EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

همایش مدیران و فرماندهان پلیس فتا با حضور فرمانده نیروی انتظامی و فرمانده پلیس فتا در محل پلیس فتای تهران برگزار شد. سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی در حاشیه این همایش، ضمن ابراز نگرانی از افزایش کلاهبرداری‌های اینترنتی، توضیحاتی را نیز درباره حضور ارتش در برخی از مرزهای شرقی کشور ارائه کرد. وی با حضور در جمع خبرنگاران، درباره چرایی واگذاری بخشی از مرزهای شرقی این کشور به ارتش، گفت‌: ناجا در تمامی مرزها حضور دارد و مسئولیت پلیس در مرزها کما فی السابق ادامه‌ دارد اما در بخشی از مرزها با تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح ممکن است مسئولیت با ابعاد امنیتی به یگان دیگری نیز ارجاع داده شود، اما ما نیز حضور داریم و حتی حضورمان بیشتر از قبل است.
افزایش 71 درصدی جرایم فضای مجازی
در سال جاری
سردار اشتری با اشاره به همایش مدیران و فرماندهان پلیس فتا گفت: در این همایش ضمن بررسی اقدامات صورت گرفته از سوی پلیس فتا در سال جاری، اقدامات و ماموریت‌های پیش رو نیز مورد بررسی قرار گرفت. وی با اشاره به این که فضای مجازی امروزه با زندگی مردم عجین شده است، گفت‌: پلیس نیز در این فضا حضور داشته است تا از رسیدن آسیب به شهروندان جلوگیری کرده و همان طور که در فضای حقیقی امنیت را تامین می‌کند امنیت فضای مجازی را نیز تامین کند. فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه جرایم فضای مجازی در سال جاری نسبت به سال گذشته  حدود 71 درصد افزایش داشته است، خاطر نشان کرد: البته قدرت کشف پلیس نیز افزایش داشته است به طوری که بالغ بر 80 درصد جرایم در این فضا کشف می‌شود که این آمار نشان می‌دهد که ما از بسیاری از کشورهای دیگر در حوزه کشف جرایم جلو هستیم. وی در ادامه‌ آمار کلاهبرداری‌های تلفنی و اینترنتی و برداشت غیرمجاز از حساب‌ها را نگران کننده دانست و گفت‌: در همین راستا تمهیداتی را در نظر گرفتیم که با پیگیری پلیس و دستورالعمل‌هایی، استفاده از رمزهای یک بارمصرف به بانک‌ها ابلاغ شده است.
تشکیل پلیس فتا در تمامی شهرهای با بیش از 150 هزار جمعیت
اشتری با بیان اینکه پلیس فتا در 146 نقطه از  کشور استقرار دارد، گفت‌: ان‌شاء‌الله تا پایان امسال تعداد مراکز پلیس فتا بیشتر خواهد شد و ما در نظر داریم در تمامی شهرهای با بیش از 150 هزار جمعیت حتما مراکز پلیس فتا را دایر کنیم که این امر در سال آینده محقق خواهد شد. فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر بیکاری در جرایم فضای مجازی نیز، بیان‌ کرد: این مساله قطعا تاثیرگذار است. وی درباره زمان کشف پرونده‌های پلیس فتا نیز، خاطر نشان کرد: با توجه به نوع پرونده و پیگیری‌های ما، زمان کشف متفاوت است، اما به طور میانگین قدرت کشف پلیس فتا از زمان ثبت شکایت تا کشف جرم 15 روز است. فرمانده نیروی انتظامی درباره شهادت ماموران پلیس در درگیری با مجرمان و ضرورت استفاده پلیس از تجهیزات گفت‌: فعالیت ناجا در سال‌های اخیر افزایش داشته و می‌توان این را در اقصی نقاط کشور مشاهده کرد. در برخی از موارد نیز شاهد افزایش جرایم بودیم، اما با توجه به این که پلیس حضور گسترده‏ای دارد و فعالیتش نیز مضاعف است به همین دلیل برخی از ماموران ما در درگیری با مجرمان به شهادت رسیده‌اند. وی اضافه کرد: تجهیزات پلیس نیز نسبت به سال گذشته بیشتر شده است و البته کفایت نمی‌کند و ما به دنبال این هستیم تا با تامین اعتبارات لازم، تجهیزات را به روز کرده و افزایش دهیم.
رشد ۷۱ درصدی جرایم فضای مجازی
سردار کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس فتای ناجا نیز در حاشیه این همایش از برنامه‌ریزی پلیس برای استفاده از رمزهای یک بار مصرف کارت‌های بانکی برای همه تراکنش‌ها در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش ایسنا؛ وی اظهارکرد: یکی از اهداف این همایش پیگیری سند نظام پیشگیری و مقابله و اجرای وظایف محوله به پلیس فتا در این خصوص از سوی شورای عالی فضای مجازی است. وی با اشاره به اینکه در هشت ماهه امسال در مقایسه با سال گذشته جرایم فضای مجازی ۷۱ درصد رشد داشته است، گفت‌: طی این مدت ۴۱ هزار جرم در فضای مجازی رخ داده است که پیش‌بینی می‌شود تا آخر سال این جرایم به حدود ۵۸ تا ۵۹ هزار مورد برسد. رئیس پلیس فتا ناجا افزود: در ‌عین ‌حال قدرت کشف پلیس نیز، قدرت کشف بالایی بوده است به عنوان مثال در آمریکا چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جرایم فضای مجازی کشف می‌شود، اما در کشور ما توان کشف پلیس فتا بالغ بر ۸۰ درصد است. وی درباره بیشترین جرایم در فضای مجازی خاطرنشان کرد: برداشت غیر مجاز از حساب بیشترین جرم رخ داده در فضای مجازی است که در این راستا از مدت‌ها قبل تدابیری به منظور توقف این فرآیند انجام دادیم. حتی چندی پیش فرمانده ناجا نیز از رئیس‌جمهوری درخواستی را در خصوص رمزهای یک بار مصرف بانکی مطرح کردند که خوشبختانه با دستور رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی و صدور ابلاغیه، تمامی بانک‌ها موظف به ارائه خدمات مربوط به رمزهای یک بار مصرف شدند. هادیان‌فر با اشاره به فعالیت ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور، گفت‌: این نشان می‌دهد که هر ایرانی به طور متوسط پنج یا شش کارت بانکی در دست دارد که باید امنیت تراکنش با این کارت‌ها تامین شود. وی با اشاره به مراحل اجرای رمز یک‌بار مصرف خاطرنشان کرد: ۳۲ بانک و موسسه مالی در کشور فعال هستند که در فاز نخست طرح رمزهای یک بار مصرف، موظف شدند تا امکان ارائه رمز یک‌بار مصرف به هنگام خریدهای اینترنتی و استفاده از موبایل بانک را فراهم کنند. در این مرحله افرادی که قصد خرید با استفاده از درگاه‌های بانکی را داشته باشند، می‌توانند در ازای هر بار خرید رمز جدیدی را از طریق پیامک دریافت کنند که این اقدام تاثیر بالایی در جلوگیری از شیوه فیشینگ دارد و کسانی که از رمزهای یک بار مصرف برای خریدهای اینترنتی خود استفاده کنند دیگر قربانی سایت‌های فیشینگ نخواهند شد.
رئیس پلیس فتای ناجا با اشاره به فاز دوم و سوم طرح رمزهای یک بار مصرف که به زودی اجرایی خواهد شد، گفت‌: مرحله بعدی مربوط به دستگاه‌های ATM و مرحله بعدی آن مربوط به کارت‌خوان‌ها و دستگاه‌های پوز است. همان طور که می‌دانید ۵۰۰ هزار دستگاه ATM در سراسر کشور فعال است که اگر رمزهای یک بار مصرف برای مشتریان فعال شود می‌توان از شیوه اسکیمر که در آن اطلاعات کارت بانکی در آن کپی شده است و از آن برداشت می‌شود جلوگیری به عمل آید. وی در ادامه با تاکید بر اینکه بانک‌ها موظف به ارائه این خدمات هستند، گفت‌: اگر بانکی این خدمات را ارائه نکند و مشتریانش دچار مشکل شوند، برابر با توافقی که با دادستانی صورت گرفته است، بانک‌ها موظف به جبران خسارات وارده به مشتریان خود هستند.
دعوت از مدیران استارت‌آپ‌ها به پلیس فتا
هادیان‌فر همچنین از رشد ۳۲۰۰ درصدی استارت‌آپ‏ها در فضای مجازی خبر داد و گفت‌: هر چند در مورد فعالیت استارت‌آپ‌ها قانون مشخصی وجود ندارد، اما پلیس فتا از این کسب‌وکارها حمایت می‌کند. البته ملاحظاتی نیز در این باره وجود دارد که ما تک تک مدیران آنها را دعوت کردیم و با اعلام این ملاحظات از آنها خواستیم که حتما «هاست ثبت اطلاعات کاربران» را به داخل کشور منتقل کرده و به هیچ عنوان از فضاهای خارجی استفاده نکنند. وی با اشاره به اینکه لازم است شهروندان از فروشگاه‌های دارای نماد تجارت الکترونیک خرید کنند، گفت‌: بیش از ۵۱ هزار درخواست برای دریافت این نماد ارائه شده است  و تاکنون ۳۲ هزار فروشگاه اینترنتی نیز این نماد را دریافت کرده‌اند.
۳۵ میلیون نفر از طریق «هاتگرام و طلاگرام» در تلگرام هستند
رئیس پلیس فتای ناجا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چند درصد از جرایم فضای مجازی در فضای تلگرام و اینستاگرام رخ داده است، گفت‌: طبق آمارها ۴۱ درصد از جرایم ما در حال‌ حاضر در تلگرام رخ می‌دهد که البته نسبت به قبل کاهش یافته است. ضمن اینکه در حال‌ حاضر ۳۵ میلیون نفر در هاتگرام و طلاگرام حضور دارند و از این طریق همچنان به تلگرام دسترسی دارند. علاوه بر این بخشی هم با VPM به تلگرام دسترسی داشته و عده‌ای هم به پیام‌رسان‌های داخلی مانند گپ، سروش و ... کوچ  کرده‌اند. به گفته وی، ۲۴ درصد از جرایم فضای مجازی نیز در اینستاگرام رخ می‌دهد و مابقی جرایم در دیگر فضاها انجام می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام