطا می‌شود. همچنین جایزه ترنر تا سال ۲۰۱۶ تنها به هنرمندان زیر ۵۰ سال اختصاص می‌یافت که این محدودیت حذف شد.
این جایزه به همت نگارخانه تِیت در بریتانیا به برگزیدگان اهدا می‌شود. جایزه ترنر از زمان پیدایش‏اش در سال ۱۹۸۴ به معروف‌ترین جایزه هنری بریتانیا و یکی از مهم‌ترین جوایز هنری اروپا تبدیل شده‌ است. آثار رشته‌های مختلف هنری از جمله نقاشی هم در این جشنواره به نمایش درمی‌آیند اما در درجه اول این جایزه به هنر مفهومی (Conceptua- art) اختصاص پیدا کرده‌ است. اما جایزه امسال در بخش هنر مفهومی یا همان Conceptua- arبه مجموعه‌ای از ویدیوهای کوتاه که توسط گوشی‌ موبایل آیفون فیلم‌برداری شده‌اند و حومه اسکاتلند را از پنجره یک قطار به‌ تصویر می‌کشند، اختصاص پیدا کرده است.
شارلوت پراگر توانسته جایزه نفر اول ترنر را در مراسم این جشنواره در لندن در عصر سه‌شنبه از دست چیماماندا نگوزی آدیچی (رمان نویس) دریافت کند. این هنرمند اسکاتلندی نزدیک به ۲۰ سال است که عکس‌های در حال حرکت می‌گیرد ولی با این حال هنوز شناخته شده نبود و با شهرت فاصله زیادی دارد.
هیات داوران جشنواره ترنر کار اخیر پراگر را یک پیشرفت غیرمنتظره به سمت مسیری جدید برای خلق هنر مفهومی دانسته است. این هنرمند پس از برنده شدن بیان کرده است، «خیلی مفتخرم و تحت تاثیر قرار گرفته‌ام. در واقع این امر کمی برایم فراتر از واقعیت است. حس خیلی خوبی دارم.»
بنابر گفته هنرمند او از یک گوشی آیفون (برند اپل) برای فیلم‌برداری‌های خود استفاده کرده؛ چراکه در زمان سفرش موبایل او تنها چیزی بوده که در آن لحظه می‌توانسته با آن کار کند. درواقع سهولت استفاده از گوشی و کاربردهای آن، کارش را راحت کرده است.
پراگر در پاسخ به اینکه قصد دارد در آینده با پول جایزه چه کاری انجام دهد؟ گفته است: «با این پول زندگی خواهم کرد. اجاره‌ خانه و استودیو و قبض‌هایم را پرداخت می‌کنم. شاید هم بخشی از آن را برای درمان و یا خریدن یک ژاکت خوب صرف کنم».
مدیر تیت بریتانیا یکی از داوران جوایز ترنر است که درباره کار پراگر چنین بیان کرده است: «این هنرمند با فیلم خود توانسته کاربردی‌ترین فیلم هنری که می‌توان با یک گوشی آیفون گرفت را به ثبت برساند».
جایزه ترنر امسال در لندن برگزار شد و سال آینده نیز در مارگیت انگلستان برگزار خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام