EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، طی گفت وگو با شبکه تلویزیونی یورونیوز گفت: تا زمانی که دیگر امضاکنندگان برجام به تعهدات‌شان پایبند باشند، خصوصا در این زمینه ما شاهد اقدام عملی از سوی اتحادیه اروپا باشیم، علاقه‌مندیم که برجام پابرجا بماند و همچنان از آن حفاظت خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری گفت: یکی از اقدامات مهم جمهوری اسلامی ایران توافق برجام بود؛ توافقی برای رفع اتهامی که بر مبنای آن فشارهایی بر نظام جمهوری اسلامی و مردم ایران وارد شده بود. جمهوری اسلامی ایران متهم شده بودکه فعالیت‌ها و حرکتش از مسیر استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به سمت سلاح‌های هسته‌ای منحرف شده است، این در حالی بود که ما عضو فعال آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و NPT را هم پذیرفته‌ایم و تقریبا همه فعالیت‌های‌مان تحت کنترل و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داشته و دارد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه گفت: ما چه در طول مذاکرات و چه در حال حاضر سعی کرده‌ایم همه مسائل را صادقانه با مردم در میان بگذاریم. متاسفانه با تصمیم یکجانبه واشنگتن، تحریم‌های آمریکا به صورت جدی‌تر برگشت. آمریکایی‌ها در این دور از تحریم‌ها با روش‌های مختلف اعم از تهدید و تطمیع کشورها و شرکت‌های دیگر دنبال این هستند که مانع روابط کشورها و شرکت‌های خارجی با جمهوری اسلامی ایران شوند. ما متقابلا در چند زمینه اقداماتی انجام داده‌ایم. یکی از این اقدامات این بوده، تا زمانی که دیگر امضاکنندگان برجام به تعهدات‌شان پایبند باشند، خصوصا در این زمینه ما شاهد اقدام عملی از سوی اتحادیه اروپا باشیم، علاقه‌مند هستیم که برجام پابرجا بماند و همچنان از آن حفاظت خواهیم کرد. در عین حال در داخل نیز به دنبال این هستیم که با روش‌های مدیریتی، فشارهایی که بر اثر تحریم به اقتصاد کشور وارد شده است را کاهش دهیم و زندگی مردم را به نقطه‌ای برسانیم که آسیب‌پذیری کمتری داشته باشد.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: تا این زمان، سه کشور انگلیس، فرانسه، آلمان و کل اتحادیه اروپا در حد سیاسی و موضع‌گیری‌های دیپلماتیک و اعلام نظر به موقع و خوب عمل کرده‌اند و ما راضی هستیم. ولی از نظر عملی و اقدامات اجرایی هنوز اقدام عملی از این سه کشور دیده نشده است تا ما بتوانیم در جهت منافع مردم و اقتصاد کشورمان از این توافق استفاده کنیم. من فکر می‌کنم که الان اتحادیه اروپا بعد از جنگ جهانی دوم در یک آزمون بسیار مهمی قرار گرفته است. آیا اتحادیه اروپا قادر است مستقل از دولت آمریکا خصوصا دولتی مثل دولت ترامپ تصمیم‌گیری کند؟ آیا آنها می‌توانند از منافع و تعهدات بین المللی خودشان دفاع کند؟ واقعیت این است که تا این لحظه عملکرد موثری از اتحادیه اروپا مشاهده نکرده‌ایم.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: آنجایی که منافع کشورمان نسبت به هزینه‌هایی که پرداخت کرده‌ایم بیشتر باشد، تحمل می‌کنیم. اگرچه از کارآمدی اتحادیه اروپا برای انجام یک اقدام عملی تا حدود زیادی ناامید شده‌ایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام