سرمقاله

فرصت‌هایی که دریغ می‌شوند

علیرضا صدقی

مدیرعامل شرکت «شهروند» در تشریح اخبار منتشر شده در خصوص عرضه برنج‌هایی با خلوص نامناسب گفت‌: به دستور قاضی ۱۱۵ تن از این برنج با قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش رسید.
مسعود سریع‌القلم در نشست خبری درباره جمع‌آوری بخشی از برنج‌های موجود در شرکت «شهروند» بعد از حضور ماموران تعزیزات حکومتی با اشاره به التهابات قیمتی در بازار یک سال گذشته گفت‌: شهروند در تمامی این ایام به عنوان یکی از مراکز تنظیم بازار در تهران بود که مصداق آن فروش گوشت تنظیم بازاری بود که ظرف ۹ ماه گذشته به بهترین شکل ممکن با نظارت همه دستگاه‌های مربوطه انجام شد اما درمورد خرید برنج ایرانی که ظرف چند ماه گذشته به‌صورت ناگهانی افزایش قیمت داشت، ما وظیفه خود می‌دانستیم که جهت کمک به اقشار آسیب‌پذیر در فرآیند قانونی مجموعه شهروند با توجه به تعامل با تامین‌کنندگان نسبت به فروش برنج با کیفیت مناسب اقدام کنیم. وی در ادامه اظهارکرد: در جهت کنترل کیفیت و قیمت اجناس عرضه شده در فروشگاه شهروند کمیته‌ خریدی وجود دارد که کنترل کیفیت را برعهده دارد و این کار را به‌طور دقیق انجام می‌دهد. درخصوص عرضه برنج توسط تامین‌کنندگان در فروشگاه‌ها نیز شرکتی که در مناقصه‌ها برنده می‌شود نمونه برنج آن از نظر کیفیت و قیمت کنترل می‌شود و به تایید کمیته‌ خرید می‌رسد که درخصوص برنج یادشده نهایتا قیمت ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان به عنوان قیمت خرید ما تعیین شد.
سریع‌القلم همچنین اضافه کرد: بابت خرید این برنج تا زمان تحویل نمونه اصلی پولی پرداخت نمی‌کنیم اما پس از تایید به تامین‌کننده اعلام می‌شود که بخشی از بار را می‌تواند تحویل دهد. بخش اول این برنج وارد شد البته در زمان ورود هر بخش از بار نیز نمونه‌گیری مجدد انجام می‌شود. نمونه‌گیری در چند فروشگاه برای این برنج در بخش اول انجام شد و هیچ مشکلی وجود نداشت. وی در ادامه تاکید کرد: در بخش دوم پس از انجام نمونه‌گیری مشاهده شد که خلوص برنج با آنچه مورد نظر ما بود و به عنوان نمونه اولیه گرفته شده بود، تطابق ندارد. لذا دو روز پیش از حضور همکاران تعزیرات حکومتی یعنی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه مدیر کنترل کیفیت فروشگاه شهروند مکاتبه‌ای انجام داد تا برنج‌های تحویلی از سطح فروشگاه‌ها جمع‌آوری شوند. پیرو این مکاتبه من به عنوان مدیرعامل فروشگاه «شهروند» دستور جمع‌آوری سریع تمامی برنج‌های خریداری شده و مرجوع شدن آن را به تامین کننده دادم. مدیرعامل شرکت شهروند تاکید کرد: باید به این نکته توجه داشت که تعزیرات حکومتی نظارتی مستمر در حوزه فروشگاهی دارد و به‌طور مداوم وضعیت قیمت و کیفیت اجناس را مورد بررسی قرار می‌دهد و در این مسیر نیز ما نیز پاسخگو هستیم. در مورد این برنج‌ها نیز ما مستندات مربوطه را به قاضی ارائه کردیم ولی به دلیل اینکه بخشی از برنج در سطح فروش توسط قاضی دیده شده بود، دستور فروش این برنج با قیمت ۱۰ هزار تومان داده شد که بر این اساس آنچه از انبارها از این نوع برنج موجود بود با همین قیمت به فروش رسانده شد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست گفت: ما و تامین‌کننده، اسناد خود را ارائه کردیم و بخش عمده این برنج که در مجموع ۲۰۰ تن بوده است، حدود ۱۱۴ تن از آن با همین قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش رسیده است. قیمت خرید این برنج برای ما ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است و قیمت فروش آن تا پیش از دستور قاضی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود که بخش اندکی از این برنج با این قیمت ۲۳ هزارو ۵۰۰ تومان به فروش رسیده است که امکان مرجوع شدن آن به شرکت توسط شهروندان وجود دارد.
مدیرعامل شرکت شهروند افزود: تامین‌کننده‌ای که این برنج‌ها از آن خریداری شده است، ۱۱ سال است که به عنوان تامین کننده با «شهروند» همکاری می‌کند و به عنوان پرفروش‌ترین برند برنج در شهروند محسوب می‌شود. به‌ هر حال مابقی آنچه در انبارها از این نوع برنج وجود داشته است پلمپ شده و به قاضی نیز اعلام شده است. این برنج‌ها برای بررسی هرچه‌ بیشتر و نمونه‌گیری به انبار دیگری ارسال شده است چراکه تامین کننده اعلام کرده که این برنج قاطی ندارد و برنج پاکستانی با آن مخلوط نشده است. لذا قاضی دستور بررسی و آزمایش این برنج را صادر کرده است. وی ادامه‌ داد: در همان روز که همکاران تعزیرات حکومتی در فروشگاه‌های ما حضور پیدا کردند توسط قاضی دستور داده شد که در کارخانه این تامین کننده در استان مازندران همکاران تعزیرات حکومتی حضور پیدا کنند و بخشی از برنجی که برای بسته‌بندی در حال‌ آماده‌سازی بود به صورت امانت پلمپ شد تا بررسی‌های لازم روی این برنج انجام شود. سریع‌القلم تاکید کرد: تا زمانی که دادگاه یا تعزیرات رایی صادر نکرده است، من نمی‌توانم اظهار نظری کنم ولی فعلا هیچ اتفاقی برای شهروند نیفتاده و ما نمونه برنج خریداری شده و قیمت خرید و فروش را به قاضی ارائه کرده‌ایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام