EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

سه‌شنبه شب لیگ قهرمانان با شکست تلخ برای تیم‌هایی همراه بود که با بازگشتی باشکوه پا به این مرحله گذاشته بودند.
هرگز نباید نگران تسویه حساب با ابرستاره آرژانتینی بارسلونا باشید. بعد از شروع امیدوارکننده منچستریونایتد در ورزشگاه نیوکمپ، ۵ دقیقه زمان لازم بود تا بین دقایق ۱۶ تا ۲۰ دیدار برگشت یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان لیونل مسی از خجالت دفاع خوب و تخریب‌گر یونایتد در بازی رفت، انتقادهای کارشناسان در مورد مسابقه یک هفته پیش و حتی ضربه غیرعمد اسمالینگ در آن مسابقه دربیاید و عمدا بهشت نیوکمپ را برای شیاطین جهنم کند.
به گزارش سایت نود، خود منچستری‌ها هم می‌دانند به خاطر نخوردن گل‌های بیشتر خیلی خوش‌شانس بودند اما همین 3 گل هم برای شستن دفتر خاطرات شیرین سولسشائر در ورزشگاه محبوبش کافی بود. کلیدی‌ترین صحنه مسابقه زانو زدن سنگربان یونایتد بعد از اشتباه مهلک برابر کارگردان هنرمند بارسلونا نام داشت؛ 2 نفری که به ترتیب با نمرات ۴.۶ و ۱۰ از سایت «هواسکورد» به عنوان بدترین و بهترین بازیکنان این مسابقه شناخته شدند. ثبت عدد ۱۰ در مقابل شماره ۱۰ بارسلونا اتفاق تازه‌ای نیست اما نمره بیش از حد ضعیف ۴.۶ برای شماره یک منچستر یونایتد می‌تواند رقم خبرساز قرارداد جدیدش را دست‌خوش تغییر کند. بعد از دو گل مسی همه چیز برای شاگردان سولسشائر تمام شد. فقط شاید او برای لرزیدن انگشتانش شبیه فرگوسن بعد از شکست سخت مقابل بارسلونا هنوز خیلی جوان بود.
سهم لیورپول
از نکاتی که به تلخی شکست یونایتد می‌افزود و بیشتر سبب محو شدن خاطرات شیرین ورزشگاه نیوکمپ می‌شد، لیورپولی بودن دو سوم از خط آتش بارسا بود. گل تماشایی کوتینیو ستاره سابق لیورپول تیری بود بر قلب همچنان امیدوار هوادارانی که طعم شیرین بازگشت هنوز زیر زبان‌شان وجود داشت؛ تیری که به آن‌ها بیشتر از پیش یادآوری می‌کرد این فصل برای‌شان زیر سایه درخشش لیورپول به سرانجام خواهد رسید. اسکات مک‌تومینای برای تکرار بازی منسجم و قطع‌توپ‌های بی‌نقص دیدار رفت موفق نشان نداد و پل پوگبا هم اگر قرار بود با همین مسابقه قضاوت شود می‌توانست زیدان و رئال‌مادرید را برای به خدمت گرفتنش منصرف کند. در نهایت هم تکرار بیماری مرموز خط حمله منچستر و گلزنانی که گل نمی‌زنند قطعه دیگری از پازل ناکامی منچستری‌ها نام گرفت. اعتماد به نفسی که از وجود مهاجمان باکیفیت یونایتد رخت بربسته، قرمزهای شهر منچستر را در سرازیری و بحران مبهمی قرار داده است. آوردن سانچز، لوکاکو و دالو به جای لینگارد، رشفورد و مارتیال یا به عبارتی عوض کردن هر 3 مهره خط حمله منچستر توسط سرمربی این تیم شاهدی بر حال بد این تیم در خط حمله است. خط حمله‌ای که با درخشش لوکاکو بازگشتی باشکوه را در پاریس رقم زد، این بار کار خاصی صورت نداد.
سناریوی مشابه برای یوونتوس
در تورین وهمزمان با درخشش و موفقیت لیونل مسی در ورزشگاه خانگی، کریستیانو رونالدو برای موفقیت در ورزشگاه خانگی به اندازه کافی موفق به درخشش نشد؛ اتفاقی که همزمان بودنش در تعیین سرنوشت توپ طلای ششم برای این 2 ستاره تعیین‌کننده خواهد بود. رونالدو هم بهترین بازیکن تیمش در دیدار مقابل آژاکس در یک‌چهارم پایانی لیگ قهرمانان بود اما نمره ۷.۳ از هواسکورد در مقابل امتیاز ۸.۱ ده‌لیخت چندان به چشم نیامد. از این اتفاق سخت‌تر برای رونالدو این که گل پیروزی تیم حریف را هم مدافع طلایی پسران خوب آمستردام در دقیقه ۶۷ به ثمر رساند.هم‌بازی احتمالی لیونل مسی در فصل بعد با لباس بارسا رویای رویارویی مجدد لئو با رونالدو در فینال لیگ قهرمانان را از او گرفت و به جایش رویای کسب توپ طلای ششم را به لیونل هدیه داد. حالا رقابت بین غول‌های فوتبال در قاره سبز برای جذب جوانی که در یک سال در نبردهای تن به تن با ام‌باپه و رونالدو سربلند بیرون آمده است، داغ‌تر از همیشه بوده و بارسا، بایرن‌مونیخ، لیورپول، منچستریونایتد، رئال‌مادرید و حتی همین تیم یوونتوس برای به خدمت گرفتن ماتیاس ده‌لیخت حاضر به پرداختن سنگین‌ترین دستمزدها خواهند بود.
بازی تقریبا برابر و سریع 2 تیم آژاکس و یوونتوس با برتری معنی‌دار تیم هلندی در بردن نبردهای تن به تن، برنده‌ نهایی خودش را شناخت.این اعداد و ارقام باز هم نقش ده‌لیخت را که از ۱۷ رویارویی موفق تیمش ۵ نبرد به نام او ثبت شده بود پررنگ تر جلوه می‌دهد. یوونتوس با خروج بوفون و ورود رونالدو هم حذف شد تا شیرینی موفقیت در سری A و بازگشت قدرتمندانه در مقابل اتلتیکو طعم خودش را از دست بدهد. آژاکس با پسران جوانش همچنان می‌تازد و به دنبال تاریخ‌سازی است. این تیم به تازگی با به ثمر رساندن ۱۰۰ گل در لیگ هلند خبرساز شده بود و حالا نشان داد رویاهای بزرگ‌تری در سر می‌پروراند؛ نه در تعداد توپ طلا برای یک بازیکن بلکه برای کسب یک جام طلایی برای یک تیم.
بازگشت‌های شکست خورده
تیم‌هایی که در مرحله قبل موفق به «کامبک» شده بودند در این مرحله و سه‌شنبه شب به کام مرگ کشیده شدند؛ حذفی که شاید از لایه‌های روان‌شناختی تیم‌های موفق در بازگشت واعتماد به نفس و خیال راحت و شاید غرور بیش از حد آنها پرده بردارد.
یوونتوس و منچستریونایتد در یکی دیگر از شب‌های خاطره‌انگیز میدان پر تب و تاب لیگ قهرمانان در مقابل تیم‌های وام‌دار به فلسفه یوهان کرایف بزرگ از این رقابت‌ها کنار رفتند تا بار دیگر کنار نرفتنی بودن نام اسطوره هلند و بارسلونا و آژاکس بیشتر نمایان شود. شاید دستاورد بزرگ سه‌شنبه شب درخشیدن دوباره نام یوهان کرایف در فوتبال اروپا باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام