EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

از اعلام زمان ابلاغ سند تحول تا رشته‌های جدید المپیادی
گروه جامعه: گردهمایی مشترک معاونان و مشاوران و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که دیروز در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، برای فرهنگیان و دانش‌آموزان چندین خبر را به دنبال داشت.
اعلام پیشنهاد برگزاری امتحانات نهایی از اواسط اردیبهشت، منحصر شدن سابقه تحصیلی موثر در قبولی دانشگاه به پایه دوازدهم و ابلاغ برنامه اجرایی سندتحول تا پایان فروردین 98 ازجمله مهم‌ترین این اخبار بودند.
پیشنهاد برگزاری امتحانات نهایی از اواسط اردیبهشت
عبدالرسول عمادی  سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در حاشیه این گردهمایی با بیان اینکه برای امسال اتفاق خاصی درخصوص برنامه امتحان نهایی نخواهد افتاد و برنامه امتحان نهایی نیز مانند سال‌های گذشته تهیه و ارسال شده است، گفت: امتحان نهایی امسال از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود. البته سعی شده است برنامه جمع و جورتر در نظر گرفته شود. وی درباره گلایه‌های دانش‌آموزان پایه دوازدهم برای کنکور اظهار کرد: برای آزمون سراسری در حال حاضر سابقه تحصیلی صرفاً منحصر به پایه دوازدهم شده است و دیگر در پایه‌های یازدهم و دهم سابقه تحصیلی تولید نمی‌کنیم. وی افزود: در نظام آموزشی قبلی عمده سابقه تحصیلی متمرکز در پایه سوم متوسطه بود و چهار درس پیش‌دانشگاهی تاثیر پنج درصدی داشت. به عبارت دیگر ۲۵ درصد سوابق تحصیلی در پایه سوم متوسطه و پنج درصد در پیش‌دانشگاهی بود. عمادی ادامه داد: در نظام قبلی فرصت یک‌ساله‌ای داشتیم تا سابقه تحصیلی را تولید کنیم یعنی یک سال قبل از شرکت داوطلبان در کنکور سابقه تحصیلی پایه سوم متوسطه آماده می‌شد و این را به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می‌کردیم اما در نظام جدید این فرصت از ما گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دانش‌آموزان پایه دوازدهم از اول تا آخر خردادماه امتحان نهایی دارند و بلافاصله باید سابقه تحصیلی آن‌ها به سازمان سنجش ارسال شود، گفت: به عبارت دیگر فرصت ما برای ارسال سوابق تحصیلی به سازمان سنجش آموزش کشور کفایت نمی‌کند. نکته دوم این است که فاصله میان آزمون سراسری و روز پایانی امتحان نهایی کوتاه است و این باعث می‌شود استرس به دانش‌آموزان وارد شود. سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: پیشنهاد می‌کنیم که زمان امتحان نهایی را قدری عقب‌تر بیاوریم یعنی به جای اینکه امتحانات از اول خردادماه شروع شود، به میانه اردیبهشت‌ماه منتقل شود. البته این مورد نیاز به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش دارد بنابراین این پیشنهاد را به محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ارائه کردیم و او هم طبیعتاً در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار می‌دهد.
ابلاغ برنامه اجرایی سندتحول تا پایان فروردین 98
رضا مددی، رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز در حاشیه این همایش با بیان اینکه برنامه سال ۹۸ آموزش و پرورش بر مبانی سند در حال نهایی شدن است، گفت: قرار است برنامه تا دهه سوم فروردین با امضای وزیر آموزش و پرورش به تمامی استان‌ها ابلاغ می شود. وی با بیان اینکه تکالیف ناشی از اجرای سند تحول بنیادین می‌طلبد که منابع مالی بیشتری در نظر گرفته شود گفت: دستگاه‌ها و نهادهای مختلف هم باید دست آموزش و پرورش را بگیرند. رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان اینکه از مهر ۹۷ برنامه اجرایی سند تحول در طول برنامه ششم توسعه در همه زیر نظام‌ها تهیه، تدوین و تصویب شد، اظهار کرد: این برنامه با امضای وزیر آموزش و پرورش به تمامی حوزه‌های ستادی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و مناطق ابلاغ شد. مددی افزود: اکنون برنامه‌های وزارتخانه در قالب راهکارهای سند تحول مشخص شده است. رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان اینکه برنامه سال ۹۸ آموزش و پرورش بر مبانی سند در حال نهایی شدن است، گفت: قرار است برنامه تا دهه سوم فروردین با امضای وزیر آموزش و پرورش به تمامی استان‌ها ابلاغ می‌شود. مددی افزود: سال ۹۸ تمامی برنامه‌های آموزش و پرورش مبتنی بر سند تحول تدوین و اجرا خواهد شد و همه امکانات در حوزه نیروی انسانی، منابع مالی و تجهیزات در خدمت اجرای سند قرار می‌گیرد. وی با اشاره به اینکه بخشی از برنامه‌های سند در حوزه نیروی انسانی، برنامه درسی، فضا و تجهیزات، پژوهش و ارزشیابی و راهبری و مدیریت و منابع مالی است عنوان کرد: رویکرد آموزش و پرورش بر این است که در مسیر برنامه‌ریزی خود تمامی فعالیت‌ها منطبق با سند تحول باشد و در امور جاری تجدید‌نظر کرده و برنامه‌هایی که با سند تحول هم‌راستا نیست را از دستور خارج کرده و ریل اصلی فعالیت‌های نظام آموزشی در مسیر سند باشد. رئیس ستاد اجرای سند تحول بنیادین با بیان اینکه اکنون بخشی از برنامه‌های سند در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب و به تائید رئیس‌جمهوری رسیده که اجرای آنها نیازمند امکانات بیشتر است زیرا وضعیت کنونی کفاف اجرای تمامی برنامه‌ها را نمی‌دهد، اظهار کرد: از‌جمله این برنامه‌ها، طرح رتبه‌بندی معلمان است که منابع مالی مناسب لازم دارد در حالی که اکنون تمامی اعتبارات برای اجرای طرح در سال ۹۸ در اختیار آموزش و پرورش نیست هر چند که اجرای طرح با هر میزان اعتبار در سال آینده اجرا خواهد شد اما اجرای کامل آن نیازمند منابع بیشتر است.
اجرای طرح «نماد» با قوت بیشتر در سال جدید
علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز در حاشیه برگزاری گردهمایی مشترک معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها با بیان اینکه اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی به بخش مشاوره معاونت پرورشی منتقل شده است و برنامه‌های این حوزه نیز در دستورکار خواهد بود گفت: طرح «نماد» با قوت بیشتری جلو خواهد رفت. معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در حوزه ستادی نیز بر سیاستگذاری برای توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز تمرکز خواهیم کرد، به بیانیه گام دوم انقلاب اشاره و اظهار کرد: این موضوع از مهم‌ترین رویکردهای ما است. کاظمی افزود: اداره مراقبت از آسیب‌های اجتماعی به بخش مشاوره معاونت پرورشی منتقل شده است و برنامه‌های این حوزه نیز در دستورکار خواهد بود.
بررسی آیین‌نامه تعیین شرایط پذیرش دانشجو و معلمان
همچنین مهدی نویدادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در حاشیه این گردهمایی از بررسی آیین‌نامه تعیین شرایط پذیرش دانشجو و معلمان در آخرین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد. وی درباره آخرین مصوبات جلسه شورای عالی آموزش و پرورش گفت: ۹۶۳ امین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش، هفته گذشته با حضور اکثر اعضای شورا برگزار شد. وی افزود: آیین‌نامه تعیین شرایط پذیرش دانشجو و معلمان در دستورکار این جلسه قرار داشت که مباحث بسیاری پیرامون آن صورت گرفت. دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه این موضوع اکنون در کمیسیون و صحن علنی شورای عالی مطرح است، اظهار کرد: اعضای شورا با حساسیت و دقت فراوان این موضوع را بررسی کردند. نویدادهم با اشاره به اینکه اصلی‌ترین عنصر تعلیم و تربیت، معلم است، گفت: بهترین مرحله‌ای که می‌توان برای معلم شرایطی گذاشت که وارد آموزش و پرورش شده و در اختیار آموزش و پرورش باشد، همین موضوع بررسی شده در این جلسه است. وی افزود: ضوابط و شرایط این موضوع باید از سوی نهادها و ارگان‌های دیگر نیز همسو شود. نویدادهم ادامه داد: از منظر شورای عالی این موضوع کاملا مشخص است که باید در مرحله بعد وارد مذاکره با دستگاه‌های دیگر شویم تا مبنای ورود دانشجو و معلم به سیستم آموزش و پرورش قرار بگیرد.
احتمال برگزاری اولین المپیاد ادبی-جهانی دانش‌آموزی در تابستان ۹۸
فاطمه مهاجرانی، رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان هم در حاشیه این همایش با بیان اینکه در حال حاضر فقط المپیاد ادبیات در حوزه علوم انسانی برگزار می‌شود، گفت: در حال حاضر به شدت فرآیند جهانی کردن المپیادهای ادبی دنبال می‌شود و امیدواریم تابستان امسال اولین المپیاد جهانی را برگزار کنیم. وی همچنین گفت: نتایج مرحله اول المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست، ادبیات، کامپیوتر، نجوم و اختر فیزیک و جغرافیا تا چند روز آینده اعلام خواهد شد. وی افزود: در رشته جدیدالورود «المپیاد جغرافیا» ۸۵ هزار شرکت‌کننده داشتیم. مهاجرانی با اشاره به مراحل بعدی المپیادها گفت: بنا به نظر کمیته‌های علمی تقریبا حدود ۱۰ درصد دانش‌آموزان به مرحله دوم راه پیدا می‌کنند که در ایام تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی‌هایی برای آماده‌سازی دانش‌آموزان انجام خواهد شد. رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان افزود: برای سال٩٨ به دنبال گسترش المپیادها هستیم و رشته‌های دیگری به المپیادها اضافه شده است که در حوزه علوم انسانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است که ازجمله آنها می‌توان به المپیاد حقوق، اقتصاد، مدیریت، علوم و معارف قرآنی ویژه کشورهای اسلامی و علوم زمین اشاره کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام