سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

شبکه خبری بلومبرگ روز گذشته گزارش داد که روسیه با‌توجه به عزم مخالفان داخلی و خارجی دولت ونزوئلا و شدت بحران اقتصادی این کشور، در حمایت جدی از نیکلاس مادورو دچار تردید شده است.
بر اساس این گزارش پس از اعلام حمایت کامل روسیه از رئیس جمهوری ونزوئلا، اکنون نشانه‌هایی از تردید در مورد توان بقای نیکلاس مادورو در برابر تهدیدهای مخالفان دیده می‌شود. دو منبع نزدیک به کرملین که خواستند نام‌شان فاش نشود به بلومبرگ گفته‌اند که گرچه مسکو از حمایت علنی از مادورو صرف‌نظر نکرده، بیش‌از‌پیش در می‌یابد که وضعیت اقتصادی ونزوئلا به بهای ته‌مانده حمایت مردمی از وی تمام می‌شود. به گفته آنان، اکراه ارتش در برخورد با شهروندان نیز توانایی مادورو برای توسل به زور در برابر تهدیدهای ضد حکومتی را محدود می‌سازد.
به گزارش ایرنا، روسیه و چین سال‌ها از حامیان اصلی ونزوئلا بودند و روابط آنها به سال 1999 و به قدرت رسیدن هوگو چاوز سلف فقید مادورو بر می‌گردد. روسیه میلیاردها دلار وام و سرمایه‌گذاری در اختیار ونزوئلا قرار داده که بخش عمده آنها را غول نفتی دولتی «روس نفت» متقبل شده است. مسکو اکنون تلاش می‌کند تا همزمان با تلاش‌های ترامپ برای سرنگون ساختن مادورو، از این سرمایه‌گذاری‌ها محافظت کند. روسیه با وجود سابقه حمایت از مادورو از اعطای تسهیلات جدید به این متحد خود اجتناب کرده است. مجلس در کنترل مخالفان از نقش فزآینده روس نفت که ایگور سچین از متحدان پوتین ریاست آن را بر عهده دارد، انتقاد کرده است. این شرکت روسی در پنج پروژه نفتی ونزوئلا مشارکت داشته و دو روز قبل اعلام کرده که شرکت نفت دولتی ونزوئلا نیمی از دیون خود را پرداخت کرده و بدهی آن تا پایان سال 2018 بالغ بر 2 میلیارد و 300 میلیون دلار است. روس نفت برای جبران 1 میلیارد و 500 میلیون دلار از مطالبات خود، 49.9 درصد از سهام شرکت نفتی سیتگو (از شرکت‌های تابعه شرکت نفت دولتی ونزوئلا و مستقر در آمریکا) را در اختیار گرفت و در سال 2017 نیز توافقی را برای بهره‌برداری از دو میدان گاز طبیعی فلات قاره ونزوئلا امضا کرد. به گفته ‌دمیتری روزنتال، کارشناس امور ونزوئلا در موسسه دولتی مطالعات آمریکای لاتین مسکو، گرچه می‌توان این توافق‌ها را به‌دلیل عدم تصویب آنها در مجلس ونزوئلا لغو کرد ولی روسیه شاید به دنبال مصالحه باشد.
دست کوتاه کرملین
به نوشته بلومبرگ، مسکو هنوز از مخالفان مادورو که تحت حمایت آمریکا هستند نگران است ولی به خوبی می‌داند که اهرم‌های مالی اندکی برای نجات دولت غرق در بحران مادورو در اختیار دارد. روسیه از سوی دیگر آنقدر از ونزوئلا فاصله دارد که نمی‌تواند نیروی نظامی قابل توجهی برای تقویت مادورو اعزام کند. جدیدترین هشدار برای کرملین، اقدام کشورهای کلیدی اروپا در به رسمیت شناختن خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا به سمت ریاست جمهوری این کشور بود. پیش‌تر مادورو از توجه به ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی و اعلام زمان برگزاری انتخابات جدید سر باز زده. یکی از ژنرال‌های نیروی هوایی به اردوی مخالفان پیوسته و تلاش دولت برای ارسال 20 تن طلا به خارج از کشور برای تهیه نقدینگی بی‌ثمر مانده بود. به نوشته بلومبرگ، گرچه مقام‌های میانی مسکو از مادورو حمایت کرده‌اند ولی ولادیمیر پویتن، رئیس فدراسیون روسیه به غیر از تماس تلفنی 24 ژانویه (4 بهمن)، از آغاز بحران اخیر در حمایت از همتای ونزوئلایی خود اظهار نظری علنی نکرده است. ونزوئلا با آنکه اهمیتی سمبلیک برای نمایش توان دسترسی پوتین به حیاط خلوت واشنگتن دارد، اما اهمیت راهبردی آن برای مسکو محدود است. روسیه همانند حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه توان اعزام نیرو به ونزوئلا را ندارد و در ماه دسامبر در اقدامی نمایشی به گسیل دو بمب‌افکن هسته‌ای به این کشور بسنده کرد.
وخامت اوضاع اقتصادی ونزوئلا
ولادیمیر دژاباروف، معاون اول رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس علیای پارلمان روسیه گفت: متاسفانه زمان به سود مادورو نیست. در وضعیت تشدید بحران اقتصادی، جامعه به سرعت می‌تواند علیه مادورو شود. یکی از مقام‌های روس که در ماه نوامبر و پیش از بحران جاری در قالب تیمی با خودرو ضد‌گلوله از کاراکاس دیدار کرده بود به بلومبرگ گفت که از فقر مردم کوچه و خیابان شوکه شده است. آندرس لانداباسو آنگولو، از اساتید دانشگاه اقتصاد پلخانوف مسکو به این شبکه آمریکایی گفت که با تحریم‌های آمریکا و افت صادرات نفت ونزوئلا به کمترین میزان خود در 28 سال گذشته، روسیه واقف است که مقصر اصلی اوضاع اقتصادی وخیم ونزوئلا سوءمدیریت بزرگ‌ترین ذخائر اثبات‌شده نفتی جهان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام