EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

اگر دولت رقمی بالا برای نرخ ارز در بودجه تصویب کند، عملاً بازار آزاد ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که قیمت ارز از این کمتر نمی‌شود.
به گزارش ایسنا، مهدی طغیانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در خصوص رقم نرخ ارز در بودجه 98، اظهار کرد: میزان عددی که از ارز در بودجه وارد می‌شود، عددی محاسباتی است. تعیین این رقم از سوی دولت نشان‌دهنده نرخی است که به رسمیت می‌شناسد، اما عدد واقعی تاثیرگذار بر اقتصاد نیست. دولت از مقدار فروش نفت و درآمدهای ارزی، این رقم را در یک واحد تک‌نرخی محاسبه می‌کند و با لحاظ این مقدار در بودجه و محاسبات، تنها رقم محاسباتی را اعلام می‌کند. اگر دولت رقمی بالا برای نرخ ارز در بودجه تصویب کند، عملاً بازار آزاد ارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و نشان می‌دهد که قیمت ارز از این کمتر نمی‌شود، چراکه تعیین نرخ ارز از سوی دولت به معنی این است که دولت چه نرخی را به رسمیت می‌شناسد. از لحاظ علمی، محاسبه تورم در مراکز رسمی بر اساس روش‌های علمی انجام می‌شود که ممکن است بااحساس مردم عادی نسبت به تورم تفاوت داشته باشد. اینکه نرخ تورمی که مردم احساس می‌کنند و یا تورم اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی کدام واقعی است، اصطلاح درستی نیست، زیرا نرخی که این مراکز محاسبه می‌کنند، از یک‌سو تمام شاخص‌های مرتبط در اقتصاد را درنظر نمی‌گیرد، برای مثال برخی از موارد، تنها شاخص مصرف‌کننده را اعمال می‌کند و تولیدکننده در این شاخص گنجانده نشده است و یا برخی از شاخص‌ها، واردات را در نظر نمی‌گیرد. مردم نیز هرکدام نرخ تورم را با مواردی که ندارند احساس می‌کنند.
به این معنی که تفاوت زندگی افراد در تاثیری که از تورم جامعه دریافت می‌کنند تاثیر دارد. به‌طورکلی بررسی نرخ تورم با روش‌های علمی و دقیق محاسبه می‌شود و موارد بسیاری را در برمی‌گیرد، برای مثال در بررسی نرخ تورم تغییر قیمت آب، برق و مخابرات محاسبه می‌شود و به دلیل اینکه در این موارد تغییری وجود ندارد در تورم کلی تاثیرگذار است، اما مردم تنها متوجه بالا رفتن قیمت خوراک و پوشاک می‌شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام