EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 26 مرداد 1398   Saturday 17 August 2019

سرمقاله

مردم می‏پرسند کی نوبت آواربرداری داخلی است؟

محمدعلی وکیلی

کمک 42.6 درصد مردم ایران به سیل‌زدگان
نتایج نظرسنجی ملی بهارانه ایسپا گویای آن است که ۴۲.۶ درصد مردم ایران در چند روز گذشته به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند. بر اساس نتایج این نظرسنجی ملی، ۴۲.۶ درصد اعلام کرده‌اند در چند روز گذشته به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند و ۵۷.۴ درصد در این زمینه کمکی نکرده‌اند. این نظرسنجی نشان می‌دهد از بین کسانی که تاکنون به سیل‌زدگان کمک نکرده‌اند، ۵۸.۶ درصد نامناسب بودن وضعیت مالی خود را دلیل عدم کمک به سیل‌زدگان ذکر کرده‌اند. این در حالی است که ۱۷.۴ درصد نیز گفته‌اند در روزهای آینده کمک خواهند کرد و ۱۸.۹ درصد نیز اعلام کرده‌اند مطمئن نیستند کمک‌ها به مردم سیل‌زده برسد. در این میان ۵.۱ درصد افراد به سایر موارد اشاره کرده‌اند. این نظرسنجی ملی در تاریخ ۱۹ و ۲۰ فروردین انجام شده است. بر اساس نظرسنجی دیگری که ایسپا انجام داده ۳۱.۳ درصد کسانی که به سیل‌زدگان کمک کرده‌اند از طریق هلال احمر کمک‌های خود را به دست سیل‌زدگان رساندند‌. ۱۴.۳ درصد افراد هم از طریق مساجد و حسینیه‌ها برای کمک به سیل‌زدگان اقدام کردند. همچنین ۸.۱ درصد مردم نیز اعلام کرده‌اند که کمک‌های خود برای سیل‌زدگان را به وسیله کمیته امداد امام خمینی‌(ره) به دست آن‌ها رسانده‌اند‌. ۱۲.۷ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند به صورت مستقیم به مناطق سیل‌زده کمک کرده‌اند. تنها ۳.۱ درصد از مردم از طریق چهره‌های مشهور مانند هنرمندان، ورزشکاران، استادان دانشگاه و… به هموطنان سیل‌زده کمک کرده‌اند. بقیه‌ پاسخگویان نیز از طریق سایر سازمان‌ها و یا نهادهای خیریه اقدام به کمک به سیل‌زدگان کردند.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه مقدماتی ستاد بازسازی مناطق سیل‌زده، با بیان اینکه در اولین جلسه این ستاد، کمیته‌های مختلفی که باید در ذیل ستاد ایفای نقش کنند؛ اعم از کمیته برآورد خسارات و تخصیص منابع، کمیته نوسازی و بازسازی، کمیته فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی، کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات، کمیته نظارت و بازرسی همچنین کمیته امور پیشگیری تشکیل شدند و شرح وظایف و ماموریت آنها هم مشخص شد، افزود: در این جلسه براساس ضرورت‌ها، اولویت‌ها مشخص شد. اولویت نخست ما تعیین دقیق خسارت‌ها است و بعد از آن نیز بحث تامین مسکن است که در بحث مسکن دو بعد وجود دارد؛ یکی مسکن موقت و دیگری مسکن دائم که در بخش مسکن موقت باید با توجه به شرایط اقلیمی که ما در خوزستان، لرستان و گلستان پیش رو داریم و هوا رو به گرما می‌رود، باید تلاش کنیم حداقل امکانات رفاهی برای مردم با سرعت تامین شود. در مسکن دائم نیز موضوع بازسازی و نوسازی مورد بحث قرار گرفت. رحمانی فضلی افزود: همچنین موضوع پرداخت خسارت به واحدهای زراعی، دامی و واحدهای تولیدی مد نظر قرار گرفت و خدماتی که مردم در زمینه آب، برق و گاز نیاز دارند و بقیه خدمات مانند مقوله آموزش و امکانات زیرساختی که همه آن‌ها نیز دقیقاً مشخص شد. وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص آخرین شرایط مناطق درگیر با سیلاب گفت: هم‌اکنون فقط خوزستان دارای شرایط خاص است و آن هم به دلیل حجم آب‌هایی است که در رودخانه‌ها جاری است و رودخانه‌ها خارج از ظرفیت‌شان آب را انتقال می‌دهند بنابراین در دشت‌ها ما آب داریم و با جمع شدن آب در پشت خاکریزها و ریزشی که ایجاد می‌شود، هر‌لحظه‌ای که آب از خاکریزی سرریز یا عبور می‌کند در خاکریز بعدی قرار می‌گیرد و به تدریج در دشت جاری می‌شود که نیروها لحظه به لحظه در آنجا حضور دارند و هم از هوا و هم از روی زمین این روند را رصد و کنترل می‌کنند و تمام تلاش ما این است که آسیب و خسارت بسیار کمی ایجاد شود.
با توجه به فعالیت سامانه بارشی در شرق و جنوب کشور، خبرهایی از آبگرفتگی در استان هرمزگان و از جمله بندرعباس و قشم به گوش می‌رسد. بر اساس برخی تصاویر منتشر شده، مسیر ترانزیتی بندرعباس به بندر شهیدرجایی به دلیل آبگرفتگی دچار مشکل رفت و آمد شده است. همچنین احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر عمومی در استان یزد وجود دارد. در استان کرمان نیز 5 روستا به دلیل اخطارهای سیل و آبگرفتگی تخلیه شدند. در خراسان شمالی نیز درباره تردد در جاده‌ها هشدار داده شده و مدارس شهر بجنورد نیز تعطیل شدند.
با توجه به حوادث ناگوار ناشی از سیل اخیر و اثرات مستقیم و غیرمستقیم ناشی از این پدیده بر سلامت دانش‌آموزان، اولیا و کارکنان مدارس در برخی از استان‌های کشور و همچنین در راستای تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش مبنی بر مشارکت فعال آموزش‌وپرورش در مواجهه با نیازهای فوری و عمومی جامعه از قبیل بلایای طبیعی و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش با صدور بخشنامه‌ای این ۱۵ اقدام را برای اجرا به مدیران کل، معاونان تربیت‌بدنی و سلامت و روسای ادارات سلامت و تندرستی سراسر کشور ابلاغ کرد.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با کمک ۱۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران به مردم سیل‌زده استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان موافقت کردند.
محمدعلی کوزه‌گر، معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه همزمان با پایان گرفتن مراحل ابتدایی امدادرسانی، به سمت نیازهای اساسی‌تر سوق پیدا می‌کنیم، تصریح کرد: در مراحل اولیه و بحرانی نیاز به اقلامی مانند آب معدنی، پوشک، بسته‌های غذایی ۷۲ ساعته و… بیشتر است. این درحالی است که بعد از این مرحله نیاز به اقلامی مانند وسایل توان‌بخشی و تامین هزینه مورد نیاز برای ساخت مسکن این افراد بیشتر می‌شود. همچنین با آغاز گرم شدن هوا لازم است وسایل اسکان موقت سیل‌زدگان و وسایل خنک کننده برای آنها فراهم شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام