سرمقاله

مخاطرات تک‌صدایی در قدرت

علیرضا صدقی

پس از اتمام تابستان 2019، رکورد خرید بازیکنانی چون رونالدو و کاکا در رئال تبدیل به یک شوخی خواهد شد.
به گزارش ورزش سه، به نقل از مارکا، این روزها هواداران رئال بیش از همیشه از پرز، خریدهای جدید می خواهند و انتظار این است که یک تابستان رکوردشکن برای کهکشانی ها در پیش باشد.
پس از چند سال بدون هیجان در نقل و انتقالات که رئال مادرید بر خلاف سنت قدیمی خود، دست به خریدهای بزرگ نزد، حالا انتظار بر این است که سران باشگاه با صرف هزینه بالا، دست به یک تحول اساسی در مجموعه بازیکنان خود بزنند.
ناکامی بزرگ رئال در فصلی که گذشت، این نیاز را به شدت تقویت می کند و می توان گفت که دیگر خبری از یک تابستان خاموش و ساکت نخواهد بود.
تا به اینجا، تابستان فصل 10-2009، از حیث هزینه برای خرید بازیکنان جدید، رکورددار است ولی تابستان پیش رو این رکورد شکسته خواهد شد.
رئال در تابستان 2009 و با بازگشت پرز به صندلی ریاست، 254 میلیون یورو صرف خرید بازیکنانی چون رونالدو، کاکا، بنزما و ژابی آلونسو کرد ولی تابستان 2019 دست کم باید شاهد هزینه ای بین 300 تا 400 میلیون یورو برای خرید بازیکن از سوی رئال باشیم.
تا همین جا رئال برای فصل بعد، رودریگو را از سانتوس با 45 میلیون یورو و میلیتائو را از پورتو با رقم 50 میلیون یورو به خدمت گرفته است. دیگر بازیکنی که به رئال خواهد پیوست، ادن هازارد است که چلسی به رقمی کمتر از 140 میلیون یورو برای فروش او راضی نیست؛ هرچند انتظار می رود که انتقال ستاره بلژیکی با 100 میلیون یورو نهایی شود.
به اینها جذب لوکا یوویچ از فرانکفورت را هم اضافه کنید که هزینه ای 60 میلیون یورویی را در پی خواهد داشت. به این ترتیب جذب 4 بازیکن یاد شده، 255 میلیون یورو هزینه در پی دارد؛ اما آیا این پایان کار رئال در نقل و انتقالات است؟ پاسخ منفی است.
زیدان از سران باشگاه جذب مندی، مدافع چپ لیون را درخواست کرده است و او با 30 میلیون یورو به رئال خواهد پیوست. دیگر بازیکن موردنظر زیدان، پل پوگباست که منچستریونایتد برای فروش او 150 میلیون یورو طلب خواهد کرد تا هزینه رئال برای جذب بازیکن به 435 میلیون یورو برسد. اگر جذب پوگبا ممکن نشود، رئال به سراغ کریستین اریکسن، ستاره تاتنهام خواهد رفت که جذب او 70 تا 80 میلیون یورو هزینه در پی دارد و به این ترتیب هزینه رئالی ها 355 میلیون یورو خواهد شد.
سران رئال همچنین به جذب کیلیان امباپه یا نیمار نیز نیم نگاهی دارند و در صورت جذب یکی از این دو، هزینه جذب بازیکن تا 600 میلیون یورو نیز افزایش خواهد یافت.
معضل برای فروش بازیکن
بدون شک برای فرار از نقض فیرپلی مالی، رئال نیاز به فروش چندین بازیکن خود دارد. تا به اینجا رئال 95 میلیون یورو صرف خرید بازیکن کرده و از فروش بازیکن، درآمدی نداشته است. فصل 10-2009، رئال مادرید 254 میلیون یورو برای خرید بازیکن هزینه کرد و از فروش بازیکن نیز 98.4 میلیون یورو عایدی داشت. اختلاف 155 میلیون یورویی بین خرید و فروش بازیکن در تابستان 2009، در تاریخ رئال بی سابقه بوده است؛ ولی قطعا تابستان پیش رو این رکورد نیز شکسته می شود.
رئال مایل به فروش گرت بیل است اما نه پیشنهادی برای ستاره ولزی رسیده و نه خود او تمایلی برای جدایی دارد. ایسکو دیگر بازیکنی است که رئال می تواند با فروش او کسب درآمد کند؛ ولی او تمایل به ماندن دارد و زیدان هم با این قضیه موافق است.
خامس رودریگز، تئو هرناندز و متئو کوواچیچ، بازیکنان قرضی رئال، تنها گزینه هایی هستند که رئال می تواند از فروش آنها درآمدزایی کند. هدف سران باشگاه، کسب حداقل 200 میلیون یورو از فروش بازیکن است ولی اینگونه به نظر می رسد که رسیدن به چنین رقمی، غیرممکن باشد. هرچند سه ماه دست نخورده از نقل و انتقالات باقی است ولی از حالا می توان گفت که تابستان 2019 برای رئال، از هر نظر رکوردشکن خواهد بود؛ چه از حیث هزینه برای خرید بازیکن و چه از حیث توازن بین خرید و فروش.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام