EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید در زمینه مبادله با پول ملی ایران و کشورهای طرف قرارداد تجاری گام عملی برداشته نشده است.
عزت‌الله یوسفیان‌ملا در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به سفر رئیس جمهوری به عراق و تاکید بر مبادله با پول ملی دو کشور گفت: برای انجام مبادله با پول ملی بین کشورها تاکنون هیچ نوشته و قرار داد مکتوب نداشته‌ایم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: همانطور که در قانون تاکید شده است باید تمام قراردادها و معاهده‌ها بین ایران و کشورهای دیگر به تصویب مجلس برسد و در زمینه مبادله با پول ملی دو کشور تاکنون قرارداد و توافقنامه‌ای منعقد نشده که نیاز به تایید مجلس داشته باشد.
نماینده مردم آمل در مجلس با اشاره به اینکه در گذشته نیز در زمینه مبادله با پول ملی صحبت‌هایی از سوی دولت مطرح شده است، گفت: درخصوص بازپرداخت بدهی‌ها نیز صحبت‌هایی در میان بود اما همچنان با روال قبلی بدهی‌ها پرداخت می‌شود.
یوسفیان‌ملا با وجود اینکه زمینه مبادله با پول ملی دو کشور فراهم نشده است، عنوان کرد: در زمینه مبادله با پول ملی باید گفت که در شهرهای نوار مرزی تا عمق 60 کیلومتر در دو کشور ایران و عراق به راحتی با پول دو کشور مبادله انجام می شود، در شهرهای کربلا، نجف و کرمانشاه این مبادلات به راحتی با پول ملی دو کشور صورت می‌گیرد.
تقریبا مرز بین ایران و عراق برداشته شده است
این نماینده مجلس با بیان اینکه برنامه‌هایی برای انجام مبادله با ریال ایران و دینار عرق صورت گیرد، ادامه داد: علاوه بر اینکه می‌خواهیم با عراق چنین کاری را انجام دهیم در تلاش هستیم با چین و روسیه نیز مبادلات را از دلار و یورو به سمت ارز کشورها ببریم اما در این بین به دلیل افزایش تردد با عراق بهتر می‌توان این برنامه را در این کشور پیاده کرد.
وی با اشاره به رایگان شدن اخذ ویزای عراق و برعکس گفت: در شرایطی که تقریبا مرز بین دو کشور برداشته شده و به قول اروپایی ها شینگل شده است، این اتفاق می‌تواند بر مبادله با ارز دو کشور تاثیر مستقیم بگذارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام