EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

در حالی که در روز دوشنبه بازار سهام با کاهش قیمت سهم‌ها مواجه بود، دیروز قیمت‌ها صعودی شد. از سوی دیگر معاملات توده‌وار و فارغ از وضعیت تولید و فروش شرکت‌ها در این روزها سبب حرکت سینوسی شاخص‌های بازار شده است.
به گزارش ایسنا، جو معاملات بازار سهام همچنان هیجانی است‌ به‌طوری که در روزهای اخیر شاهد رفتاری سینوسی در قیمت سهم‌ها و در نتیجه شاخص‌های بازار سرمایه هستیم. دیروز در ادامه نوسانات قیمت‌ها در بازار سهام، برخلاف روز دوشنبه روند قیمت اکثر سهم‌ها افزایشی بود‌ به‌طوری که تعدادی از پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها و همچنین فلزی‌ها بیشترین تاثیر را روی رشد بازار سرمایه داشتند.
روند معاملات دیروز سبب شد شاخص کل نزدیک ۴۰۰۰ واحد رشد کند و بار دیگر کانال ۲۱۱ هزار واحدی را پس گیرد. در این روزها رفتارهای توده‌وار به شدت مشهود است‌ به‌طوری که در روزهای متعددی شاهد کانال‌شکنی نماگر اصلی بازار هستیم. اما در طرف مقابل بازار در روزهایی هم در جهت منفی حرکت می‌کند و در مجموع آنچه از داد و ستدها و نوسانات بازار بر می‌آید این است که معامله‌گران بر اساس عوامل بنیادی و تولید و فروش شرکت‌ها تصمیم نمی‌گیرند بلکه معاملات بیشتر بر اساس جو روانی انجام می‌شود.
شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران همان‌طور که گفته شد نزدیک به ۴۰۰۰ واحد رشد کرد و تراز ۲۱۱ هزار و ۷۴۶ واحدی را به دست آورد. سهم‌های کوچک نیز دیروز در رشد بازار نقش داشتند و توانستند به رشد نماگر کمک کنند به‌طوری که شاخص هم‌وزن هم‌جهت با شاخص کل توانست ۱۳۴۸ واحد افزایش یابد و تراز ۴۵ هزار و ۲۳۱ واحدی را پشت سر بگذارد. شاخص آزاد شناور نیز با ۴۸۷۲ واحد رشد تا رقم ۲۳۷ هزار و ۳۰۰ واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول و دوم هرکدام به ترتیب ۲۸۷۱ و ۸۲۳۸ واحد رشد کردند.
دیروز شرکت‌های پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و صنایع پتروشیمی خلیج فارس جزو نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر را روی افزایش شاخص‌های بازار گذاشتند به‌گونه‌ای که هرکدام از آنها به ترتیب ۲۴۳، ۲۱۷ و ۲۱۲ واحد رشد کردند. بانک ملت نیز پس از این نمادها تاثیر ۲۰۲ واحدی روی شاخص داشت. اما بانکی‌ها یک‌بار دیگر توانستند بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دهند به‌طوری که حجم معاملات این گروه به ۱.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی و ارزش آن به نزدیک ۲۳۰ میلیارد تومان رسید. در این گروه در برخی از سهم‌ها صف خرید تشکیل شد و کل تابلوی بانکی‌ها دیروز مثبت بود. خودرویی‌ها نیز با رشد اکثر سهم‌ها مواجه شدند. در این گروه نیز در صف‌هایی با صف خرید مواجه بودیم. حجم معاملات این گروه به بیش از ۹۵۵ میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش معاملات بازار عدد ۱۵۰ میلیارد تومان را تجربه کرد. در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نیز شاهد رشد یکدست سهم‌ها بودیم به‌‌طوری که بیشترین سهم‌های این گروه با بیش از چهار درصد رشد در قیمت پایانی مواجه شدند. ارزش معاملات بورس تهران دیروز به رقم ۱,۴۰۷ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۵.۲ میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار نیز عدد ۲۸۴ هزار و ۳۶۸ نوبت را تجربه کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام