EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019

سرمقاله

جراحی از سر اجبار

ژوبین صفاری

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار سفیر جدید فرانسه در تهران، به روابط تاریخی و وجود نگرش مثبت مردم ایران در قبال فرانسه اشاره کرد و گفت: موانع روابط بین دو کشور با اتکا به دوراندیشی و خردمندی بین مقام‏های دو کشور رفع می‏شود.
به گزارش اداره‏کل اطلاع‏رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، فیلیپ تیه بو، سفیر جدید جمهوری فرانسه در تهران در آغاز ماموریت خود در کشورمان بعدازظهر امروز یکشنبه 1398 با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تسلیم وی کرد.
ظریف در این دیدار، ابتدا ضمن اشاره به روابط تاریخی و درازمدت دو کشور و وجود نگرش مثبت مردم کشورمان در قبال فرانسه، خواستار رفع موانع موجود در روابط بین دو کشور با اتکا به دوراندیشی و خردمندی بین مقامات دو کشور شد.
وی با اشاره به حضور گروهک تروریستی منافقین در خاک فرانسه، آن را یکی از مشکلات موجود بین دو کشور دانست.
وزیر امور خارجه همچنین از آمادگی ایران برای گفت‏وگو و همکاری با مقامات فرانسوی برای حل مشکلات منطقه یاد کرد و ضمن اشاره به تحولات خطرناکی که اخیراً در منطقه شمال آفریقا از جمله لیبی و سودان به وقوع پیوسته، آن را حاصل دخالت برخی از کشورهای عرب در منطقه دانست.
ظریف در ادامه ضمن انتقاد از بیانیه اخیر G7 و اظهارنظر سفیر فرانسه در آمریکا در قبال فعالیت‏های صلح‏آمیز هسته‏ای ایران، تداوم این قبیل مواضع را نابودکننده توافق هسته‏ای بین دو طرف دانست.
سفیر جدید فرانسه نیز با اشاره به گفت‏وگوهای اخیر روسای جمهوری دو کشور با یکدیگر، با تاکید بر اراده فرانسه برای ادامه گفت‏وگوها با ایران در مورد مسائل منطقه‏ای و بین‏المللی افزود: موضع و اراده فرانسه همان‏طوری که در گفت‏وگوی تلفنی رئیس‏جمهوری فرانسه با روحانی تاکید شد، حضور در برجام، حمایت و اجرای تعهدات آن از سوی دو طرف است.
وی با اشاره به انجام تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام، به تلاش و نقش فرانسه در تاسیس و معرفی اینستکس اشاره کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام