EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده موسسات مالی «البرز ایرانیان»، «ولیعصر»، «فردوسی» و «آرمان» اعلام شد که کل سرمایه‌گذاران این موسسات ۹۱ هزار نفر هستند که ۶ هزار و ۳۶ نفر از آنها برای شکایت مراجعه کرده‌اند. تعهد باقی مانده تعاونی البرز ایرانیان ۱۴۰۰ میلیارد و تعهد باقی مانده تعاونی ولیعصر ۲۵۰ میلیارد است.
در آغاز نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان تعاونی‌های البرز ایرانیان، ولیعصر، فردوسی و آرمان قاضی پرونده در رابطه با این پرونده اظهار کرد: این پرونده ۳۵۳ جلد دارد و کل سرمایه‌گذاران این تعاونی‌ها ۹۱ هزار نفر هستند که ۶ هزار و ۳۶ نفر از سرمایه‌گذاران برای شکایت مراجعه کرده‌اند. گردش مالی تعاونی از تیرماه سال ۹۱ تا آذر ۹۶ گردش مالی ۴۳ هزار میلیارد تومان و از اردیبهشت ۹۴ تا اسفند ۹۶ گردش مالی ولیعصر ۱۷ هزار میلیارد بوده است.
به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: تعهد باقیمانده تعاونی البرز ایرانیان ۱۴۰۰ میلیارد و تعهد باقیمانده تعاونی ولیعصر ۲۵۰ میلیارد است. همچنین از سوی بانک مرکزی، بانک‌های تجارت و کشاورزی ۷۰۰ میلیارد و ۶۳۰ میلیارد تومان به عنوان بانک عامل برای بازپرداخت بدهی‌های تعاونی البرز ایرانیان خط اعتباری ایجاد کرده است و با ۱۶ هزار و ۲۰۰ نفر هم تسویه شده است. در تعاونی ولیعصر ۱۳۰ میلیارد تومان خط اعتباری ایجاد شده و با ۱۵ هزار و ۳۵۶ نفر تسویه شده است.
در ادامه قاضی صلواتی از نماینده دادستان خواست برای قرائت کیفرخواست در جایگاه حاضر شود.
نماینده دادستان در تکمیل صحبت‌های قاضی پرونده گفت: متهم ردیف اول پرونده امیرحسین آزاد، متهم ردیف دوم حسن قریانی به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و متهم ردیف سوم مهدی بهرامی حسن‌آبادی به اتهام معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور هستند.
وی درخصوص گردش کار پرونده ادامه داد: نحوه تشکیل موسسه البرز ایرانیان ابتدا به عنوان موسسه امیرالمومنین در سال ۸۷ با سرمایه ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به ثبت رسیده و موضوع این شرکت برای اعضا، پرداخت و تخصیص وام و انجام خدمات اعتباری بوده است که بعد از تغییرات در دوره‌های مختلف به البرز ایرانیان تغییر نام داده است.
نماینده دادستان در رابطه با تعاونی ولیعصر نیز گفت: این تعاونی در سال ۸۸ به ثبت رسید و در سال ۹۲ به دلیل تخلفات مدیرعامل تعطیل و زیان‌ده شد و بعد از سال ۹۲ به هیئت مدیره جدید خانوادگی راه‌اندازی شد که سرمایه اولیه آن 6 میلیون ریال بوده است.
نماینده دادستان بیان کرد: امیرحسین آزاد قبل از فعالیت در تعاونی البرز ایرانیان شرکت سخت‌افزاری داشته سپس در تهران در شرکتی مشغول به کار می‌شود و حسب اظهارات خود پس از گذشت زمانی وارد تعاونی البرز ایرانیان شده است. حسن قریانی از سال ۷۶ به صورت قراردادی کارهای حسابداری انجام می‌داده تا سال ۸۰ به استخدام وزارت تعاون در آمده است. او اولین مدیر بانک توسعه تعاون خراسان رضوی بوده است.
وی افزود: مهدی بهرامی حسن‌آبادی سرپرست اداره تعاون شهرستان رباط‌کریم بوده که به دلیل ضعف مدیریت برکنار می‌شود. قربانی با برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده با امیرحسین آزاد وارد همکاری می‌شود.
نماینده دادستان تهران در ادامه به اقدامات غیرقانونی متهمان در جهت راه‌اندازی موسسات پرداخت و گفت: در تاریخ 1/2/1390 قراردادی با موضوع فروش بخشی از سهام البرز ایرانیان از طرف آقای علی ابراهیم بایی سلامی پیشنهاد می‌شود پس از آن در تاریخ 1/7/1390 مجدداً همین قرارداد منعقد می‌شود با این تفاوت که فروش تمام سهام موسسه از سوی علی ابراهیم بایی سلامی به آقای آزاد پیشنهاد می‌شود.
وی بیان کرد: حسن قریانی در این باره در اظهارات خود گفته است که بنده در قرارداد اول مبلغ 300 میلیون تومان را با آقای بایی سلامی منعقد کردم اما این فرد هر بار طمع می‌کرد و مبلغ بیشتری را می‌خواست که نهایتاً در اواخر سال 90 قراردادی به ارزش یک میلیارد تومان توسط آقای آزاد با علی ابراهیم بایی سلامی منعقد شد و قرارداد قبلی من با این فرد فسخ شد.
وی افزود: نکته مهم این است که پس از این قرارداد نامه‌ای از سوی آقای رحمانی‌زاده مدیرعامل تعاونی البرز ایرانیان به قائم مقام بانک مرکزی زده می‌شود تا مجوزهای لازم را اخذ کنند و بعداً معلوم می‌شود که امضای آقای رحمانی‌زاده توسط متهمان جعل شده است.
نماینده دادستان ادامه داد: متهمان با اشراف اطلاعاتی که نسبت به تصمیمات بانک مرکزی داشتند اقدام به خرید مجوزی از یکی از موسسات تعاونی راکد کرده و بلافاصله ساماندهی آن را آغاز کردند تا آن را به بانک مرکزی معرفی کنند. در تاریخ 13/10/90 توافقنامه‌ای بین موسسه البرز و فردوسی منعقد می‌شود و ادغام این دو موسسه تحت عنوان نام فردوسی توافق صورت می‌گیرد. البته نکته این است که در مکاتبات بین موسسه فردوسیی و متهمان از آقای قریانی به عنوان نماینده موسسه البرز ایرانیان نام برده شده است در حالی که او اصلاً در این سمت نبوده است.
وی گفت: متهمان این پرونده به موازات این اقدامات کارهای دیگری را انجام می‌دادند ازجمله اینکه 7 نفر از آشنایان خود را جهت عضویت در هیئت مدیره این موسسه به آقای بایی سلامی معرفی می‌کنند تا آنها را به عنوان اعضای هیئت مدیره معرفی کند اما پس از مدتی و به دلایل نامعلومی این 7 نفر از سمت های پیشنهادی استعفا می‌دهند.
نماینده دادستان اظهار کرد: این متهمان پس از تاسیس هر شعبه‌ای بلافاصله مهر و سربرگ البرز ایرانیان را ساخته و در اختیار مدیران شعبه قرار می دادند و هر بار خود را با سمت های مختلف به شعب معرفی می‌کردند. موسسه فردوسی که قرار بود با موسسه البرز ایرانیان و چند موسسه دیگر ادغام شود درباره عدم اجرای توافقنامه ادغام می‌گوید وقتی که اقدامات مجرمانه این افراد برای ما محرز شد تصمیم گرفتیم از ادغام این موسسه با موسسات دیگر جلوگیری کنیم و موسسه البرز ایرانیان را از این ادغام کنار گذاشتیم.
وی گفت: البته این متهمان توافقنامه اولیه‌ای را که با موسسه فردوسی مبنی بر ادغام منعقد کرده بودند را دستاویز ادامه فعالیت های خود کرده بودند. این متهمان هر کجا در مسیر فعالیت‌شان با مانعی روبه‌رو می‌شدند 3 اقدام می‌کردند. اول اینکه به قرارداد عادی بین خود با آقای بایی سلامی مبنی بر تملک تعاونی البرز ایرانیان استناد می‌کردند در حالی که این قرارداد اصلاً به مرحله اجرا نرسیده بود، دوم اینکه به موافقت‌نامه بانک مرکزی برای ادغام موسسه البرز ایرانیان با موسسه فردوسی استناد می‌کردند و نهایتاً هرکجا کارشان با مشکل مواجه می‌شد به توافق‌نامه با مسئولان موسسه فردوسی استناد می‌کرده و به همین علت تابلوی موسسه فردوسی را بر بالای شعب خود نصب می‌کردند.
نماینده دادستان ادامه داد: قریانی در رابطه با اعمال نفوذ خود در راستای ادامه فعالیت های موسسه گفته است که ما می‌دانستیم که اگر در استان‌هایی مثل تهران، شعبه افتتاح کنیم قطعاً مدیران استانی جلوی ما را خواهند گرفت چون ما در استان‌هایی که اعمال نفوذ داشتیم ادامه فعالیت دادیم.
وی گفت: قریانی گفت به خاطر ارتباطاتی که آقای آزاد در ایلام داشت این استان را انتخاب کردیم چون او این استان را به ما برای کار پیشنهاد داده بود چون در آنجا مدیران استانی نمی‌گذاشتند که موسسات استانی پلمپ شوند.
تغییر نام موسسات مالی برای ایجاد اطاله دادرسی
نماینده دادستان گفت: البته بعد از آن زمان آرمان به کاسپین تغییر می‌کند و با این اقدامات سعی داشتند اطاله دادرسی ایجاد کنند. متهمان با استفاده از رانت و نفوذ در دولت تقاضای صدور فعالیت بانکی را از شخصی مطرح داشتند که موفق به دریافت آن می‌شوند.
وی گفت: تعاونی ولیعصر در سال 88 تاسیس شده و قدیانی از بدو تاسیس با این تعاونی آشنا شده و به همراه امیر‌حسین آزاد در راستای جذب سرمایه از البرز ایرانیان توفیق بیشتری داشته است.
نماینده دادستان بیان کرد: برحسب تحقیقات روش کار قدیانی با این صورت بوده است که افراد معتبر را به کار می‌گرفت و آنها کارمندان حقوق بگیر او بودند بدون اینکه از ماهیت کارهای آنها اطلاع پیدا کنند.
نماینده دادستان گفت: حسن قریانی منافع بسیاری از طرق جذب سپرده مردم به دست آورده است بعد از خاتمه فعالیت در البرز ایران اقدامات مجرمانه در تعاونی ولیعصر کرده است اطلاعات نشان می‌دهد وی وجوه را از موسسه البرز ایرانیان خارج و به تعاونی ولیعصر می‌برده است. نماینده دادستان به یکی دیگر از اقدامات متهمان اشاره و خاطرنشان کرد: جعل و استفاده از عناوین مجعول و سربرگ از دیگر اقدامات این متهمان است.
وی افزود: موسسه فردوسی پس از اینکه تصمیم به کنار گذاشتن موسسه البرز ایرانیان گرفت قرار شد تحت عنوان موسسه آرمان به فعالیت‌های خود ادامه دهند. این متهمان پس از اطلاع از این موضوع، اقدام به جعل مهر و سربرگ موسسه آرمان کرده و با در اختیار گذاشتن این اوراق در شهرستان‌ها به فعالیت‌های مجرمانه خود ادامه می‌دادند.
نماینده دادستان وصول وجه خارج از سیستم به اسم اشخاص حقیقی را از دیگر عناوین مجرمانه متهمان دانست و گفت: چون امکان افتتاح حساب برای این افراد در سمت‌های مختلف وجود نداشته است لذا دستور افتتاح دو حساب به اسم مدیر شعبه و حسابدار شعبه صادر می‌کردند و وقتی که مراجع قضایی و انتظامی مبادرت به بستن حساب‌ها می‌کردند مجدد حساب جدید باز می‌کردند و نسبت به خارج کردن وجوه اقدام می‌کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام