EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

قیمت خودرو و مسکن که دو هفته پیش از سایت‌های خرید و فروش همچون «باما» و «دیوار» حذف شده بود، به آگهی‌های خرید و فروش این سایت‌ها بازگشت.
به گزارش ایرنا، بعد از آنکه قیمت‌های بی‌حساب و کتاب خودرو در فضای مجازی و سایت‌ها، به عنوان یکی از متهمان بروز التهاب در بازار خودروی کشور معرفی شد، دادسرای ناحیه 31 تهران حکم بر حذف قیمت‌‌های بازار خودرو و مسکن از این سایت‌‌های واسط داد و این حکم توسط پلیس فتا ابلاغ شد.
در این زمینه، کارشناسان بازار خودرو معتقد بودند اعلام قیمت‌ها در سایت‌ها هرچند به شفافیت بیشتر می‌انجامد، اما همچون تیغ دولبه است که می‌تواند به ابزاری برای سوء‌استفاده دلالان تبدیل شود.
آنان می‌گفتند: در شرایط کنونی نتیجه‌ای جز افزایش استرس برای مردم به دنبال ندارد و برداشتن قیمت‌ها از فضای مجازی می‌تواند «آرامش روانی موقتی» برای مردم به ارمغان آورد.
از دیروز اما شاهد بازگشت قیمت‌ها به این سایت‌ها بودیم؛ قیمت‌هایی که در مقایسه با هفته‌های گذشته تغییر آنچنانی نداشته و همچنان غیرمنطقی و بی‌حساب و کتاب به نظر می‌‌رسند.
در این زمینه، سعید موتمنی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گفت: اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو این قیمت‌ها را قبول ندارد، زیرا نرخ‌ها باید در بازار تعیین شود.
وی بیان کرد: آگهی‌های فروش خودرو و مسکن باید شناسنامه‌دار و قابل ردیابی باشد.
به گفته این مقام صنفی، اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی مقرر کرده قیمت‌های کارشناسی شده خودرو همه روزه از اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران گرفته شود، اما در این زمینه تاکنون مراجعه‌ای به این اتحادیه انجام نشده است.
رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاکید کرد: در این زمینه باید هویت فرد آگهی‌دهنده، اصالت آگهی و اصالت قیمت مشخص باشد.
وی بیان کرد: مطابق تبصره 3 ماده 17 قانون نظام صنفی، انتشار هرگونه آگهی تبلیغاتی به هر طریق توسط صنف فاقد پروانه کسب معتبر ممنوع است و متخلف به جریمه نقدی محکوم می‌شود. علاوه بر آن‌ تعزیرات حکومتی و اتحادیه مربوطه نیز می‌تواند در صورت بروز مشکل به بررسی سریع موضوع بپردازد.
موتمنی تاکید کرد: سایت‌های آگهی‌دهنده اینترنتی خرید و فروش خودرو باید پیش از هر چیز طبق قانون کپی سند ماشین، آدرس، تلفن و مشخصات فروشنده را دریافت کنند و پس از محرز شدن اصالت آگهی نسبت به درج آن اقدام کنند.
وی گفت: در برخی موارد دیده شده فردی خودرویی را چندین میلیون تومان بالاتر از قیمت کارخانه در این سایت‌ها قیمت‌گذاری کرده‌ اما پس از تماس مشخص شده خودرویی موجود نیست.
موتمنی با ابراز رضایت از حذف موقت نمایش قیمت در آگهی‌های خودرویی در این سایت‌ها در روزهای گذشته، افزود: در چند روز اخیر التهاب و هیجان کاذب قیمت خودروها فروکش کرده و قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته بود، به‌طوری که قیمت پژو 2008 از 480 به 380 میلیون تومان، سراتو از 380 به 320 میلیون تومان، جکS5 از 380 به 310 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 از 110 به 95 میلیون تومان، پژو پارس از 118 به 97 میلیون تومان، پراید 111 از 55 به 50 میلیون تومان، پراید 131 از 53 به 50 میلیون تومان، ساینا از 67 به 61 میلیون تومان، تیبا از 58 به 51 میلیون تومان و تیبا 2 از 65 به 57 میلیون تومان کاهش یافت.
وی ادامه داد: در حالی که پیشنهاد 350 میلیون تومانی برای فروش پژو 2008 هم مشتری ندارد، اما اکنون شاهد بازگشت قیمت آن در سایت‌ها با قیمت‌هایی در حدود 480 میلیون تومان هستیم که به هیچ عنوان منطقی نیست.
این مقام صنفی با بیان اینکه بازار خودرو کاملا راکد است و هیچ خرید و فروشی در عمل انجام نمی‌شود، به مشتریان توصیه کرد که خودرو را از افرادی که پروانه کسب دارند بخرند.
وی بیان کرد: در غیر این صورت اگر خودرویی را از سایت خریداری کرده و با مشکل فنی مواجه شوند، قابل ردیابی نبوده و اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی نمی‌توانند پاسخگو باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام