EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 آبان 1398   Wednesday 23 October 2019

سرمقاله

نسل جوان خاورمیانه

جلال خوش‌چهره

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه ۸۰ پرونده در خصوص حوادث کارگاهی در این ستاد تشکیل شده است، گفت: محکومان حوادث کارگاهی سنگین‌ترین بدهی را در میان محکومان جرائم مالی غیرعمد دارا هستند.
به گزارش ایلنا، اسدالله جولایی با بیان اینکه در کل کشور ۱۲ هزار زندانی غیرعمد وجود دارد، گفت: از این تعداد زندانی افرادی که جزوِ مددجویان ستاد دیه محسوب می‌شوند، ۸۶۴۲ نفر هستند که از این تعداد دو هزار نفر مربوط به پرونده‌های مهریه می‌شود.
وی با بیان اینکه در بهمن و اسفند‏ماه سال گذشته با توجه به افزایش قیمت سکه به یک‌باره تعداد زندانیان مهریه افزایش پیدا کرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد برای اینکه مبلغی را به دست آورند با توجه به این که همسرشان توانایی کامل از پرداخت مهریه را ندارد، دادخواست مهریه مطرح می‌کردند از همین رو ستاد دیه تلاش کرد در خصوص ارائه تسهیلات به زندانیان مهریه سخت‌گیرتر شود و این موضوع از طریق بخشنامه‌ای مبنی بر حذف کمک ویژه و بلاعوض به زندانیان مهریه به تمامی استان‏ها ابلاغ شده است.
مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه این ستاد به خیران متعهد شده است تا مبالغ آنها را برای زندانیان نیازمند هزینه کند، خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته هم از طریق ستاد دیه و هم از طریق مستندهایی که در این خصوص تهیه شده، اعلام شده است که دیگر زمان «کی مهریه را داده و کی مهریه را گرفته» تمام شده است. چنانچه مرد توان پرداخت مهریه را نداشته باشد، همسر گذشت نکرده و مرد روانه زندان می‌شود، از همین رو ستاد دیه در خصوص کمک به زندانیان مهریه سختگیری دارد و همانطور که گفتم با توجه به بخشنامه‌ای که به استان‏ها اعلام شده است، نگاه پیشگیرانه در این خصوص در دستور کار قرار گرفته و در حال فرهنگ‏سازی در این خصوص هستیم.
جولایی با بیان اینکه از بدو تاسیس ستاد دیه تاکنون حدود ۱۳۰ هزار زندانی آزاد شده‌اند که تعدادی از آنها شامل زندانیان مهریه نیز بوده‌اند، ادامه داد: در سال گذشته از حدود ۷۹۳۲ زندانی که از طریق ستاد دیه آزاد شده‌اند، ۲۴۴۳ نفر زندانیان مهریه بودند، البته آزادی زندانیان مهریه هیچ‌گاه اولویت ما نبوده و نخواهد بود.
وی همچنین درباره سرانجام طرحی که برای کاهش آمار زندانیان مهریه به مجلس شورای اسلامی ارائه شده بود، گفت: این پرونده همچنان مفتوح هستند و هنوز به نتیجه نرسیده است. استان اصفهان با ۳۲۶ زندانی بیشترین آمار زندانیان مهریه را داراست، بعد از این استان نیز استان تهران با ۲۲۷ زندانی و استان گیلان ۲۲۴ زندانی در رتبه‌های بعدی هستند.
مدیرعامل ستاد دیه در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان اینکه حمایت‌های ستاد دیه شامل اقلیت‌های دینی نیز می‌شود، تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است در برخی استان‌‌های مرزی یا در برخی استان‌ها مانند قم که اتباع دیگر کشورها در آنجا حضور بیشتری دارند نیز ستاد دیه در برخی از پرونده‌های این افراد نیز وارد شده و از آنها حمایت می‌کند تا طرف مقابل در این نوع پرونده‌ها که ایرانی است نیز مشکلش برطرف شود.
وی درباره حوادث کارگاهی نیز گفت: محکومان حوادث کارگاهی سنگین‌ترین بدهی را در میان محکومان جرائم مالی غیرعمد دارا هستند، اما خوشبختانه تعداد این پرونده‌ها کنترل شده است و در حال حاضر در کل کشور در حدود ۸۰ پرونده حوادث کارگاهی داریم که ستاد دیه نیز از این نوع پرونده‌ها حمایت می‌کند.
بسیاری از زندانیان حاضر در زندان‌های کشور با مشکلات دیه دست‏به‏گریبان هستند و اقدامات موثر ستاد دیه در این زمینه می‌تواند تاثیرات بسیار مناسبی در ادامه فعالیت و خروج آن‌ها از زندان‌ها داشته باشد. این موضوع هم به سود زندانیان است و هم می‌تواند بخش قابل‏توجهی از مشکلات و ناهنجاری‌های احتمالی جامعه را مرتفع کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام