EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019

سرمقاله

خودزنی سیاسی برای عبور از بحران ناامیدی

ژوبین صفاری

سرپرست تیم کاوش باستانی‌شناسی تپه بزرودپی بابل در واکنش ‏به دپوی زباله در محل تفحص باستان‌شناسی تپه بزرودپی بندپی‌ غربی بابل خاطرنشان کرد: در زمان پاکسازی این محل حدود ۵۰ تن زباله تخلیه شد و نکته جالب اینجا است که این محوطه در ابتدا ۱۵ هکتار بوده که اکنون تنها 2 هکتار از آن باقی مانده ‏است.
چندی پیش در حالی که در فضای مجازی خبری مبنی بر «محل کاوش و کشف تمدن 5000 ساله بابل، به زباله‌دانی تبدیل شد»، دست به دست شد. در این خبر آمده بود که «در کمتر از سه ماه پس از شروع کاوش باستان‌شناسی در تپه تاریخی بزرودپی بندپی غربی بابل و بعد از اتمام فاز اول کاوش‌های باستانی، در حال حاضر این منطقه به محلی برای تخلیه زباله‌ها تبدیل شده است.»
حسن فاضلی نشلی، سرپرست تیم باستان‌شناسی تپه بزرودپی بابل با بیان اینکه جامعه و مردم نسبت به حفظ آثار تاریخی حساس نبوده و در حراست از آن سهل انگار هستند، اظهار کرد: این موضوع در مواردی مانند آب، محیط زیست و جنگل‌ها نیز مصداق داشته که یکی از عیوب اساسی جامعه کنونی ایران است. وی از تطابق نداشتن و به رسمیت نشناختن ‏مناطق تاریخی توسط مردم به عنوان مشکل اصلی بروز برخی ناملایمات در اماکن باستانی و آثار تاریخی یاد کرد و با یادآوری اینکه فرهنگ جامعه دچار ایرادهای اساسی است، تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته و به ویژه در اروپا مردم نسبت به آثار تاریخی اینگونه بی‌توجه نیستند بنابراین این موضوع باید در کشور آسیب‌شناسی شود. سرپرست تیم کاوش باستانی‌شناسی تپه بزرودپی بابل در واکنش ‏به دپوی زباله در محل تفحص باستان‌شناسی تپه بزرودپی بندپی‌ غربی بابل گفت: در زمان پاکسازی این محل حدود ۵۰ تن زباله تخلیه شد، نکته جالب اینجا است که این محوطه در ابتدا ۱۵ هکتار بوده که اکنون تنها 2 هکتار از آن باقی مانده ‏است. فاضلی با اشاره به اینکه مردم نسبت به فرهنگ و حفظ آثار تاریخی بیگانه هستند از غارت این آثار در تپه شهنه‌پشت (هفت‌تپه) بابل خبر داد و تاکید کرد: صدها ‏قبر باستانی در این مکان توسط افراد عامه به غارت رفته است که جامعه هیچ حساسیتی در این موضوعات از خود نشان نمی دهد. وی با ذکر مثالی به حساسیت دولت و مردم اروپا در مورد آلودگی آب‌‌های آزاد، اشاره و عنوان کرد: در کشور انگلستان اگر کیسه حمل کالا در اختیار نداشته باشید لزوما باید کیسه پلاستیکی بخرید که مبلغ حاصل از این خرید مستقیما برای تمیز کردن اقیانوس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محقق، کاوشگر و باستان‌شناس در ادامه از درختکاری و زیباسازی مکان کاوش و تبدیل آن به سایت‌موزه در آینده نزدیک خبر داد و با بیان اینکه این فعالیت‌ها به رشد عمومی فرهنگ جامعه کمک خواهد کرد، گفت: همه این فعالیت‌ها زمانی اثربخش است که همه مردم اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان، جوانان، ساکنین و دیگر اقشار دست به دست هم در آباد نگاه داشتن این اماکن تاریخی و باستانی کوشا باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام