EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

کارگردان مستند «خارج از دید» گفت: «متاسفانه ما درباره برخی از مسائل بد کار کردیم. اگر بگوییم که می‌خواهیم درباره نفوذ کار کنیم، همه می‌خندند. اگر بگوییم می‌خواهیم درباره جاسوسی می‌خواهیم کار کنیم، همه به تمسخر می‌گیرند و اگر بگوییم می‌خواهیم یک کار سفارشی انجام بدهیم، همه می‌گویند که فلانی سفارشی‌ساز است.»
به گزارش اعتمادآنلاین، چند هفته گذشته شبکه سوم صدا و سیما مستندی تحت عنوان «خارج از دید۲» پخش کرد که با واکنش‌های زیادی بین کاربران فضای مجازی روبه‌رو شد. این مستندساز از منابع ملی و آرشیو‌های اطلاعاتی این مستند می‌گوید.  
این مستندساز در پاسخ به پرسش «دلیل شما برای ساخت مستند «خارج از دید» چه بود؟» می‌گوید: «مجموعه مستند درباره بحث «نفوذ» است. برای من زمانی که یک کلیدواژه‌ای که ممکن است بعد از چند هفته، ماه و حتی چند سال مطرح شده و خیلی‌ها درباره آن صحبت می‌کنند، بسیار جذاب است؛ چیزی که شاید رسانه ملی ما کمتر به آن بپردازد. در واقع زمانی که بحث «نفوذ» مطرح می‌شود، همان‌طور که برای شما خبرنگاران «نفوذ» کلیدواژه جذابی می‌شود و اینکه «نفوذ» چه معنایی دارد و «نفوذی» به چه افراد اطلاق می‌شود. این حتی برای ما فیلمسازان جذاب است. البته شاید در فضای رسانه کمتر به آن توجه شود ولی دغدغه شخصی من چنین است.»
وی در ادامه درباره  تعریف و تبیین «نفوذ» می‌گوید: «مسئله اصلی من در این مستند، تعریف واژه نفوذ است. وقتی ما درباره یک واژه درست صحبت نکنیم، تبدیل به شعار و شعاری می‌شود و رفته رفته آن را دست گرفته و به آن می‌خندند. طی پنج شش سال گذشته رسانه‌های آن‌طرفی درباره واژه نفوذ، کارهای جدی و زیادی انجام می‌دهند. این رسانه‌ها درباره تمام سوژه‌های مرتبط با نفوذ و افراد دستگیر شده به صورت مرتب و مستمر مستند، گزارش خبری و گزارش تصویری می‌سازند. لذا این چیزی نیست که من باب کرده باشم که دیگران درباره نفوذ کار کنند. شاید تعجب از این بابت باشد که کسی در داخل کشور به این موضوع نپرداخته یا کمتر پرداخته است.»
این کارگردان مستند درباره آرشیو و اطلاعات موجود در فیلم هم می‌گوید: «اگر توجه داشته باشید، ۹۰ درصد یا بیشتر آرشیوهای جمع‌شده برای این مستند در اینترنت جمع‌آوری کرده‌ایم. در واقع بخش عمده‌ای از این تصاویر را از آرشیو آشکار و در رصد BBC و VOA و CNN و دیگر رسانه‌ها و فضای مجازی گرفتیم. مابقی آرشیو‌ها که شاید ۵ یا ۱۰ درصد از تصاویر مجموعه مستند ما را شامل شود که از قضا اذهان را هم به این سمت می‌کشاند که «عجب آرشیوهایی در این مستند استفاده شده و یا عجیب دسترسی‌ای وجود داشته است» باید گفت که تمام قرارداد و اقدامات ما شفاف است.»
وی ادامه می‌دهد: «ما با تیم جدید شبکه سوم سیما کار کردیم و طرف ما در این مستند نیز همین شبکه است».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام