سرمقاله

مهندسی انحصار در صنعت خودرو

محمدرضا ستاری

برخی تحلیلگران معتقدند آتش‌سوزی‌های اخیر محصولات تسلا شاید تقاضا برای خودروهای الکتریکی را کاهش دهد.
در هفته‌های اخیر حداقل سه دستگاه از محصولات تسلا که در شانگهای، هنگ‏کنگ و سان‌فرانسیسکو پارک شده بودند طعمه‌ حریق شده‌اند و البته فعلاً دلیل این آتش‌سوزی‌ها مشخص نشده است. تحلیلگران می‌گویند ترس از آتش‌سوزی خودروهای الکتریکی می‌تواند باعث کاهش فروش آن‌ها شود.
یکی از تحلیلگران ارشد اتوترندز می‌گوید: افراد زیادی هستند که نمی‌خواهند ریسک آتش‌سوزی خودرو در زمان تصادف و از دست دادن زندگی را به جان بخرند.
چند سال پیش نگرانی‌هایی درباره‌ آتش‌سوزی محصولات تسلا وجود داشت اما اکثر این آتش‌سوزی‌ها پس از تصادف خودروها صورت می‌گرفت و تسلا هم بی‌وقفه تاکید داشت احتمال آتش گرفتن محصولات این شرکت در مقایسه با مدل‌های بنزینی یا دیزلی هم‌رده بسیار کمتر است. البته در 21 آوریل تصاویر دوربین مداربسته‌ یک پارکینگ در شانگهای نشان داد یکی از محصولات تسلا یعنی مدل S به‌صورت ناگهانی آتش گرفته است.
هفته‌ پیش بود که یک مدل S دیگر نیز در هنگ‌کنگ آتش گرفت و همین اتفاق برای یک مدل S دیگر در سان‌فرانسیسکو هم رخ داد. اگرچه تسلا هنوز در حال بررسی روی این موضوع است اما هفته‌ پیش به‌روزرسانی تنظیمات مدیریت شارژ و گرمایی خودروهای خود را به منظور کمک هرچه بیشتر به حفاظت باتری و بهبود طول عمر آن انجام داد. تسلا گفته این به‌روزرسانی‌ها را بدون هرگونه اخطار و هشدار از پیش تعیین شده انجام داده است. نگرانی‌ها درباره‌ آتش‌سوزی این سه خودرو می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای خودروهای الکتریکی شود و همین امر سوالات درباره‌ میزان پیشرفت باتری‌های لیتیوم-یونی را افزایش داده است.
تسلا موتورز (به انگلیسیTesla Motors) شرکت خودروسازی آمریکایی و تولیدکننده خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن‌های برقی است. شرکت تسلا همچنین تولیدکننده پکیج‌های باتری لیتیم-یون برای سایر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آ گ است. شرکت تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط ابرهارد جفری استریل و مارک تارپنینگ تاسیس شد. ایلان ماسک هم‌اکنون به‌عنوان مدیرعامل اجرایی و رئیس هیئت‏مدیره تسلا موتورز فعالیت می‌کند. سهام تسلا در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام