EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 30 اردیبهشت 1398   Monday 20 May 2019

سرمقاله

جامعه را دریابیم

علیرضا صدقی

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی بسیاری از فرصت‌های شغلی از دست می‌روند و ماشین‌ها کم‌کم جای نیروی کار انسانی را خواهند گرفت. حال سوال اینجاست چگونه باید خود را برای حضور در دنیای شغلی آینده آماده کرد و عقب نیفتاد. برخی اعتقاد دارند که یادگرفتن کدنویسی می‌تواند بهترین گزینه باشد.
درست است که دانش کدنویسی چند دهه‌ دیگر جزو ملزومات پیدا کردن شغل خواهد شد، اما باید در نظر داشت که دنیای شغلی آینده بیشتر بر پایه‌ تفکر کامپیوتری و محاسباتی خواهد بود تا داشتن مدرک علوم رایانه. این مسئله بدین معنی است که اگر شما می خواهید حضور موفقی در دنیای شغلی آینده داشته باشید و به راحتی کار پیدا کنید، باید یاد بگیرید که ماشین‌ها چگونه مشکلات را حل می‌کنند.
این احتمال وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک مجبور شوید تیمی متشکل از انسان‌ها یا ربات‌ها را مدیریت کنید. بدین ترتیب نیاز خواهید داشت که پیچیدگی‌ها و ریزه‌کاری ارتباط انسان با تکنولوژی را یاد بگیرید، چراکه این مسئله نیازمند مهارت‌های بسیار زیادی است. یکی از مهارت‌های اولیه‌ این است که از هوش مصنوعی نترسید.
ترس از هوش مصنوعی می‌تواند مشکل آفرین باشد
بسیاری از کاربران باور دارند که هوش مصنوعی و ربات‌ها در آینده، شغل‌های موجود را قبضه خواهند کرد و دیگر کاری برای انسان‌ها باقی نمی‌ماند. حال اگر این اتفاق رخ دهد نیز داشتن چنین باوری می‌تواند ضرر بسیاری بر روند ذهنی شما بگذارد و موجب می‌شود که ناخوادآگاه از این محبث فاصله بگیرید. بدین شما شکل نخواهید توانست چیز‌هایی در مورد ماشین‌ها بیاموزید و ممکن است موقعیت ‌های شغلی یا توانایی های مفیدی کسب نکنید.
چگونه می‌توانیم تعامل با ماشین‌ها را بیاموزیم
مغز انسان پیچیده، درهم و پر از جزئیات است. به همین دلیل است که اسکن مغز سه بعدی یا مباحث عصب‌شناسی مختلف هر روز مطالب جدیدی در این باره به ما می‌آموزد.
بسیاری از توانایی‌ها بر پایه‌ شبکه‌ عمیق و یکپارچه‌‌ای از تفکرات انسانی نظیر همدلی بنا شده‌اند. قابلیت تصمیم‌گیری معتدلانه و ترکیب کردن اطلاعات پیچیده هم جزو همان توانایی‌هاست. به همین دلیل بعید است که هوش مصنوعی بتواند در این حوزه با انسان‌ها به مبارزه بپردازد. شاید بهترین روش برای حفظ ارزشمندی خود در دنیای شغلی آینده، این باشد که بتوانیم به «سوپر انسان» تبدیل شویم و قابلیت‌های انسانی یا احساسی خود را تقویت سازیم.
حال برای تقویت این قابلیت‌ها سه راه کلی وجود دارد که می‌توانیم با کمک آنها از حضور خود در دنیای شغلی آینده اطمینان حاصل کنیم؛
۱- به احساسات‌مان آگاه باشیم
اسکن مغز نشان می‌دهد که ما پاسخ‌های عاطفی خود را بر اساس پروسه‌ پیچیده‌ الگو شناسی و تجربه انتخاب می‌کنیم. شاید این مسئله غیر‌ارادی به نظر بیاید اما این‌گونه نیست و ما می‌توانیم به احساسات‌مان آگاه بوده و آنها را بیشتر از قبل کنترل کرده یا حس‌هایی خاص ایجاد کنیم.
۲- گاهی بر اساس حس‌مان تصمیم‌گیری کنیم
هوش مصنوعی با استفاده از دیتا و اطلاعات موجود، الگوریتم‌های مختلفی تنظیم می‌کند و بر اساس آنها تصمیم‌گیری می‌کند. از سوی دیگر ما انسان‌ها شیوه و نگرش نامحسوس، پیچیده و سطح بالایی داریم. بدین ترتیب می‌توانیم گاهی اوقات به احساس‌مان نیز توجه کنیم. شاید به نتیجه‌ای بسیار بهتر از نتایج هوش مصنوعی دست یابیم.
۳- منفی‌باف نباشیم و خوش‌بینانه برخورد کنیم
بسیاری از ما در محیط کار نمی‌توانیم با دیگران همکاری یا سازش کنیم. این مسئله از منفی‌بافی ما شکل می‌گیرد، چراکه باور داریم همه چیز به ضرر ما تمام خواهد شد. بنابراین بهتر است منفی‌بافی در این مسائل را کنار بگذاریم و خوشبینانه برخورد کنیم. گاهی اوقات بهتر است تمامی صحبت‌ها را گوش کنیم تا اینکه مخاطب‌مان را متقاعد کنیم.
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام