EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

بازگشت کوپن ضمن داشتن برخی ایرادات، به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی می‌تواند به تقویت جنبه نظارتی و رفاهی دولت در توزیع کالاهای اساسی کم کرده و بدین‏ترتیب اقشار ضعیف و کم‏درآمد با تکیه بر آن منتفع شوند.
طبق نظر کارشناسان، تورم بالا در ماه‌های گذشته و کاهش قدرت خرید اکثریت مردم به‌ویژه اقشار کم‌درآمد، دولت و علی‌الخصوص وزارت تعاون را بر آن داشت تا طرح «کوپن الکترونیک» را به مجلس ارائه کند.‌‌
به گزارش ایرنا، همچنین، به نقل از رسانه‌های مختلف محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‏وبودجه با اعلام اینکه دلارهای 4٢٠٠ تومانی نتوانسته است قیمت کالاهای اساسی را پایین نگه دارد، از حذف یارانه ارزی واردکنندگان و رساندن آن به شیوه‌های خاص به دست مردم خبر داده است.
از طرف دیگر بانک مرکزی نیز در راستای چنین رویدادی طراحی کوپن‌های الکترونیکی برای توزیع کالاهای اساسی را در دستورکار خود قرار داده است.‌ کوپنی‏شدن برخی از کالاهای اساسی بر اساس وظیفه دولت جهت حمایت از معیشت مردم رخ می‌دهد که در قانون بودجه سال 1398 آمده است. در جلسه تعیین بودجه ‌سال ٩٨ و طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه دولت مکلف است در منابع حاصل از صدور نفت، سهم خود را صرف حمایت از معیشت مردم و حمایت از تولید کند. بر همین اساس قرار شد سامانه‌ای از طرف بانک مرکزی برای اعطای این کوپن‌های الکترونیکی به مردم ایجاد شود.
کوپن و حذف رانت
با افزایش ناگهانی نرخ ارز، کمبود و افزایش قیمت انواع کالاها به‌ویژه کالاهای اساسی پیش آمد. طبق گفته مسئولان، دولت برای ایجاد تعادل در بازار، 18میلیارد دلار را به واردات کالاهای اساسی از جمله برنج، گوشت و تخم‌مرغ اختصاص داد. با اینکه ارز تخصیص‏یافته به کالاهای اساسی با نرخ 4200 تومان بود اما قیمت کالاهای اساسی نه تنها کاهش نیافت بلکه بیش از سایر کالاها با افزایش روبه‏رو شد. این افزایش از یک طرف ناشی از عمل‏نکردن واردکنندگان به تعهدات خود و عرضه کالاهای اساسی با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت تمام‏شده و از طرف دیگر ورود دلالان و واسطه‌ها در فرآیند توزیع کالاهای اساسی بود. در حال حاضر امید دولت آن است که با اجرایی‏شدن طرح کوپن الکترونیک، رسیدن کالاهای موردنیاز به دست مردم و به‏ویژه افراد کم‌درآمد و با قیمت مناسب از طریق یک سازوکار توزیعی درست تحقق یابد.
کوپن و تنگنای تحریم
موضوع دیگر به دلیل وجودیِ کوپن بازمی‌گردد. کوپن زمانی ظاهر می‌شود که کالا به‌اندازه کافی برای توزیع وجود نداشته باشد. بنابراین تنها موضوع توزیع و کنترل قیمت کالاهای اساسی مطرح نیست. کارشناسان معتقدند که تحریم‌ها می‌‌تواند واردات کالاهای اساسی را با مشکل مواجه سازد. از این رو دولت باید سازوکاری برای واردات مقدار موردنیاز کالاهای اساسی در نظر داشته باشد.‌
طبق گفته کارشناسان اقتصادی، در حال حاضر مشکل اصلی کشور، تحریم‌ها است. در دوران جنگ، دولت برای واردات کالاهای اساسی مشکل نداشت، اما در حال حاضر کشور ما نمی‌تواند بسیاری از کالاها را وارد کند، از این ‌رو هرچند دولت مدعی است که به‌اندازه کافی کالاهای اساسی در انبارها وجود دارد اما می‌توان حدس زد که دست‏کم در بلندمدت با تداوم تحریم‌ها برای تامین کالاهای اساسی در تنگنا قرار می‌گیرد. بنابراین ممکن است موضوع جیره‌بندی کالاهای اساسی نیز پیش بیاید.‌
کوپن و شکل‌گیری بازار سیاه
کوپنی‏کردن کالاهای اساسی می‌تواند دونرخی‏شدن بهای این کالاها را به همراه داشته باشد. زیرا طبق گفته مسئولان، دولت از یک طرف می‌خواهد کوپن را تنها به افراد نیازمند اختصاص دهد و از طرف دیگر کالاهای اساسی را با نرخ ارز نیمایی وارد بازار کند. بنابراین، در عمل با دو نرخ و بلکه با بیش از دو نرخ در بازار کالاهای اساسی مواجه خواهیم شد. زیرا در حال حاضر قیمت این کالاها در بازار فراتر از ارز نیمایی بوده و رشد قیمت‌ها بیشتر منطبق با نرخ ارز آزاد است. ورود کالاهای اساسی بر مبنای ارز نیمایی از یک طرف و ارز 4200 تومانی از طرف دیگر، در عمل منجر به چندنرخی خواهد شد.
همچنین، از آنجایی که میزان مصرف خانوارهای مختلف متفاوت است، ولی دولت به یکسان بین آنها کالا توزیع می‌کند، ممکن است بازار سیاه برای آن دسته از افرادی که مصرف بیشتری دارند راه بیفتد. در این بازار قیمت کالاهای موردنیاز چندبرابر قیمت اصلی عرضه خواهد شد.
کوپنِ کالایی به جای کوپنِ پولی
طبق گزارش رسانه‌ها، رئیس سازمان برنامه‏وبودجه از سه روش پرداخت یارانه کالای اساسی نام‌ برده و گفته است که مجلس این مجوز را به دولت داده است، هر راهی که به نفع مردم باشد را در سال جاری اجرا کند. یکی از این سه روش که اختصاص ارز 4200 تومانی از طریق واردکننده‌ها به تامین کالاهای اساسی است، توسط دولت امتحان شده و ظاهر امر نشان می‌دهد که موفق نبوده است. راه دوم این است که بودجه اختصاص‏یافته این کار که حدود 56 هزار میلیارد تومان است بین مردم توزیع شود و آنها به هر روشی که می‌خواهند از این پول استفاده کنند.
این راه نیز به نوعی در حال حاضر از طریق پرداخت یارانه‌های نقدی در حال انجام است. تجربه نشان داده است که پرداخت یارانه نقدی به نوعی به معنای تزریق نقدینگی به اقتصاد کشور است که آثار تورمی زیادی برای جامعه در پی دارد. برای نمونه، از زمان شروع پرداخت نقدی یارانه‌ها تاکنون قیمت گوشت بیش از 10 برار شده است. درواقع در سال 1389 با 45500 تومان می‌‌شد حدود 4 کیلو گوشت گرفت، اما اکنون در بازار آزاد، با این مبلغ کمتر از نیم‏کیلو گوشت می‌توان خرید.‌
یک راه دیگر این است که به مردم کالابرگ (کارت الکترونیکی) داده شود. به عبارت دیگر در سیستمی که قرار است برای کمک دولت به کم‌درآمدها طراحی شود، به‌ جای پول مانند کوپن‌های قدیمی، عنوان کالا تعریف شود. مثلاً 3 کیلو برنج، 2 کیلو گوشت و... . به اعتقاد کارشناسان این سیستم باید طوری باشد که فرد با کارت الکترونیکی فقط بتواند روغن بگیرد، برنج بگیرد، شکر بگیرد نه اینکه قابل تبدیل به پول باشد یا اینکه کارت به مصارف غیرضروری برسد.
کوپن، راهی برای تقویت جنبه‌های رفاهی دولت
کوپن می‌تواند راهی باشد برای حمایت از اقشار ضعیف و کم‏درآمد جامعه. منظور این است که همانند یارانه‌های نقدی به همه مردم داده نشود. درواقع به گفته کارشناسان اقتصادی ما هم می‌توانیم مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته با ارائه کارت هوشمند به فقرا و افراد کم‌درآمد کمک کنیم تا ضمن استفاده از کالاهای اساسی توزیع‏شده از سوی دولت، فشار معیشتی کمتری را متحمل شوند و نوسانات قیمت را کمتر احساس کنند.
هرچند بازگشت کوپن را می‌‌توان یکی از نشانه‌های ضعف سیستم اقتصادی کشور تلقی کرد، اما در صورت رفع مشکلات کنونی و رسیدن به شرایط نرمال اقتصادی باز هم می‏توان برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و در قالب سیاست‌های رفاهی دولت از آن استفاده کرد. برای مثال افراد ازکارافتاده، افراد معلول و کم‌توان و همچنین کسانی که بیکار می‌شوند (تا زمانی که بتوانند مجدداً به سر کار بازگردند) می‌توانند از این حمایت‌ها برخوردار باشند. اما طبق نظر کارشناسان، نباید این واقعیت را فراموش کرد که اقتصاد کشور دچار مشکلات عدیده‌ای است و رفع این مشکلات نیازمند اصلاحات ساختاری و به‌ویژه درپیش‏گرفتن رویکردهای تعاملی در روابط بین‌الملل است و برقراری سیستم کوپنی نمی‌‌تواند به عنوان یک راهکار مطرح باشد. کوپن در حال حاضر صرفاً اقدامی است برای اعمال کنترل و نظارت بیشتر بر توزیع کالاهای اساسی و نه راه‏حلی کوتاه یا بلند‌مدت برای جلوگیری از تورم. زیرا تورم به‌ویژه در کالاهای اساسی متاثر از عوملی است که رویارویی با آنها تمهیدات جدی‏تری می‌طلبد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام