EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

«ویلیام شکسپیر» شاعر و نمایشنامه‏نویس بزرگ تاریخ ادبیات انگلیس احتمالا برای خلق آثار نمایشی‏اش از همسایگان متمول و نخبه خود در لندن الهام گرفته است.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، «جئوفری مارش» مورخ تئاتر با صرف زمانی 10 ساله برای تحقیق در مورد مکان دقیق زندگی شکسپیر در شرق لندن در اواخر سال های 1590، به این کشف جدید دست یافت.
به اعتقاد مارش، این نمایشنامه‏نویس شهیر در محله‏ای زندگی می‏کرد که بازرگانان، پزشکان و هنرمندان مقتدر بین‌المللی در آن ساکن بودند. وی گفت: نمایشنامه‌هایی چون «مکبث»، «شاه لیر» و «هر طور شما دوست دارید»، متاثر از مکالماتی بوده که شکسپیر با همسایگان خود داشته است. در حالی که شکسپیر در اواخر دهه دوم و اوایل دهه سوم عمرش دست‌کم چهار یا پنج سال ساکن شرق لندن بوده، «رویای شب نیمه تابستان»، «تاجر ونیزی» و «رومئو و ژولیت» را در همان زمان به رشته تحریر درآورده است.
به گفته مارش، این یافته‌ها می‌تواند توضیحی بر این واقعیت باشد که چرا بسیاری از نمایشنامه‌های شکسپیر در کشورهای دیگر چون ایتالیا که هرگز به آنجا سفر نکرده، خلق شده است. وی افزود: «ادوارد جردن» و «پیتر تورنر» دو پزشک و از متنفذترین همسایگان شکسپیر بودند که در آلمان و ایتالیا زندگی می‌کردند. تجارب این دو در زمینه پزشکی و زندگی شخصی‌شان احتمالا اطلاعات لازم برای برخی از آثار شکسپیر را در اختیار وی قرار می‌داد. تورنر، پزشکی ثروتمند که در دانشگاه «هایدلبرگ» آلمان تحصیل کرده بود، دیوار به دیوار شکسپیر زندگی می‌کرد. جردن نیز پزشک دیگری بود که در همسایگی شکسپیر می‌زیست. این دو، اندیشمندان مترقی‌ای بودند که در مراکز روشنفکرانه اروپایی، کارآموخته بودند. به طور قطع، شکسپیر هر هفته آنها را در کلیسا ملاقات می‌کرد.
به گفته مارش، شکسپیر برای خلق کاراکترهای نمایشنامه‌هایش، مجبور بود با مردم صحبت کند، زیرا در آن زمان روزنامه‌ای چاپ نمی‌شد و استفاده از کتاب نیز تا حد زیادی، غیرمعمول بود. نتایج تحقیقات مارش همچنین حاکی است که شکسپیر، «توماس مورلی» آهنگساز انگلیسی را می‌شناخته و برای ساخت آهنگ نمایشنامه «هر طور شما دوست دارید»، با وی همکاری داشته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام