سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

کارشناس حقوق و فقه اسلامی، گفت: تصویب کلیات طرح «تشدید مجازات اسید‏پاشی و حمایت از بزه‏دیدگان» با پشتیبانی کامل دولت و رای 89 درصد نمایندگان مجلس حکایت از آن دارد که عزم ملی جهت مبارزه با خشونت علیه زنان در حال شکل‏گیری است.
به گزارش ایرنا، سمیه طهماسبی با اشاره به تصویب طرح تشدید مجازات اسید‏پاشی در مجلس شورای اسلامی افزود: تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، نوری از امید در دل حامیان و قربانیان جنایت اسید‏پاشی روشن کرد. ضعف و نارسایی در قانون فعلی مجازات اسید‏پاشی به گونه‏ای است که چون جنبه عمومی جرم در بزه اسیدپاشی دیده نشده است، نه‏تنها مانع وقوع جرم نیست بلکه همچنان شاهد استمرار این خشونت جبران ناپذیر علیه شهروندان و به‏ویژه زنان و دختران بی‏گناه این مرز و بوم هستیم.
وی ادامه داد: به گونه‏ای که پس از سال‏ها که از وقوع جرم می‏گذرد نه عامل اسیدپاشی مشخص می‏شود و نه خسارات و دیه ای که باید به بزه‏دیده و قربانی تعلق گیرد پرداخت می‏شود. قربانیان در دنیایی سراسر درد و اندوه ناشی از انتقام‏جویی و عقده‏گشایی و سوختگی و بد‏سرنوشتی که جنایتکار برایش رقم زده است کلافه و دست‏و‏پنجه نرم می‏کنند و متاسفانه به فراموشی سپرده می‏شوند.
رئیس پیشین شاخه بانوان حزب اعتماد ملی یادآور شد: البته اگر این بلایا متوجه خانواده‏های مسئولان می‏شد به احتمال بسیار قوی زودتر از این به فکر چاره‏اندیشی بر‏می‏آمدند. اینکه پس از دو سال از اعلام وصول عادی طرح سرانجام با تلاش فعالان مدنی و پیگیری برخی نمایندگان، توجه مجلس به رفع فوری این نقیصه جلب شده است جای تقدیر و تشکر دارد.‏
این کارشناس فقه و حقوق اضافه کرد: امیدوارم همانطور که درخواست بررسی طرح با قید یک فوریت در مجلس رای آورد سرانجام و به‏زودی اصل این طرح هفت‏ماده‏ای که مانع اعمال تخفیف برای مجرمان و باعث قرار‏گرفتن پرونده‏ها خارج از نوبت دستور رسیدگی دادگاه‌ است، نیز مورد تصویب نمایندگان قرار گیرد و قبل از اتمام دوره نمایندگی این مجلس و به دست‏انداز افتادن مجدد طرح، شاهد ابلاغ و اجرای قانون تشدید مجازات اسید‏پاشان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخالف بررسی فوریت این طرح بودند ولی مخالف تشدید مجازات نبودند بلکه در میان خیل عظیم طرح‏های اولویت‏دار موجود، این طرح را اولویت‏دار نمی‌دانستند. به نظرم از حیث بازدارندگی، این طرح دارای اولویت و فوریت بود و در زمان درستی در دستور‏کار مجلس قرار گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام