سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

بازی با پیکان پیش‌درآمد ماراتن سخت پیش روی استقلال در نیم فصل دوم بود. آنالیز عملکرد تیمی استقلال نشان می دهد شفر برای لیگ و آسیا برنامه ویژه ای تدارک دیده است .
قبل از بازی تعیین کننده آبی ها مقابل تراکتور، استقلال اولین بازی نیم فصل دوم را با پیروزی قاطع پشت سر گذاشت.تیم شفر با بازگشت مصدومان و اضافه شدن خریدهای زمستانی، نیم فصل جذابی را برای هواداران آبی نوید می دهد.
به گزارش ورزش سه ،دربازی پیکان شفر تصمیم گرفت همانند نیم فصل اول با چیدمان ۴١۴١ استقلال را به زمین بفرستد ولی در ترکیب اولیه بازیکنان تغییرات جالبی را ایجاد کرده بود که در زیر بررسی خواهیم کرد:
خط دفاع
انتخاب شفر برای دفاع مرکزی زوج سهرابیان، دانشگر بود که نمره قبولی در بازی با پیکان می‌گیرند به جز یک صحنه که سهرابیان در تقابل با مومنی جا ماند تقریبا برنده تمامی نبردها و دوئل های قسمت عقب زمین استقلال، مدافعان جوان این تیم بودند .
البته مهم‌ترین ویژگی بازی هر دو مدافع جوان استقلال قدرت بازی سازی در عقب زمین است که باعث شده بود استقلال خیلی منظم تر بازی کند و حتی دانشگر پاس گل اول را هم به نام خود ثبت کند. البته با توجه به محرومیت دانشگر مقابل تراکتور احتمالا منتظری دوباره به دفاع مرکزی برخواهد گشت.
در پست مدافع کناری منتظری و نورافکن برای بازی با پیکان انتخاب شده بودند که در بخش هجومی گره زیادی از تیم باز نکردند ولی احتمالا دلیل انتخاب این دو، که در عقب زمین موثرتر هستند، آزمایش این خط دفاعی برای چند بازی سنگین مقابل تراکتور، ذوب‌آهن و بازی‌های آسیایی استقلال است. در آسیا احتمالا شفر از مدافعان کناری خود کمتر توقع نفوذ دارد و روی قدرت تخریبی آنها حساب خواهد کرد.
خط میانی
در بازی با پیکان خط هافبک استقلال با حضور فرشید اسماعیلی، شجاعیان، وریا، فرشید باقری و چشمی به عنوان هافبک دفاعی بازی را شروع کرد.ولی روزبه چشمی برای بازی در سیستمی مبتنی بر تک هافبک دفاعی (pivot) انتخاب خوبی به نظر نمی رسد. با اینکه در کارهای دفاعی روزبه نمره خوبی می‌گیرد ولی در بازی‌سازی و سرعت انتقال تفاوت کیفیت او با بازیکنی مثل علی کریمی مشهود است.
احتمالا به همین دلیل داریوش شجاعیان در دقایقی از بازی در پست هافبک دفاعی بازی کرد که اتفاقا نمایش خوبی ارائه کرد.
از سوی دیگر در سمت چپ و راست، استقلال با حضور وریا و اسماعیلی بسیار خلاق و خطرناک تر از قبل به نظر می رسد و با اضافه شدن شجاعیان خط میانی استقلال در نیم فصل دوم تبدیل به یکی از جذاب ترین هافبک های این سال های آبی‌ها شده است.
خط هجومی
مرتضی تبریزی تک مهاجم استقلال موفق شد گل اول را برای استقلال به ثمر برساند ولی نکته منفی بازی تبریزی درگیری ها و نبردهای هوایی با مدافعان حریف است که اکثرا مغلوب می شود و این اشکال در چیدمان مبتنی بر تک مهاجم بیشتر به چشم می آید.مهاجم هدف در این روش بازی باید قابلیت توپ نگه داشتن در بالای زمین داشته باشد و از قدرت بالای سرزنی در مقابل مدافعان وسط حریف برخوردار باشد.
با توجه به رقابت تنگاتنگ مهاجمان در تیم استقلال در نیم فصل دوم احتمالا تبریزی در پست وینگر بیشتر به کار شفر خواهد آمد.
بازیکنان جایگزین
منشا
گادوین منشا که ظاهرا بازیکن مورد علاقه شفر است در بازی مقابل پیکان از دقیقه ۷۰ در خط میانی به کار گرفته شد که عملکرد خوبی داشت و یک پاس گل نیز به نام خود ثبت کرد. به نظر می رسد شفر روی منشا حساب ویژه ای برای بازی های مهم پیش روی استقلال باز کرده است و جنس بازی خونسرد منشا در میانه میدان حلقه گم شده شفر در استقلال باشد.
ایسما
خرید پر سر و صدای آبی ها در این بازی رونمایی شد و در اولین دقیقه حضورش موفق شد یک گل تک نفره نیز به ثمر برساند و زنگ خطر را برای بقیه مهاجمان استقلال به صدا در بیاورد و هیچ بعید نیست شفر در بازی مقابل تراکتور تصمیم بگیرد از ایسما به عنوان مهاجم ثابت استفاده کند.
شفر برای بازی مقابل تراکتور، فرشید باقری و دانشگر را به دلیل محرومیت در اختیار نخواهد داشت و برای مقابله با خط هافبک قدرتمند تراکتور احتمالا شجاعیان وظایف دفاعی بیشتری به عهده بگیرد و با کمک چشمی در مقابله با فانتزی باز‌های تراکتور توازن میانه میدان را برای آبی ها حفظ کنند.
البته کیفیت بد زمین در ورزشگاه شهر قدس بر روی کیفیت فنی بازی تاثیر گذاشته بود ولی استقلال در این بازی توانست نشانه هایی از پیشرفت را به نمایش بگذارد هواداران را امیدوار کند که شفر کاملا آماده، به سوی ۶۰ روز سخت پیش روی استقلال می‌رود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام