سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

دوازدهمین جلسه شورای فناوری اطلاعات ظهر سه‌شنبه به ریاست معاون اول رئیس‏جمهوری برگزار شد.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‏جمهوری با اشاره به تاثیر اجرای کامل طرح دولت الکترونیک در ارتقای رضایتمندی مردم از خدمات دولتی گفت: تبادل اطلاعات بین‏دستگاهی یکی از ضرورت‌های تحقق دقیق و کامل دولت الکترونیک است. دستگاه‌ها با لحاظ همه شرایط لازم برای حفاظت از اطلاعات خصوصی شهروندان، در زمینه اشتراک‏گذاری اطلاعات در سامانه‌های ملی مرکز ملی تبادل اطلاعات، باید همکاری کامل و جدی داشته باشند و تعلل همکاری برای ایجاد دولت الکترونیک از هیچ دستگاه و نهادی پذیرفته نیست.
وی اظهار کرد: شفافیت اطلاعاتی که در نتیجه اجرای کامل دولت الکترونیک ایجاد خواهد شد، ضمن تسهیل امور زندگی مردم، تاثیر چشمگیری بر پیشگیری و مقابله با مفاسد خواهد داشت و از سوی دیگر کمک بزرگی به برقراری عدالت در عرصه‌های مختلف خواهد کرد و گامی موثر نیز در اجرای اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی و داخلی خواهد بود.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیز در این جلسه با بیان اینکه «رئیس‏جمهوری در دیدار نوروزی ابتدای سال تاکید کردند که امسال باید در ازای ۱۲ ماه، حداقل ۱۲ خدمت ملموس الکترونیک به مردم ارائه شود»، تصریح کرد: یکی از نمونه‌های خدمت ملموس الکترونیک، ثبت‏نام الکترونیکی کارت سوخت از مردم بود. مردم برای ثبت‏نام دور جدید کارت سوخت بدون نیاز به هیچ‏گونه مراجعه حضوری، در مدت بسیار کوتاهی از طریق تلفن همراه خود در سامانه دریافت کارت سوخت ثبت‏نام کردند و هیچ هزینه‌ای نیز نپرداختند.
در این جلسه که وزیر آموزش و پروش، رئیس سازمان امور استخدامی کشور، دبیر شورای عالی فضای مجازی حضور داشتند، مصوب شد کارگروه خوشه سلامت در مدت یک‌ماه، برنامه تحقق اهداف موردنظر قانون برنامه ششم مبنی بر استقرار و بهره‏برداری ۱۰۰ درصدی سامانه سلامت الکترونیکی را با پوشش کلیه ذی‌نفعان، به نحوی که شامل معماری کلان، اهداف عملیاتی، برنامه اقدام و میزان استقرار و بهره‏برداری ۴ پروژه کلیدی پرونده الکترونیکی سلامت، استحقاق‏سنجی و رفع همپوشانی کلیه بیمه‌ها، ارجاع و نسخه الکترونیکی، رسیدگی الکترونیکی در بازه‌های زمانی سه ماهه باشد، به همراه نیازمندی‌ها و الزامات از سایر دستگاه‌ها تدوین و به دبیرخانه شورا اعلام نماید.
همچنین بر اساس مصوبه دیگر این شورا، دولت مکلف است تا پایان اجرای قانون برنامه سامانه‌های مالیات الکترونیکی، معاملات دولتی الکترونیکی (شامل مناقصه، مزایده، خرید کالا) و سلامت الکترونیکی را با پوشش کلیه ذی‌نفعان مستقر و مورد بهره‌برداری قرار دهد. بر این اساس، پایگاه اطلاعات مودیان به‏ویژه دستگاه‌هایی که همکاری کمتری داشته‌اند حداکثر در مدت ۶ ماه باید تکمیل شود.
تدوین برنامه اقدام تحقق اهداف برنامه، شامل اخذ اظهارنامه الکترونیکی، رسیدگی و ممیزی الکترونیکی و اخذ الکترونیکی مالیات و استقرار با پوشش کامل ذی‌نفعان با تفکیک اهداف در بازه‌های زمانی سه ماهه و ارائه برنامه اجرایی، اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی با همکاری وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز بخش دیگر مصوبه این جلسه درباره نظام مالیات الکترونیکی بود.
شورای اجرایی فناوری اطلاعات، ارائه برنامه زمانی تکمیل و توسعه سامانه به‏منظور پوشش کلیه انواع معاملات و امکان اتصال با سامانه‌های توسعه‏یافته سایر دستگاه‌های اجرایی بر اساس قانون به نحوی که در تعامل حداکثری، فعل معامله در سامانه ستاد انجام گیرد، در مدت ۶ ماه، تکمیل فهرست تامین‏کنندگان کالا و خدمات با همکاری وزارت صمت در خصوص اصناف و سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص پیمانکاران و مشاوران در مدت ۲ ماه با هماهنگی دبیرخانه شورا، تدوین برنامه ارزیابی و نظارت بر نرخ کالا و خدمات در سامانه و الزام به همکاری دستگاه‌ها با همکاری وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌های نظارتی از سوی وزارت صمت را نیز تصویب کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام