EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398   Monday 20 May 2019

سرمقاله

جامعه را دریابیم

علیرضا صدقی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته در حاشیه نشست هیئت دولت به خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه موضع ایران درباره بازگشت ناوهای آمریکایی به خلیج فارس چیست؟ گفت: ما همیشه اعتقاد داشتیم حضور خارجی‌ها در خلیج فارس مخل امنیت خلیج فارس است و به نفع هیچ‌کس نیست. هنوز هم همین اعتقاد را داریم. سابقه این کار هم همین موضوع را اثبات کرده است. وزیر امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی با اقتدار از حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت آب‌های خودش دفاع می‌کند و نیروهای مسلح ما این توانایی را دارند.
وی با بیان اینکه موضوع استیضاح به نمایندگان محترم مجلس مربوط است از نتیجه پرسش و پاسخ‌ها با مجلس اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اگر تصمیم گرفتند استیضاح را ادامه دهند، حتما در خدمت‏شان خواهم بود و اگر تصمیم گرفتند منتفی‌اش کنند حتما به تصمیم آن‌ها احترام می گذاریم. ظریف گفت: در جلسه کمیسیون، نمایندگان گروه استیضاح کننده درخواست کردند که ادامه کار به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود، ما هم پذیرفتیم گرچه برخی دوستان می‌گفتند همین امروز تمام شود.
به گزارش ایسنا، وی در ارتباط با آخرین اخبار از همکاری اروپا با ایران در حوزه برجام نیز گفت: خبرهایی که هفته گذشته در سفرهای‏مان به بروکسل و ژنو شنیدیم این است که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت SPV (ساز و کار مالی) خواهیم بود. وزیرامور خارجه تصریح کرد:با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به محظ اطلاع پیدا کردن از هر تحولی می‌خواهند مانع اجرای آن شوند، اروپایی‌ها می خواهند این مرحله را به صورت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند. بنابراین خودشان این مرحله را ادامه می‌دهند و وقتی به نتیجه رسیدند اعلام می‏کنند. ظریف در ارتباط با موضوع بررسی‌ CFT در مجلس گفت: آنچه که من خبر دارم این است که بعد از بررسی که در کمیسیون امنیت ملی با کمک شورای نگهبان شد ، برخی ایرادات شورای نگهبان اصلاح شد و اصلاح آن ایرادات امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در برخی موارد که معمول است ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص می‌رود، ‌مجلس با اصرار بر موضع خودش آن‌ها را به مجمع ارسال می کند که به نظر من موضوع مهم نیست.
وی ادامه داد: موضوع مهم ایراد اصلی شورای نگهبان به تعریف اقدامات تروریستی بود که فکر می‏کنم با اصلاحی که در مجلس صورت گرفت این موضوع برطرف شد. وزیر امور خارجه سپس با اشاره به تعهدات ایران در پیمان نامه پاریس در حوزه گازهای گلخانه‌ای گفت: ما اهدافی که برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در سیاست‌های کلی ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری و برنامه ششم تهیه کردیم که از اهدافی که در کنوانسیون پاریس تعهد کردیم بسیار جدی تر و محکم تر است. وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران مهم است که در این موضوع بسیار مهم بین‌المللی که می‌تواند منافع ما را متاثر کند حضور فعال داشته باشد. غیاب از محافل بین‌المللی هیچ وقت، کمکی نکرده است. تفاوت ما با ایالات متحده در میزان تعهداتی است که داریم و حتما میزان تعهدات ما از میزان تعهداتی که خودمان برای خودمان در داخل کشور تعریف کرده‌ایم کمتر است. وی اظهار کرد: ما هیچ کشوری را هیچ‌گاه مجبور نکردیم که بر خلاف منافع خودش عمل کند. اما منفعت بزرگ‌تری همه کشورها دارند که قوانین بین‌المللی از سوی یکی از قدرت‏ها دستخوش تغییر قرار نگیرد.
وزیر امور خارجه گفت: همکاری با ایران تصمیمی است که کشورها باید در ارتباط با ایران بگیرند. ضمن اینکه بازار ایران نیز بازار مطلوبی برای اکثر کشورها است. ما معتقد هستیم که سیاست کنونی جمهوری اسلامی و انزوای آمریکا باعث می‌شود تا این حرکت به نفع ما باشد.
ظریف در پایان تصریح کرد: ما بر توان دفاعی خود همواره تاکید کرده و اعلام کردیم سیاست ما بازدارندگی و تدافعی است و سابقه ما این موضوع را نشان داده است. کشورهایی که درباره توان دفاعی جمهوری اسلامی اظهار نظر می‌کنند سلاح را به منطقه ما سرازیر کردند و باعث ناامنی در منطقه شدند؛ این کشورها نمی‏توانند از جمهوری اسلامی بخواهند توان نظامی نداشته باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام