EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 26 مرداد 1398   Saturday 17 August 2019

سرمقاله

مردم می‏پرسند کی نوبت آواربرداری داخلی است؟

محمدعلی وکیلی

افزایش همکاری متولیان نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی با بخش خصوصی به همراه تدوین آیین‌نامه‌های حمایت از فعالان اقتصادی، از راهکارهای تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید است.
به گفته متولیان، از 43 هزار واحد مستقر در شهرک‏های صنعتی ایران بین 11 تا 12 هزار واحد راکد است، تعدادی از واحدها هم با ظرفیت کمتر از 50 درصد و مابقی هم با ظرفیت 50 تا 70 درصد کار می‏کنند و در این بین تنها 25 درصد واحدها با ظرفیت بالای 70 درصد مشغول به فعالیت هستند، بااین‏حال در حدود یک سال اخیر بالغ بر یک هزار و 300 واحد مستقر در شهرک‌های صنعتی کشور با حمایت دولت به چرخه تولید بازگشته‌اند.
به گزارش ایرنا، بر اساس ارزیابی‌ها، تامین‏نشدن مواد اولیه و همکاری نکردن بانک‌های خارجی برای مراودات پولی و مالی، بزرگ‌ترین چالش برابر رونق تولید و بهبود فضای کسب‏وکار و اشتغال‏زایی در ایران است که باید برای آنها چاره اندیشید.‌
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به تعطیلی تعداد قابل توجهی از کارخانه‌های تولیدی در کشور گفت: بسیاری از واحدها با ظرفیت پایین کار می‌کنند و شماری از آنها حتی به تعدیل نیروی کار روی آورده‌اند.
سید عبدالوهاب سهل آبادی با بیان اینکه تصمیمات عجولانه سبب افزایش مشکلات می‌شود، تصریح کرد: بسیاری از برنامه‌‌ها باعث ازدست‏رفتن بازار و صادرات می‌شود و در کنار آن تهیه مواد اولیه از خارج به معضلی برای سازندگان تبدیل شده است.‌ در این شرایط بانک‌ها باید به کمک بخش خصوصی تولید‌کننده بیایند و در این زمان دیون با بهره‌های آنچنانی معنایی جز شکست تولید و صادرات نخواهد داشت.‌ نقش و تاثیر سازندگان و صنعتگران در رونق تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست، به‌شرط آنکه در بُعد کاهش هزینه‌‌ها و تسهیلات بانکی ترتیبی اتخاذ شود که در راستای حمایت از تولید داخلی باشد.
انگیزه کار و تولید هست، اما شرایط را باید بهبود بخشید
یک صنعتگر فعال اظهار کرد: متاسفانه شمار قابل‏توجهی از واحدهای صنعتی حداکثر با 50 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌‌کنند، اما با این حال حاضر به تعدیل نیرو نیستند، زیرا انگیزه کار و تلاش در آنها وجود دارد.
خلیل بقولی‌زاده با اشاره به فراگیری و افزایش مشکلات تولید و بدتر شدن فضای کسب‏وکار طی سال‌های اخیر افزود: اگرچه در سال گذشته‌های می‌‌توانستیم برابر مشکلات بایستیم، اما شرایط کنونی و کاهش مواد مصرفی و قطعات یدکی در انبارها به‌گونه‌‌ای شده است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود، زیرا واردات بیشتر آنها از خارج میسر نیست و همین امر چرخ صنعت را قفل خواهد کرد.
بقولی‏زاده همکاری بیشتر بانک‌ها را خواستار شد و افزود: وضعیت کنونی به شکلی نیست که بتوان به راحتی دیون و بدهی‌ها را پرداخت کرد و بانک‌ها باید این موضوع را در نظر بگیرند و به‏اصطلاح بیشتر با تولیدکنندگان راه بیایند.‌
گرانی کالای تولید برابر است با کاهش مشتریان بازار
یک سرمایه‌گذار و فعال بخش خصوصی اظهار کرد: کمبود مواد اولیه و عدم واردات آن چالش اصلی تولیدکنندگان به‌شمار می‌‌رود که برای این امر باید به‌طور جدی فکری کرد، زیرا رفته‏رفته مواد اولیه موجود در انبارها تمام می‌شود و دیگر ‌نمی‏توان تولید کرد.
مهدی قزوینی‌زاده با بیان اینکه ناتوانی در نقل و انتقالات بانکی و چرخش پول با سایر کشورها دیگر چالش اساسی صنعتگران محسوب می‌شود، گفت: به دلیل تحریم‌ها و همکاری نکردن بانک‌های دیگر کشورها، مبادلات بانکی و مراودات بانکی به بن‏بست خورده و خریدوفروش فروشندگان و خریداران خارجی با مشکل روبه‏رو شده است.‌
قزوینی‌زاده به تحریم کشتیرانی ایران اشاره کرد و گفت: همین باعث‏شده که جابه‏جایی یک کالا اوضاع بسیار بدی پیدا کند و برای حمل‏ونقل کالا حتی تا چهار برابر هزینه را پرداخت کرده‌‌ایم و ما را مجبور کرده است کالا را گران بفروشیم و این معنایی جز ازدست‏دادن بازار و صادرات نخواهد داشت.
خواسته‌های صنعتگران و تولید‌کنندگان فراقانونی نیست
یک فعال بخش خصوصی تصریح کرد: خواسته‌های صنعتگران و تولیدکنندگان فراقانونی نیست و می‌توان با تسهیل شرایط و وضع قوانین حامی از تولید، یک سری از آنان را حل‏وفصل کرد.
امیرحسین قاضی‌عسگر اظهار کرد: حل مشکلات کنونی تنها با مدیریت هماهنگ، همدلی، یکسان‌سازی قانون میسر خواهد شد و در این زمینه به‌طور قطع باید نظرات فعالان اقتصادی را شنید و مطابق آن برنامه‌ریزی کرد.
وی با انتقاد از برخی دیدگاه‌های مدیریتی که فعالیت در شهرها را تنها برای سکوی پرش خود برای حضور در تهران در نظر می‌‌گیرند، افزود: کج‏سلیقگی و کندی در نظام اداری معضلی است که فعالان بخش خصوصی با آن مواجه‌اند.
لزوم هماهنگی بین مدیران و صنعتگران
استاندار اصفهان در این زمینه معتقد است که مدیران دستگاه‌‌های متولی، سرمایه‌گذاران و ‌تولیدکنندگان بخش خصوصی برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید، باید همدل و هماهنگ باشند.
به گفته عباس رضایی، ارتقای تولید نیازمند همکاری دستگاه‌‌های اجرایی و فعالان و سازندگان است و این موضوع باید در سال 98 جدی گرفته شود.
وی ادامه داد: قوانین کنونی با زمان جنگ اقتصادی که هم‏اینک در آن قرار داریم، تناسب ندارد و بسیاری از آیین‌نامه‌ها و قوانین باید مطابق با وضعیت فعلی تغییر یابد تا بتوان برای عبور از این شرایط امیدوار بود. بعضی مواقع به جای خصوصی‌سازی، خصولتی‏سازی را انجام داده‌ایم، باید مشکلات بخش خصوصی را درک کنیم و برای رفع آن اقدام جدی صورت گیرد.‌
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان خاطرنشان کرد: افزایش ظرفیت‌های تولیدی واحدهای صنعتی ضروریاتی است که در سال جاری به آن خواهیم پرداخت زیرا این اقدام باعث می‌شود که بدون سرمایه‌گذاری جدید، واحدها فعالیت خود را بیبشتر کنند. اسرافیل احمدیه با بیان اینکه تمامی مشکلات فعلی که گریبان تولید را گرفته است از خارج کشور و به دلیل تحریم‌ها نیست، گفت: بسیاری از مشکلات داخلی است هماهنگی سازمان‌ها و نهادها با یکدیگر باعث می‌شود که فعالان بخش خصوصی ضربه بخورند.
وی همکاری مستمر و دلسوزی برای رفع موانع تولید را خواستار شد و در این زمینه خاطرنشان کرد: باید با همکاری و تدبیر بتوانیم تولید را به بهترین شکل ممکن محقق کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام