EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 26 مرداد 1398   Saturday 17 August 2019

سرمقاله

مردم می‏پرسند کی نوبت آواربرداری داخلی است؟

محمدعلی وکیلی

رئیس فدراسیون فوتبال ایران با بیان اینکه تصمیم فیفا در جام جهانی 2022 تاثیر زیادی روی انتخاب سرمربی جدید تیم ملی دارد به ابهامات بیشتر دامن زد.
مهدی تاج در تازه ترین گفت‌وگو با برنامه «فوتبال برتر» پیرامون سوژه اصلی این روزهای فوتبال ملی ایران در راه انتخاب جانشین کی روش حرف‌های جالبی زد. با صحبت‌هایی که رئیس فدراسیون فوتبال به زبان آورد یک بار دیگر ابهامات پیرامون این انتخاب بیشتر شد چون رئیس فدراسیون صراحتا اعلام کرد برگزاری جام جهانی با 32 تیم یا 48 تیم تاثیر زیادی در انتخاب نهایی سرمربی ایران دارد.
نایب رئیسی AFC به سود ایران تمام می شود
به جز رئیس تقریبا تمام نایب رئیس‌های AFC انتخاب شدند من به همراه افرادی از قطر، میانمار، مغولستان و پاکستان به عنوان نایب رئیس انتخاب شدیم. وظیفه و کار نواب رئیس هم مشخص است. ما به همراه نماینده قطر نایب رئیس برتر کنفدراسیون آسیا هستیم . فکر می‌کنم خروجی کارمان برای فوتبال ایران در چهار سال آتی خوب خواهد بود.
میزبانی از سعودی ها را پیگیری می کنیم
یکی از مسائلی که باید آن را پیگیری کنیم بحث میزبانی تیم‌های ایرانی از عربستانی‌ها در زمین ثالث است که باید این بحث را به کمیته مسابقات AFC ببریم و از این طریق موضوع را حل کنیم. پرسپولیس و ذوب آهن در سفر به امارات مشکل خاصی نداشتند، اما استقلال باید در بازگشت از قطر ابتدا به بحرین می‌رفت و سپس از این کشور به تهران می‌آمد. در مجموع با حضور ما در AFC باید چنین مشکلاتی حل شود.
برای فیفادی بعدی سرمربی معرفی می شود
به هر جهت باید سرمربی تیم ملی باید انتخاب شود و این اتفاق هم می‌افتد، اما نباید برخی‌ها برای دیر شدن این موضوع دلواپس باشند. ما تا پایان اردیبهشت لیگ و جام حذفی را داریم ضمن این که درگیر بازی های لیگ قهرمانان هم خواهیم بود. فیفادی هم پس از این مسابقات است. مکلف هستیم برای فیفادی سرمربی مان را انتخاب کنیم.
تصمیم فیفا در انتخاب سرمربی ایران تاثیر دارد
منتظرهستیم ببینیم در کمیته مسابقات فیفا که خودم عضوش هستم قرار است برای تعداد تیم‌های جام جهانی ۲۰۲۲ چه تصمیمی گرفته شود و این مسابقات ۴۸ تیمی است یا همان ۳۲ تیمی. این موضوع برای مان خیلی مهم است و امکان دارد در تصمیم مان تاثیرگذار باشد، اما آنچه اهمیت بیشتری دارد این است که با سرمربی جدید مذاکره کردیم و انشاالله در شرایط مناسبی نام او را اعلام می‌کنیم. آنچه مسلم است با سرمربی در حال حاضر صحبت شده، اما مشکلاتی مانند ترانسفر پول و تبدیل ارز داریم. احتمال دارد همین مشکلات را در آینده هم داشته باشیم و سعی می‌کنیم راه حلی برای آن پیدا کنیم، اما مردم نباید نگران باشند و ما در فرصت مناسب نام سرمربی جدید را اعلام می‌کنیم. قاعدتا یک سرمربی پرنشاط، قوی و محکم انتخاب می‌کنیم.
حضور در جام جهانی اهمیت زیادی برای ما دارد
به هر حال یکی از اهداف مهم ما این است که در جام جهانی که چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد شرکت کنیم و این موضوع برای‌مان اهمیت دارد. فوتبالی‌های دنیا کشور‌ها را به ۲ دسته حاضر در جام جهانی و کشور‌هایی که در جام جهانی نیستند تقسیم می‌کنند. به هر جهت این موضوع تاثیراتی دارد.
پول کی روش از طریق مالزی پرداخت شد
پول کی روش را بیش از ۴ ماه است پرداخت کردیم، اما این پول هنوز به حسابش نرفته است. این پول در AFC است و روز گذشته توانست پول را به رینگیت (واحد پول مالزی) تبدیل کند. این موضوع هم پس از سفرم به مالزی و صحبت با مسئولان AFC و مرضیه افخم (سفیر ایران در مالزی) انجام شد. چنین موضوعی شکایت کی روش را در برداشت، اما ما هم پول را پرداخت کردیم. از طرفی حرف کی روش که می‌گوید من کار کردم و باید پولم را بگیرم درست است و از طرفی هم حرف ما درست است چراکه پول را پرداخت کردیم.
سرمربی تیم ملی نیمه اردیبهشت به ایران می آید
ما برای فیفادی های آتی دو بازی با کره جنوبی و سوریه را قطعی کردیم. برای همین سرمربی تیم ملی باید برنامه های خود برای استارت اردوها را بزند. البته بازیکنان ملی پوش ما تقریبا مشخص هستند، اما قائدتا سرمربی مان باید قبل از فیفا دی انتخاب و به ایران بیاید به همین خاطر تا نیمه اردیبهشت سرمربی تیم ملی باید به ایران بیاید و دست کم ۲ هفته از بازی‌های لیگ را ببیند و سپس با انتخاب بازیکنان لژیونر در نهایت کارش را شروع کند.
کولینا برای خرید VAR از کره جنوبی موافقت کرد
این که گفته شد کولینا را برای شعاردادن به ایران آوردیم اصلا حرف درستی نیست چراکه او برای داوران الیت، سهمیه داوری بانوان و همچنین تست VAR به ایران آمد و با کولینا صحبت کردیم. کمپ تیم‌های ملی را هم به این داور سرشناس نشان دادیم. با رئیس کمیته داوران فیفا در قبال خرید لایسنس کمک داور ویدئویی از کره جنوبی مذاکراتی داشتیم و به توافقاتی نیز رسیدیم.
نظارت ویژه بر روزهای پایانی لیگ
درباره هفته‌های پایانی لیگ هم تدابیر لازم را اتخاذ کرده ایم. امروز کلاس یک روزه داوری داریم، در کمیته اخلاق نشست‌هایی را برگزار کردیم. بحث شرط بندی در لیگ یک و دو را هم بسیار جدی گرفته ایم. صحبت‌های مدیران و همچنین ترقه زدن در بازی‌ها هم می‌تواند به آرامش یا عدم آرامش مسابقات کمک کند.
نکته؛ از صحبت های مهدی تاج در قبال پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی این گونه برداشت می شود که اگر جام جهانی 48 تیمی شود سهولت مسیر صعود خواهیم داشت و این موضوع می تواند روی بودجه برای انتخاب سرمربی تیم تاثیرگذار باشد. براساس برداشت های صورت گرفته با آسان تر شدن مسیر صعود به جام جهانی قطعا فدراسیون به سراغ مربی ارزان تر خواهد رفت چون گرفتن سهمیه صعود آن هم با مسیر سهل و آسان تر زیاد سخت نخواهد بود. این تصمیم گیری به احتمال زیاد در نشست ماه جون(خرداد 98) فیفا انجام خواهد شد، درست در مقطعی که فدراسیون فوتبال هم باید برای فیفادی های بعدی سرمربی خود را معرفی کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام