EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019

سرمقاله

خودزنی سیاسی برای عبور از بحران ناامیدی

ژوبین صفاری

در اولین روز کاری هفته آینده فعالان بازار سرمایه شاهد عرضه ۷۵ میلیون سهم، معادل پنج درصد از سهام بیمه معلم در بازار دوم فرابورس خواهند بود. هر سهام‌دار حقیقی یا حقوقی می‌تواند تا ۷۵۰ سهم برای خرید سفارش دهد.
به گزارش ایسنا، شنبه هفته آینده (۲۵ اسفند) ۷۵ میلیون سهام از بیمه معلم در بازار دوم فرابورس ایران برای اولین بار عرضه می‌شود.‌ این عرضه به روش ثبت سفارش انجام خواهد شد و هر سهم این شرکت بیمه در قیمت ۲۶۰ تا ۲۷۰ تومان کشف قیمت خواهد شد. هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند تا سقف ۷۵۰ سهم برای خرید سفارش دهد.
غلامرضا حیدری کرد زنگنه با اشاره به ورود بیمه معلم به بازار دوم فرابورس ایران گفت: در پنج سال گذشته پرتفوی این شرکت از ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱6۰۰ میلیارد تومان رسیده است. شرکتی که زیان‌ده بوده در این چند سال سوددهی پیدا کرده است و شفاف‌سازی کاملی در حساب‌ها انجام شد.
وی افزود: کمیته مطالبات توانست مطالبات شرکت را به حداقل ممکن برساند. من اعلام می‌کنم سهامداران سود مناسبی کسب خواهند کرد چراکه از اقدامات و قراردادهای جدید آگاه هستیم.
آرش بیگلریان، معاون مالی و اقتصادی بیمه معلم نیز درباره اینکه چرا از زمان اعلام آمادگی سهامدار عمده دو سال طول کشید تا شرکت در فرابورس عرضه شود؟ گفت: برنامه‌ای برای افزایش سرمایه داشتیم و قرار بود سرمایه از ۱۰۰ میلیارد تومان به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد. این دیرکرد برمی‌گردد به واحد پولشویی بیمه مرکزی که چندی پیش با همکاری بانک مرکزی شروع به کار کرد. البته واحد پولشویی وجود داشت اما با همکاری این دو نهاد ناظر تخصصی شد. ما بیش از ۱۰ ماه با بانک مرکزی تعامل داشتیم و به این بانک درباره سهامداران‌مان گزارش دادیم. ما صورت‌های مالی‌مان را به بانک مرکزی توضیح دادیم تا بتوانیم از واحد پولشویی بانک مرکزی برای افزایش سرمایه تایید بگیرم. بیمه مرکزی هم شرایطی داشت که باید انجام می‌دادیم. از طرفی دیگر تا زمانی که تکلیف مالکیت سهام شرکت و درصد سهامداری مشخص نمی‌شد فرابورس نیز به ما اجازه نمی‌داد که عرضه را انجام دهیم. این موضوعات بیشترین زمان را از ما گرفت.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ارزش‌گذاری که روی سهام انجام شده را منصفانه می‌دانید؟ اظهار کرد: ارزش بازار شرکت‌های بیمه‌ای را باتوجه به پرتفوی و سرمایه‌شان نگاه کنید. حاشیه سود، دارایی، حق بیمه‌های صادره و میانگین ضریب خسارت در مقابل ضریب خسارت صنعت را ببینید، متوجه ارزش پرتفوی بیمه‌ای شرکت‌ها می‌شوید. فکر می‌کنیم این رقم ارزش‌گذاری که برای ما گفته‌اند برای خریداران بسیار جذاب است، چون اگر امروز بخواهید بیمه‌ای را تاسیس کنید اجازه نمی‌دهند کمتر از ۲۵۰ میلیارد تومان سر ماه داشته باشید و گرفتن این سهم از بازار کار ساده‌ای نیست.
محمدرضا مرادی، مدیر سرمایه‌گذاری و سهام این شرکت در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به وضعیت صنعت این هزینه را می‌توانید مدیریت کنید، گفت: باتوجه به وضعیت اقتصادی کل کشور مشخص است که سعی می‌کنیم بر اساس بودجه‌ای که برای شرکت در نظر گرفتیم حرکت کنیم و باتوجه به پیش‌بینی‌ها پیش برویم. نیازهای ما درباره نرخ ارز مربوط به بخش چاپ است چون با بالاتر رفتن قیمت کاغذ چاپ بیمه‌نامه‌ها با قیمت بالاتری رخ می‌دهد. ما سعی می‌کنیم که در راستای بودجه حرکت کنیم و تا کنون موفق بودیم. در صنعت بیمه نسبت بین هزینه‌های اداری و پرسنلی و فروش میانگین‌ ۸.۴ است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام