EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 20 آذر 1398   Wednesday 11 December 2019

سرمقاله

تبادل زندانیان به مذاکره ختم نمی‌شود

محمدرضا ستاری

کاریزما (فرهمندی) در لغت به معنی جذابیت زیاد و داشتن صفت‌های ویژه و ممتازی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از انسان‌ها قرار می‌گیرد. این کلمه از خاریسما که ریشه‌ای یونانی دارد گرفته شده است. درواقع خاریس نام دختری در ادبیات اسطوره‌ای یونان است که به عنوان نماد زیبایی و جذابیت شناخته می‌شد. به انسان‌هایی که دارای کاریزما هستند افراد کاریزماتیک می‌گویند. به‌طور معمول به افرادی کاریزماتیک می‌گویند که جذاب و دلربا هستند و طرفداران زیادی دارند. ویژگی افراد کاریزماتیک این است که در ارتباط با دیگران، الگو و الهام‌بخش هستند و روی لایه‌‌های عمیق احساسی آن‌ها تاثیر مثبت می‌گذارند. اصطلاح کاریزما در رشته‌های مختلفی مطرح شده و ویژگی افراد کاریزماتیک در گروه‌های مختلف متفاوت است. برای مثال کاریزما در جامعه‌شناسی به عنوان منشاء قدرت و مشروعیت شناخته می‌شود. در علوم سیاسی در تحلیل رهبران بزرگی مانند چرچیل، هیتلر، گاندی، جان اف.کندی و ... . افراد کاریزماتیک در سینما و موسیقی مانند مرلین مونرو، همفری بوگارت، کلارک گیبل، جیم موریسون، مدونا و ... همچنین افراد کاریزماتیک می‌توانند در یک گروه کوچک مانند جمع دوستان، فامیل و خانواده جذاب و محبوب باشند. بخشی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک ذاتی است، ولی اکثر آن‌ها اکتسابی است و در واقع مهارتی اجتماعی است که می‌توان آن را یاد گرفت. شما هم با دانستن ویژگی‌های افراد کاریزماتیک می‌توانید این مهارت‌ها را در خود تقویت کنید.
وضوح کلام
ویژگی افراد کاریزماتیک این است که می‌دانند چه می‌گویند و با صدای رسا صحبت می‌کنند. آن‌ها در حرف زدن عجله نمی‌کنند و فریاد نمی‌کشند. روی حرف‌هایی که می‌زنند فکر کرده‌اند و آن را زیبا، رسا و قاطعانه بیان می‌کنند.
شنوندگی خوب
از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که آن‌ها شنوندگانی عالی هستند و به حرف‌های طرف مقابل خوب توجه می‌کنند. اگر طرف مقابل احساس کند که مشتاقانه به حرف‌های او گوش می‌دهید، دوست دارد بیشتر با شما حرف بزند. شما را به خود نزدیک و همراه احساس می‌کند و ناخودآگاه جذب شما می‌شود.
لبخندی واقعی
یک لبخند زیبا حتما به این شکل نیست که لب و دندان‌ها حالت خاصی داشته باشند، بلکه لبخندی زیبا است که واقعی باشد. یک لبخند واقعی از درون و عمق وجود انسان جان می‌گیرد. یک لبخند واقعی نیاز به تلاش ندارد و لازم نیست که همیشه لبخند بزنید. اما زمانی که یک لبخند واقعی می‌زنید حس زیبایی، شادی و مهربانی را به طرف مقابل القا می‌کنید و افراد تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما پیدا می‌کنند. وقتی یک لبخند واقعی از درون می‌زنید به انسان‌ها و دنیا انرژی مثبت می‌دهید و همان انرژی را نیز دریافت خواهید کرد.
ارتباط چشمی
از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این است که با دیگران ارتباط چشمی برقرار می‌کنند. یکی از راه‌های اصلی برقراری ارتباط، ارتباط چشمی است که نشان‌دهنده احترام و توجه به فرد و دقت به در حرف‌هایش است. با نگاه کردن به چشم افراد می‌توان بسیاری از احساسات‌شان را خواند و به آن‌ها احساس نزدیکی و همدلی بیشتری منتقل کرد. البته برقراری ارتباط چشمی در اینجا به معنی زل زدن به طرف مقابل نیست.
شجاعت
از ویژگی‌های بارز افراد کاریزماتیک شجاعت و ریسک‌پذیری است. در شرایطی که اکثر انسان‌ها پیرو هستند و از شکست و تجربه‌های جدید و بزرگ می‌ترسند، افراد کاریزماتیک قدم پیش می‌گذارند. بسیاری از رهبران کاریزماتیک بزرگ دنیا همین خصوصیت را داشته‌اند و جنبش‌های بزرگی راه انداخته‌اند. افراد کاریزماتیک هدف‌ها و کارهای باشکوه را دست‌نیافتنی نمی‌بینند و معمولا هم به چیزهایی فراتر از انتظار دست می‌یابند.
دست و دلبازی
هدیه دادن و مهمان کردن دیگران تاثیر معجزه‌آسایی روی آن‌ها دارد و در کسری از ثانیه دل‌شان را به‌دست می‌آورد. وقتی دیگران می‌فهمند دوست‌شان دارید و خوشحال کردن‌شان برای شما مهم است از شادی و عشق لبریز می‌شوند و دوست‌تان خواهند داشت.
استفاده مناسب از زبان بدن و ژست‌ها
برخی از حالت‌های بدن مانند صاف ایستادن، بالا نگه داشتن سر و بازوها نشان‌دهنده یک شخصیت استوار، مطمئن و شاد است. از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این نیز هست که از زبان بدن‌شان استفاده می‌کنند و دست‌هایشان را حرکت می‌دهند. این کار برای انتقال بهتر مفهوم و جلب توجه مخاطب کارساز است.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام