EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که دو هفته قبل به اتمام رسید، قرار بود خارج از نوبت در جلسات هفته گذشته و این هفته مجلس با استناد به آیین‌نامه داخلی مجلس در صحن علنی به رای نمایندگان گذاشته شود که این اتفاق تاکنون نیفتاده است.
به گزارش صدای میراث، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس که ریاست کمیسیون مشترک مجلس و شورای نگهبان در طرح تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را نیز برعهده دارد، دو هفته قبل از رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون مشترک مجلس خبر داد و گفت که رفع ایرادات تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است تا آخرین رای‌گیری برای تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در صحن علنی انجام شود. از آن اظهارات تاکنون دو هفته گذشته است و رئیس کمیسیون مشترک مجلس حالا به صدای میراث گفته است که برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی به دلیل تلاش‌ها و لابی‌های سازمان میراث‌‌فرهنگی مخالف این مصوبه هستند و به همین دلیل رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را به‌رغم آن که دو هفته پیش به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است در دستور کار قرار نداده‌اند. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: براساس آیین‌نامه داخلی مجلس رفع ایرادات باید خارج از نوبت در دستور کار قرار می‌گرفت که متاسفانه این اتفاق تاکنون نیفتاده است و نمایندگان از روز شنبه آینده تصمیم‌ دارند موضوع را در مجلس پیگیری کنند تا وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سریع‌تر تشکیل شود. سلمان خدادادی با اشاره به جلسه مشترک مجلس و شورای نگهبان برای رفع ایرادات آن شورا به مصوبه تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تامین نظر شورای نگهبان در این مصوبه گفت: اگرچه مخالفت علنی آقایان لاریجانی و پزشکیان از اعضای هیئت رئیسه را با تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ندیدم. اما به دلیل طولانی شدن رای‌گیری برای رفع ایرادات شورای نگهبان به تشکیل وزارتخانه در صحن علنی و در دستور قرار ندادن رفع ایرادات، به نظر می‌رسد برخی اعضای هیئت رئیسه با مصوبه مجلس مخالف هستند و نمی‌خواهند این مصوبه در دستور کار قرار بگیرد. به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، سازمان میراث‌فرهنگی تلاش زیادی انجام داده است تا وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تشکیل نشود و لابی این سازمان با برخی نمایندگان و حتی اعضای هیئت رئیسه ادامه دارد. او گفت: تلاش مسئولان سازمان میراث‌فرهنگی برای جلوگیری از رفع ایرادات شورای نگهبان در صحن علنی در شرایطی انجام می‌شود که تمامی کارشناسان و مدیران سازمان میراث‌فرهنگی و حتی تشکل‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی کشور به همراه بدنه سازمان میراث‌فرهنگی بر وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی اصرار دارند و این موضوع را به نفع کشور و موضوعات مرتبط با وزارتخانه میراث‌فرهنگی می‌دانند. او با اعلام این که مسئولان سازمان میراث فرهنگی در سطوح بالا مخالف وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی هستند و به صورت فوق‌العاده تلاش دارند جلوی وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی را بگیرند تاکید کرد: تلاش‌های آقای مونسان و دوستان دیگرشان در جلوگیری از تبدیل شدن سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه بی‌تاثیر نیست و آن‌ها با نمایندگان و هیئت رئیسه مجلس لابی می‌کنند تا مصوبه مجلس نهایی نشود چون معتقدند سازمان ماندن بهتر از وزارتخانه شدن است.
رئیس کمیسیون مشترک مجلس و شورای نگهبان افزود: در ۱۳ سال گذشته ۱۴ رئیس سازمان عوض شده است. یعنی به طور متوسط کمتر از یک سال یک رئیس بر این سازمان ریاست کرده است و طبیعی است که این روند نمی‌تواند منجر به برنامه‌ریزی صحیح در سه حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شود. نماینده ملکان در پاسخ به این سوال که آیا سازمان میراث‌فرهنگی قادر به جلوگیری از رفع ایراد شورای نگهبان به مصوبه تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری است؟ گفت: سازمان میراث‌فرهنگی هرگز نمی‌تواند چنین اقدامی کند. چون رفع ایرادات شورای نگهبان مصوبه کمیسیون مشترک است. اما آن‌ها فعلا در حال چانه‌زنی با هیئت رئیسه مجلس هستند تا این موضوع در دستور کار قرار نگیرد.
به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، مجلس سه مرتبه رای بالا به تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده است که یکبار در تصویب طرح بود و دو مرتبه دیگر در رفع ایراد شورای نگهبان بود. همین موضوع نشان می‌دهد که مجلس بر تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصرار دارد. این وجود هنوز هم اقلیتی هستند که مخالف تشکیل وزارتخانه هستند اجازه رفتن مصوبه مجلس به اداره کل قوانین را نمی‌دهند و تلاش دارند در این مسیر مانع ایجاد کنند. اما باید بدانند که این اقدامات نمی‌تواند دوام داشته باشد. چون کمیسیون اجتماعی و کمیسیون مشترک و درصد بالایی از نمایندگان مجلس بر تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصرار دارند. خدادادی تاکید کرد: مجلس دهم مصمم به تشکیل وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و به اعضای شورای نگهبان نیز توضیح داده‌ایم که این مصوبه سه مرتبه با رای بالا در مجلس به تصویب نمایندگان رسید. بنابراین مجلس دهم مصرانه موضوع تشکیل وزارتخانه را دنبال می‌کند و به اتمام می‌رساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام