EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019

سرمقاله

حال نزار اقتصاد

جهانبخش‏محبی نیا

هشی اظهار کرد: معامله سهام به تنهایی سقف معینی دارد و بستر توسعه نمی‌شود در حالی‌که شرکت‌های بورسی به طور دائم به منابع مالی نیاز دارند بنابراین وجود ابزارهای مشتقه کمک فراوانی به نظام بازار سرمایه خواهد داشت.
به گزارش ایلنا، عباس هشی در مورد نقش و اهمیت ابزارهای مالی مشتقه در بازار سرمایه گفت: ما در بازار بورس دو بازار اولیه و ثانویه داریم. معمولا تامین مالی مستقیم و تزریق پول به واحد اقتصادی از طریق بازار اولیه انجام می‌شود در حالی‌که خرید و فروش سهام و اوراق بین خریدار و فروشنده سفته‌بازی است که تاثیری در تزریق پول ندارد. از همین روی در همه کشورها به سمت بازار اولیه حرکت می‌کنند تا منابع مالی مستقیما در اختیار واحد اقتصادی قرار بگیرد. البته غیر از اوراق سهام در بورس، اوراق و ابزارهای مشتقه جدیدی مانند اوراق قرضه که در کشور ما اوراق مشارکت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برحسب ضرورت مقررات اسلامی استفاده از اوراق بدهی و اوراق مساقات در سال‌های اخیر هم در دستور کار قرار گرفته است.
وی در مورد استفاده از بازار مشتقات ارزی گفت: باید توجه داشت که در کشور ما بخشی از ارز انحصارا در اختیار دولت و بخش دیگر در دست صادرکنندگان است. به باور بنده این مورد آنقدر شبهات دارد که نه تنها نتایج مثبتی نمی‌تواند داشته باشد، حتی این روند بازار سرمایه را هم مختل می‌کند. معاملات ارزی زمانی در بورس استفاده می‌شود که فرد در برابر بدهی و وام از مدل هجینگ برای آینده یک قرارداد آتی تنظیم می‌کند. این اقدام زمانی موثر است که ناشی از عرضه و تقاضا باشد تا در عمل هجینگ روی آن حساب باز کرد در حالی‌که در کشور مثلا در فروردین سال گذشته از ارز ۴۲۰۰ تومانی رونمایی می‌کنند و غیر از آن را قاچاق می‌دانند که در نهایت به دلیل عدم عرضه ارز توسط بانک مرکزی و صادرگنندگان، دلار ۴۲۰۰ تومانی در تیر ماه به بالای ۱۲ هزار تومان افزایش می‌یابد و نتیجه آن هم گرانی و از بین رفتن اعتماد مردم به دولت در اثر مشکلات معیشتی و کوچک شدن سفره‌ها است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام