EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان فارس با انتقاد از طرح مطالبی غیرواقع از فعالیت امدادگران این جمعیت در سیل شیراز، گفت: براساس مستندات موجود، امدادگران این جمعیت علاوه بر اینکه در حادثه شیراز حضوری پررنگ و تاثیرگذار داشتند اکنون هم در خوزستان منشاء خدمات مناسبی هستند.
حسین درویشی یکشنبه بیست و پنج فروردین با حضور در یک کنفرانس خبری به اهمیت مدیریت بحران در مواقع بروز حوادث مختلف اشاره و تاکید کرد که در حادثه سیل شیراز و کشور، هلال احمر فارس، در عمل میزان آمادگی و توانمندی خود در ارزیابی و مدیریت بحران و امدادرسانی را به نمایش گذاشت.
او در خصوص اقدامات انجام شده در سیل شیراز، نخستین اقدام در این حادثه را ارزیابی بحران و در نهایت تصمیم‌گیری در خصوص اقدامات دانست و گفت: اسکان اضطراری مردم در شهرک سعدی نخستین اقدام جمعیت هلال احمر فارس بود که با استفاده از مکان‌های در اختیار شامل یک حسینیه و یک مسجد، انجام شد.
درویش با اشاره به برخی پیام‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر حاضر نبودن امدادگران هلال‌احمر در سیل شیراز، گفت: تغذیه در زمان اسکان اضطراری از وظایف اصلی این جمعیت است و از روز دوم شروع به توزیع اقلام امدادی در منطقه سعدی کردیم.کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های مختلف تشکیل شد و در ابتدا تنها ۵ واحد مسکونی در منطقه سعدی تا سقف خانه آبگیری شده بود اما در کوچه‌ها تعداد این نوع واحدها به ٨۵ واحد رسیده بود .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس با بیان اینکه بسته‌های زیستی و تغذیه‌ای به ارزش یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان بین سیل‌زدگان سعدی توزیع شد و بالغ بر چهار هزار و ۴٧٣ نفر خدمات اسکان اضطراری دریافت کردند، خاطرنشان کرد: ستاد فرعی این جمعیت در حسینیه آل‌محمد تشکیل و سبد زیستی و غذایی میان خانوارهای این منطقه توزیع شد .
درویشی با بیان اینکه بسته‌های غذایی هلال احمر ٢۴ ساعته، هفتگی و ماهانه است که بین سیل زدگان توزیع شد، گفت: با تکمیل فرم و در واقع شناسنامه امدادی میان سیل زدگان اقلام میان خانوارها توزیع شد .
وی با بیان اینکه علاوه بر شیراز ٢١ شهرستان استان درگیر سیل و آبگرفتگی شده بودند، گفت: ٧٢ تیم عملیاتی در قالب ٣۶۶ امدادگر در سیل شیراز به کارگرفته شدند .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس اعلام کرد که طی روزهای سیل شیراز چهار هزار و ۴٧٣ نفر اسکان اضطراری در این کلانشهر اسکان داده شدند .
درویشی همچنین به اعلام شماره حساب جمعیت هلال احمر فارس برای کمک رسانی به سیل زدگان شیراز هم اشاره و با بیان اینکه کمک‌ها همچنان ادامه دارد، گفت: تا روز گذشته برای منطقه سعدی شیراز ۴١۵ میلیون تومان توسط خیرین واریز شده است .
وی عنوان کرد: شش هزار و ٨۶۴ قوطی کنسرو، شش هزار و ۵٠ قرص نان، چهار هزار و ۶٣٠ کیلو برنج، ۵۶٠ بطری روغن ٩٠٠، یک هزار و ٧٠٩ کیلوگرم حبوبات، یک هزار و ۶۶٩ کیلوگرم قند و شکر، دو هزار و ۶٢٧ تخته پتو، ٧۴٢ تخته موکت و دو هزار و ٢٠٠ بطری آب معدنی طی روزهای اسکان اضطراری میان سیل‌زدگان توزیع شد .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس اظهار کرد: شش کشته که در خودروهای ورودی دروازه قرآن گرفتار شده بودند توسط امدادگران هلال احمر بیرون کشیده شد .
درویشی با بیان اینکه هلال احمر وقت طلایی ۵ دقیقه خود را برای نجات کشته شدگان به دلیل ترافیک و شلوغی از دست داد اما اظهارنظری نسبت به دیگر دستگاه‌ها نداشت و البته این هم گفت که در زمان سیل امکان اعزام سریع نبود زیرا در مواقع سیل خروشان امدادرسانی سخت است و کسی که در مسیر قرار بگیرد نجات آن به دقیقه نمی‌رسد .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس همچنین عملیات امدادی این جمعیت برای سیل زدگان استان‌های لرستان و خوزستان اشاره و عنوان کرد: فارس استان بزرگی است و تعداد داوطلبان آن با توجه به تعدد و گستردگی شهرستان ها زیاد است و به همین دلیل آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن نیروهای امدادی و انبارهای غذایی اعلام کردیم .
درویشی خاطرنشان کرد که ٢٣ کامیون و تریلر کمک از انبارهای هلال احمر فارس و ١١ کامیون نیز حاوی کمک‌های مردم شیراز به استان‌های سیل زده ارسال شده است، به انتخاب فارس به عنوان استان معین شهرستان‌های شوش و شوشتر اشاره و اضافه کرد: از شهرستان‌های آباده و مرودشت ٢٠ نفر و از لامرد نیز یک تیم ٢٠ نفره به همراه ١٠ خودروی امدادی، یک خودروی ارتباطی به این شهرستان‌ها اعزام شده‌اند. 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس با بیان اینکه یک انبار در شهرستان شوشتر مستقر و سه اردوگاه برای اسکان اضطراری با ۴٠٠ خانوار فعال شده است، اضافه کرد: در شوش نیز ١٠ ارودگاه اسکان اضطراری برای ۵٨۶ خانوار و سه هزار نفر جمعیت توسط جمعیت هلال احمر فارس راه‌اندازی شده است .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام