سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و دبیر کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده اعلام کرد: مصوبه اخیر هیئت وزیران خیلی از مشکلات بازسازی و نوسازی در مناطق سیل‌زده را حل کرد و به موجب این تصویب‌نامه مبلغ ۲۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال برای بازسازی و جبران خسارات ناشی از سیل در بخش‌های مختلف ۱۸ استان پرداخت می‌شود.
به گزارش «ابتکار» و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مهدی جمالی‌نژاد که در آیین متمرکز کلنگ‌زنی ساخت و بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی مناطق سیل‌زده کشور در روستای تازه آباد آق‌قلا سخن می‌گفت، افزود: ۲۵هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد ۴ درصد و همچنین مبلغ ۷ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال برای مرمت زیرساخت‌های آسیب‌دیده از سیل از طریق تملک دارایی پرداخت خواهد شد. وی اضافه کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در ۲۱ استان کشور، بیش از ۱۶۹ هزار و ۳۷۷ واحد مسکونی شهری و روستایی در سیل های اخیر در کشور آسیب دیده‌اند که از این تعداد ۱۱هزار و ۸۶۴ واحد در شهرها و ۵۶ هزار و ۴۶۹ واحد در روستاها باید دوباره احداث شوند. جمالی‌نژاد اضافه کرد: ۱۰۱هزار و ۶۲ واحد شهری و روستایی نیازمند تعمیرات هستند. در اثر سیل به ۱۰۹هزار و ۸۳۲ واحد مسکونی نیز خسارت معیشتی وارد شده است.
دبیر کمیته نوسازی و بازسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده در ادامه گفت: بنیاد مسکن به عنوان مجری بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده، تاکنون پرونده ۵۶ هزار و ۵۵۰ متقاضی را برای دریافت تسهیلات تکمیل کرده است که از این تعداد ۲۵ هزار و ۶۲۹ متقاضی به بانک معرفی تا تسهیلات برای ۷ هزار و ۴۰۳ واحد احداثی و ۱۸ هزارو ۲۳۶ واحد تعمیری دریافت کنند. بانک‌های عامل در چارچوب مصوبه دولت تاکنون با مالکان ۲ هزار و ۴۸۲ واحد مسکونی برای دریافت وام، قرارداد بسته‌اند. وی همچنین گفت: با توجه به وقوع سیل گسترده در ۲۱ استان کشور برای نخستین بار قرارگاه سازندگی در وزارت کشور به ریاست وزیر کشور راه‌اندازی شده و کمیته‌های مختلفی ذیل آن تشکیل شده که یکی از آنها کمیته بازسازی و نوسازی است که هر هفته شرایط را ارزیابی و اطلاع‌رسانی خواهند کرد. متناظر این قرارگاه در استان‌ها هم قرارگاه‌هایی تشکیل شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام