سرمقاله

انبان خالی از نخبگان

علیرضا صدقی

رئیس‌جمهوری با اشاره به مقاومت‌های مردم در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: مردم در دوران دفاع مقدس به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست بلکه تفکر امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خود در برابر همه دنیا با قدرت می‌ایستند.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در میدان آزادی تهران برگزار شد، اظهار کرد: خدای بزرگ را سپاس می‌گویم که ملت بزرگ ایران را چهل سال پیش از استبداد و استعمار و وابستگی‌ها رهانید و این ملت توانستند نظام جمهوری اسلامی را در این سرزمین استقلال بخشند.
وی با بیان اینکه ۲۲ بهمن امسال ویژگی‌های خاص خود را دارد، خاطر نشان کرد: امسال در شرایطی جشن ۲۲ بهمن را برگزار می‌کنیم که در برابر توطئه‌های آمریکای جنایتکار و صهیونیسم و ارتجاع منطقه هستیم و اینها مردم ما را در فشار و منگنه تحریم قرار داده‌اند.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: بنابراین امروز حضور مردم در خیابان‌های سراسر ایران اسلامی به این معنا است که نقشه‌های یک ساله دشمن نقش بر آب شده است و دشمن به اهداف شوم خود نخواهد رسید و ما راه و مسیر خود را به همان صورت که ۴۰ سال پیش انتخاب کرده بودیم ادامه خواهیم داد.
روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود، در‌این‌باره گفت‌: مردم ما به خوبی این را می‌دانند که در ۲۰۵ سال قبل بخشی از مناطق شمال کشور و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شدند. همچنین ۱۹۱ سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از سرزمین مادری جدا کردند. ۱۷۲ سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب ایران از کشور جدا شد و ۱۶۳ سال پیش بخش مهمی از شرق و ۱۳۸ سال قبل بخشی از شمال شرق از کشور جدا شد و ۱۰۰ سال پیش بخش بزرگی نیز از جنوب ایران که امروز به عنوان چند کشور در جنوب خلیج فارس هستند، از ایران جدا شدند.
وی افزود: حتی ۴۷ سال پیش و هفت سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در زمان رژیم خائن پهلوی، بخش مهمی از جنوب ایران که همواره در جغرافیا به عنوان استان چهاردهم کشور می‌شناختیم به دست خیانت‌بار پهلوی از ایران جدا شد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: در چند دهه دوران شاهنشاهی سست عنصرهای قاجار و پهلوی دو سوم کشور را از ایران جدا کردند و این به این معنی است که رژیم‌های قبل علاوه بر اینکه به دین، فرهنگ، رفاه و زندگی مردم خیانت کردند، به تمامیت ارضی کشور نیز خیانت کردند.
روحانی در ادامه اظهاراتش با اشاره به پیروزی‌های جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس خاطر نشان کرد: مردم و نیروهای مسلح به فرمان امام خمینی‌(ره) حصر آبادان را شکستند و خرمشهر را آزاد کردند. همچنین مناطق بزرگی از غرب ایران را در عملیات فتح‌المبین آزاد کردند و سپس با عملیات‌هایی از‌جمله والفجر هشت و کربلای پنج، قدرت دشمن را در هم شکاندند و به دنیا گفتند که امروز ایران شاهی و شاهنشاهی نیست‌ بلکه تفکر امروز ایران اسلامی است و جوانان این سرزمین طبق وظیفه دینی و ملی خود در برابر همه دنیا با قدرت می‌ایستند.
رئیس‌جمهوری افزود: مدرن‌ترین توپخانه‌ها، تانک‌ها و هلی‌کوپترها را در اختیار صدام گذاشته بودند، اما در‌عین حال شکست نهایی نصیب مزدوران آنها و عفلقیان شد و رزمندگان ما با پرچم پیروزی به خانه بازگشتند.
دنیا بداند، امروز قدرت ایران از روزهای جنگ و دفاع مقدس بیشتر است
روحانی در ادامه‌ خاطر نشان کرد: امروز همه دنیا بدانند که قدرت جمهوری اسلامی ایران به مراتب از روزهای جنگ و دفاع مقدس بیشتر است. در رژیم گذشته پنج درصد سلاح و مهمات نیروهای مسلح ایرانی و ۹۵ درصد مابقی آن خارجی بود. امروز ۸۵ درصد تجهیزات، مهمات و نیازهای نظامی به دست دلاوران خودمان ساخته می‌شود. ما برای ساختن انواع موشک‌های ضد زره، انواع موشک‌های پدافند هوایی، زمین به هوا، دریا به هوا، دریا به دریا و زمین به زمین از هیچ‌کس اجازه نگرفته‌ایم و نخواهیم گرفت و با قدرت راه‌مان را ادامه می‌دهیم.
وی در ادامه تاکید کرد: همه باید حواس‌مان جمع باشد که اگر در این ۴۰ سال در برابر همه انواع توطئه‌هایی که قرار گرفته‌ایم و پیروز شده‌ایم به خاطر جمهوریت و اسلامیت این نظام بوده است. ایمان و اعتقاد مردم به فرهنگ ایثار و شهادت که بزرگ‌ترین ره‌آورد انقلاب و دفاع مقدس ما است و نیز آنچه که دشمن ندارد و ما همواره دارای آن بوده‌ایم و به آن دل بسته‌ایم امید به خدا و رحمت او است. به طوری که وقتی به میدان جنگ می‌رویم، این را می‌دانیم که اگر کشته شویم پیروز هستیم و اگر فاتح جنگ باشیم باز هم پیروز جنگ خواهیم بود.
رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: اسلامیت این نظام است که ما را در برابر بدخواهان حفظ کرده است. از طرف دیگر صندوق‌های رای نیز باعث شده است که مردم ما علی‌رغم دشمنی‌های دشمنان و تحریم‌های‌شان مسیر خود را ادامه دهند و دلیلش این است که مردم ما هر دو سال یک‌بار پای صندوق‌های رای می‌روند و افراد مورد نظرشان را انتخاب می‌کنند.
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطر نشان کرد: هر کس تغییری می‌خواهد به پای صندوق‌های رای می‌رود و از آن سو افراد نیز نظرات، ایده‌ها و برنامه‌های‌شان را مطرح می‌کنند و مردم افراد مورد نظرشان را از میان آنها بر می‌گزینند. پس حواس‌مان باشد که صندوق رای یکی از نعمت‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران است که اگر صندوق رای و صفوف رای دادن نبود دشمن می‌توانست توطئه‌های متعددی را علیه ما آماده کند.
هرچه مسئولان راه را برای حضور افکار، عقاید و جناح‌ها در انتخابات فراهم کنند، نظام مستحکم‌تر خواهد شد
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه ما در کشورمان آزادی احزاب، رسانه و بیان داریم در‌این‌باره اظهار کرد: ما رژیم گذشته نیستیم که می‌گفت در مملکت یک حزب وجود دارد و آن هم رستاخیز است و هر کسی که نمی‌خواهد، پاسپورتش را بگیرد و برود. ما روزنامه‌ها و احزاب و رسانه‌های مختلفی داریم و هرچه که مسئولان نیز راه را برای حضور افکار، عقاید و جناح‌های مختلف در انتخابات فراهم کنند، نظام ما مستحکم‌تر خواهد شد.
وی در ادامه اظهاراتش تصریح کرد: مسئولان باید با سعه‌صدر بیشتری با صندوق‌های رای برخورد کنند و امیدواریم با تصویب لایحه جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی که از سوی دولت تدوین و تنظیم شده است، شاهد برگزاری پرشورتر انتخابات باشیم.
رئیس‌جمهوری با اشاره به سومین دستاورد انقلاب اسلامی با عنوان «رفاه اجتماعی» اظهار کرد: پیش از انقلاب جمعیت ما ۳۸ میلیون بود و امروز ۸۲ میلیون است. یعنی ۲.۲۸ درصد به جمعیت ما اضافه شده است و اگر این جمعیت بیش از دو برابر شده است، حداقل باید کار، محصول و پیشرفت‌های ما هم نسبت به ۴۰ سال گذشته دو برابر باشد اما وقتی آمارها را نگاه می‌کنیم وضع ما بسیار بیشتر از این بهتر شده است.
روحانی در ادامه صحبت‌های خود در این مراسم با تاکید بر اینکه ۴۰ سال پیش کل محصول گندم ما چهار میلیون تن بود، دراین‌باره خاطرنشان کرد: امروز این میزان به ۱۲.۶ میلیون تن رسیده است و نشان‌دهنده بیش از سه برابری محصول نان و گندم که غذای اصلی مردم کشور ما است را دارد. همچنین صادرات محصولات کشاورزی ما نسبت به قبل از انقلاب ۲۰ برابر شده است، یعنی در حالی که قبل از انقلاب ۲۸۵ میلیون دلار ارزش کل صادرات محصولات کشاورزی ما بود، امروز این میزان بیش از پنج میلیارد دلار شده است و همه این پیشرفت‌ها نشان می‌دهد که مسیر ما درست انتخاب شده است.
رئیس‌جمهوری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به آمار میزان تولید گاز در دوران پیش از انقلاب و بعد از انقلاب خاطرنشان کرد: در زمان رژیم گذشته کل گازی که در اختیار مردم می‌توانست قرار بگیرد حدود ۱۱۰ میلیون تن در روز بود اما امروز این میزان به ۱۰۰۰ میلیون تن در روز تبدیل شده که نشان از این است که کارگران و مهندسان ما در بخش نفت زحمات بزرگی را متحمل شده‌اند. همچنین کل ذخایر نفت کشور پیش از انقلاب ۸۸ میلیارد بشکه بود اما امروز این میزان به ۱۶۰ میلیارد بشکه است که این بدان معناست که با اکتشافات مهندسان کشور و خروج خارجی‌ها و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها توانسته‌ایم روی پای خود بایستیم و کشور را اداره کنیم.
در علم و دانش، بهداشت و درمان و رفاه و عدالت اجتماعی امروز جایگاه بسیار بلندی داریم
روحانی با تاکید بر اینکه در سه حوزه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران جای تردیدی حتی برای دشمنان ندارد، گفت: ما در علم و دانش، بهداشت و درمان و رفاه و عدالت اجتماعی بی‌تردید امروز جایگاه بسیار بلندی داریم. در حوزه سلامت و بهداشت و درمان پیش از انقلاب ۱۴ هزار و ۷۰۰ پزشک خدمت می‌کردند که از این تعداد ۶۰۰۰ پزشک خارجی بودند اما امروز ۱۴۰ هزار پزشک در کشور خدمت می‌کنند و ما ۱۸ هزار خانه بهداشت در روستاها داریم. شرایط امروز کشور از لحاظ بهداشتی مورد اعتراف همه کشورهای دنیا است.
رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدامات انجام شده در جمهوری اسلامی در زمینه کمک به اقشار مستضعف و برقراری عدالت و رفاه اجتماعی اظهار کرد: طی چند سال گذشته ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و دریافتی تمام افراد و اقشار مستضعف تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ظرف چند سال اخیر چهار برابر شده است. همچنین پیش از انقلاب میان دهک بالا و دهک پایین جامعه اختلاف ۳۵ برابری وجود داشت اما امروز این اختلاف به ۱۵ برابر رسیده است و این به معنای رسیدن به سمت عدالت است که البته در این زمینه باید قدم‌های بیشتری برداریم.
امروز نقش ایران در منطقه
از همیشه تاریخ بیشتر است
روحانی با تاکید بر اینکه ما توانسته‌ایم در بسیاری از مسائل پیروز میدان‌ها باشیم خاطرنشان کرد: کارهای استراتژیکی که طی ۴۰ سال گذشته و در سال‌های اخیر انجام شده، نشان می‌دهد که ما توانسته‌ایم در بسیاری از مسائل پیروز میدان باشیم. ما تنها کشوری هستیم که بدون آنکه در برابر دشمن سر فرود آوریم، از فصل هفت منشور سازمان ملل متحد خارج شدیم. این قدرت ملت ایران و قدرت دیپلماسی ما است. ما تنها کشوری هستیم که حق هسته‌ای خود را در سازمان ملل و در شورای امنیت تثبیت کرده‌ایم و این به معنای پیشرفت ملت ایران است.
وی با بیان اینکه امروز نقش ایران در منطقه از همیشه تاریخ بیشتر است، تصریح کرد: هر کشور و ابرقدرتی هر سخنی می‌خواهد بگوید. ایران تنها کشوری است که اگر ملت‌های منطقه امنیت می‌خواهند، می‌تواند به کمک آنها بشتابد. بدون ایران هیچ‌گونه طرحی در این منطقه قابل اجرا نخواهد بود. این را استکبار جهانی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بدانند که این پیروزی از آن ملت ما خواهد بود.
رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: امروز ما در یک جنگ روانی‌‌–تبلیغی و اقتصادی در برابر دشمنان سبوع که با سبوعیت با مردم رفتار می‌کنند مواجه هستیم. ما باید این مشکلات را با دست همدیگر حل کنیم چرا که هر جا که پیروز شده‌ایم، جایی بود که ملت و دولت در کنار هم و پشت سر رهبری قرار گرفتند؛ اگر ما توانستیم در سال‌های اول انقلاب ترور و شورش را در کشور از بین ببریم و آرام کنیم، مردم، دولت و نیروهای مسلح پشت سر امام بودند. در جنگ نیز همین طور بود؛ در تحریم هم با ایستادگی، همکاری و تعاون‌مان در برابر آمریکا پیروز می‌شویم و نخواهیم گذاشت که آمریکا پیروز شود.
روحانی با بیان اینکه در این مسیر مردم ما مشکلاتی خواهند داشت اظهار کرد: مردم ما همین الان در زندگی روزمره خود نیز مشکلاتی دارند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. وضع آمریکا به مراتب بدتر از چیزی است که خودشان فکر می‌کردند و وضع منطقه ما بسیار بهتر از آن چیزی است که خودشان فکر می‌کردند. جایگاه ایران روز به روز بالاتر و والاتر می‌رود و ما از مشکلات عبور خواهیم کرد.
رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه آرمان امروز ما همان آرمان ۴۰ سال پیش است خاطرنشان کرد: اگر ۴۰ سال پیش آرمان‌مان این بود که در برابر استبداد، آزادی را جایگزین کنیم و در برابر استعمار و وابستگی، حاکمیت ملی و در برابر ابتذال، فضیلت و در برابر تبعیض عدالت را مستقر کنیم و همچنین در برابر غرب و شرق‌گرایی هویت ایرانی و در برابر یاس، امید و در برابر افراط و تفریط، اعتدال را جایگزین کنیم، امروز هم راه و آرمان ما همان است و ما بی‌تردید در این راه موفق و پیروز خواهیم بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام