EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398   Monday 20 May 2019

سرمقاله

جامعه را دریابیم

علیرضا صدقی

گروه بین‌الملل - چندی پیش دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با متهم ساختن روسیه به نقض پیمان‌های موشکی، از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، موسوم به (INF) خارج شد. این پیمان که در اواخر دهه 1980 میلادی میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف رهبران وقت آمریکا و شوروی منعقد شده بود، هدفش ممانعت از تولید و همچنین نابودی موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و کوتاه‌برد و موشک‌های متعارف هر دو کشور بود. در همین رابطه، دونالد ترامپ با بیان اینکه نمی‌دانم چرا اوباما در مورد این پیمان مذاکراتی را با روس‌ها انجام نداده است؟ اعلام کرد که روسیه در حال ساخت و توسعه یک سیستم موشکی زمینی است که توان این کشور را برای هدف قرار دادن اروپا افزایش می‌دهد. به همین دلیل در حالی که ما متعهد به این پیمان هستیم، اجازه نخواهیم داد که مسکو این پیمان هسته‌ای را زیر پا گذاشته و در حال تولید سلاح باشد.
این مسئله در همان زمان با واکنش شدید مسکو همراه بود و که متعاقب با آن کرملین تهدید کرد که در صورت اجرایی شدن آن اقدام به مقابله به مثل خواهد کرد. در همین راستا روز گذشته سفارت آمریکا در مسکو یادداشتی را مبنی بر تعلیق اجرای پیمان موشکی به وزارت خارجه روسیه ارسال کرده است.
فشار اروپا به آمریکا
آمریکا همچنین یک ضرب الاجل 60 روزه برای روسیه تعیین کرده تا در این مدت اقدام به نجات (INF)کند. در واقع اخیراً مقامات کشورهای عضو ناتو تحت رهبری آلمان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را طی نشستی در بروکسل تحت فشار قرار دادند تا آخرین فشارهای دیپلماتیک را پیش از خارج شدن رسمی آمریکا از این معاهده ۱۹۸۷ که سبب بیرون نگه داشتن موشک‌ها از اروپا بوده، وارد کند. آنها نسبت به بروز یک رقابت تسلیحاتی جدید در اروپا نگران هستند.
در همین رابطه خبرگزاری رویترز گزارش داد که ینس استولتنبرگ دبیرکل ائتلاف ناتو به خبرنگاران گفته که روسیه آخرین فرصت را برای نشان دادن پایبندی‌اش به معاهده به روشی قابل بررسی در اختیار دارد اما ما مجبور به آماده کردن خود برای این حقیقت که این معاهده ممکن است فروبپاشد، هستیم. وزرای خارجه ناتو توافق کردند که رسما روسیه را عامل نقش اساسی معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد طی یک بیانیه در پشتیبانی از آمریکا اعلام کنند. این اتفاق بعد از آن رخ داد که مایک پمپئو در مقر ائتلاف در بروکسل این مقامات را در جریان ادعای این کشور با مضمون نقض این معاهده از سوی روسیه و هدف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج شدن از آن قرار داد.
خروج رسمی آمریکا از معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان برد فشار جدیدی را بر اعضای ناتو که تا پیش از این درگیر درخواست‌های ترامپ برای افزایش بودجه نظامی و همین طور فقدان شفافیت راهبرد آمریکا بوده‌اند، وارد می‌کند.
در همین راستا، استولتنبرگ تاکید کرده که به ‌این‌ ترتیب از این پس فشارهای دیپلماتیک شدید برای متقاعد کردن روسیه به منظور کنار گذاشتن آنچه پمپئو یگان‌های متعدد موشک‌های SSC-۸ خوانده وارد می‌کند. واشنگتن نیز خود را برای خارج شدن از این معاهده در ماه فوریه و گذراندن یک دوره شش ماهه در نظر گرفته شده برای چنین خروجی طبق معاهده آماده می‌کند.
پمپئو درباره موشک‌های مذکور گفت‌: برد آنها این موشک‌ها را تبدیل به یک تهدید مستقیم برای اروپا می‌کند. دولت آمریکا از ۲۰۱۳ دست کم ۳۰ بار این مسئله را نزد مسکو مطرح کرده اما با آنچه او انکار و اقدامات متقابل خوانده، روبرو شده است. او گفت‌ که آمریکا مدارکی در اختیار دارد که پرتاب‌های آزمایشی از یک مکان در روسیه یعنی پایگاه کاپوستین یار مربوط به دولت شوروی سابق در نزدیکی ولگوگراد در جنوب شرق مسکو صورت گرفته است. پامپئو همچنین اظهار کرد: با در نظر گرفتن این حقایق، آمریکا، روسیه را عامل نقض اساسی معاهده اعلام و الزامات ما تحت آن را به حالت تعلیق در می‌آورد و این اتفاق بعد از ۶۰ روز اجرایی خواهد شد مگر اینکه روسیه به تبعیت کامل و قابل بررسی از این معاهده بازگردد.
واشنگتن هشدار داد که بعد از این ۶۰ روز مجبور به بازیابی توازن نظامی در اروپا خواهد شد. با این حال پمپئو از توضیح بیشتر درباره آن خودداری کرد و تنها گفت‌ که تست‌ها و استقرار موشک‌های جدید تا آن زمان انجام نخواهند شد. در همین رابطه اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد اگر ایالات متحده از پیمان منع استفاده از موشک‌های میانبرد هسته‌ای خارج شود روسیه ناگزیر از پاسخ خواهد بود. پوتین در گفت‏وگویی تلویزیونی اعلام کرد مسکو مخالف برهم زدن این توافق است اما آمریکا مدت‏ها پیش تصمیم به خروج از این پیمان گرفته و به این منظور از روسیه «بهانه‌جویی» می‌کند.
در همین راستا، تحلیل‌گران معتقدند مسئله‌ حائز اهمیت این است که خروج آمریکا از پیمان (INF) می‌تواند سرآغاز دوران جدیدی از کشمکش و رویارویی‌های هسته‌ای میان قدرت‌های بزرگ بین‌المللی باشد. خروج از این پیمان همچنین نشان می‌دهد که این قدرت‌های جهانی بدون هیچ محدودیتی به سمت تولید سلاح‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد گام بر‌می‌دارند و همین مسئله توازن استراتژیک میان آنها را می‌تواند تغییر داده و به یک مسابقه تسلیحاتی بزرگ دامن بزند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام