EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 31 شهریور 1398   Sunday 22 September 2019

سرمقاله

شفافیت؛ رویه سکه پاسخگویی

محمدعلی وکیلی

کارگاه آموزشی کاربرد بلاکچین در بانکداری و پرداخت توسط بانک توسعه صادرات ایران با حضور جمعی از مدیران ارشد نظام بانکی، کارشناسان و علاقه‏مندان به حوزه بلاکچین برگزار شد.
نیما امیرشکاری، عضو انجمن بلاکچین ایران به‏عنوان کارشناس این حوزه گفت: دیگر به متمرکز بودن اعتمادی نیست و این مهم‏ترین پیام بلاکچین برای دنیاست؛ در واقع واسطه‏های سنتی که در گذشته اعتماد مردم را جلب کرده بودند، اعتبار گذشته را ندارند و بر اساس آمار منتشر شده از سازمان‏های پژوهشی دنیا در سال 2017، کارمندان داخلی به میزان 43 درصد و هکرها 26 درصد مسئول نشت اطلاعات سازمان‏ها بوده‏اند.
وی تاکید کرد: می‏توان برای حفاظت از یک محل، دیوار ساخت و اطراف آن دیوار گذاشت و منابع زیادی صرف نگهداری آن کرد، اما اگر دشمن داخلی باشد، آن دیوار هیچ کمکی نمی‏کند؛ امروزه با پیشرفت فناوری فضایی ایجاد شده که نمی‏توانیم چشم‏بسته به افراد داخل سازمان اعتماد کنیم چرا که چه در پوشش سوءاستفاده و چه نادانسته در معرض نشت اطلاعات توسط اعضای سازمان هستیم.
عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه به تشریح ایده بلاکچین، راهکار فردی با نام مستعار «ساتوشی ناکاماتو» پرداخت و گفت: بلاکچین به‏عنوان یک مفهوم فناورانه با دیتابیس تراکنشی به دنیا معرفی شد که در قالب یک پروتکل فناوری برای ثبت تمامی اقلام کاربرد دارد.
این کارشناس بانکی به مقایسه بیت کوین به‏عنوان محصول بلاکچین با پول دولت‏ها، طلا و نقره و مبادله کالا با کالا پرداخت و گفت: بیت کوین به شدت قابل تقسیم است و از این بعد با پول و طلا و نقره برابری می‏کند؛ به لحاظ تبادل بین‏المللی بیت کوین با اختلافی فاحش از دو ابزار مالی دیگر جلوتر بوده و از منظر ایمنی و ضد جعل بودن وضعیت بسیار مناسب‏تری دارد اما به دلیل آگاهی محدود آحاد مردم از چند و چون کار با بیت کوین هنوز با پذیرش عمومی مطلوبی در مقایسه با پول برخوردار نیست؛ شاید امتیاز انتشار پول توسط دولت ها در این حوزه بی‏تاثیر نباشد در حالی که بیت کوین منبعی پیش‏بینی‏پذیر‏تر از پول بوده و قابل برنامه‏ریزی است؛ همچنین از دیگر ویژگی‏های دیگر بلاکچین، تغییر ناپذیری؛ غیرمتمرکز و منحصر‏به‏فرد بودن، احراز هویت و اجماع عمومی را می‏توان نام برد.
نیما امیرشکاری در این کارگاه بر اهمیت آگاهی برنامه‏ریزان مالی از ساختار بلاکچین تاکید کرد و گفت: پیش از هرچیز باید بر سازو‏کار بلاکچین مالی اشراف داشت؛ از مهم‏ترین اصول اولیه این سازو‏کار این است که معاملات در این حوزه معمولا شبه‏ناشناس هستند، با یکدیگر در بلاک گروه‏بندی می‏شوند، تراکنش‏ها با اطلاعات مربوط به زمان، مبلغ و طرفین، ثبت و مهر و موم می‏شوند و نکته مهم اینکه بلاکچین متمرکز نیست به این مفهوم که دارای یک مالک نیست و بر این اساس قوانین سختگیرانه در مورد چگونگی نگهداری آن وجود دارد.
در ادامه این کارگاه مباحثی چون ویژگی های رمز ارزها تشریح شد؛ میرشکاری در این‏باره گفت: دارنده پول رمزی مالک آن محسوب می‏شود و هیچ مدرک دیگری برای شناسایی مالک ثبت نمی‏شود؛ پول رمزی می‏تواند بی نام نگهداری شود اما در صورت گم‏شدن یا دزدیده شدن بازگرداندن آن غیر‏ممکن است؛ جلب اعتماد در معاملات بر مبنای پول رمزی از طریق ویژگی های ریاضی انجام می‏شود نه به واسطه ویژگی‏های شیمیایی و فیزیکی. در واقع اعتماد بر پایه اصول ثابت شده و قابل اطمینان رمزنگاری شده صورت می‏پذیرد و اجباری برای اعمال مقررات قانونی برای پول رمزی نیست. امیرشکاری با ذکر اینکه در مجموع 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد گفت: بخشی از این حجم از بیت کوین در گردش و بخشی دیگر به تدریج استخراج می‏شود.
وی با اذعان به اینکه راه درازی برای کسب وجاهت قانونی بیت کوین در پیش داریم، گفت: با این وجود مهم‏ترین سوال در حوزه فناوری بلاکچین این است که «چه زمانی از فناوری بلاکچین استفاده کنیم؟» در واقع زمانی که یک فناوری محبوبیت پیدا می‏کند، تلاش زیادی جهت استفاده از آن برای کاربرد‏های مختلف صورت می‏گیرد، حال آنکه شاید این فناوری الزاما برای آن کاربرد پاسخ بهتری نسبت به فناوری‏های موجود نداشته باشد به نظر می‏رسد پیش از ورود به این حوزه باید از خودمان بپرسیم آیا کاربرد مورد نظرم نیاز به پایگاه داده دارد؟ آیا تعداد زیادی کاربر پایگاه داده‏های مرا به‏روز‏رسانی می‏کنند؟ آیا نهاد متمرکز یا شخص ثالت مشکل‏ساز است؟ آیا تراکنش‏ها به یکدیگر وابستگی دارند؟ و در نهایت بر اساس پاسخی که به این پرسش‏ها داده می‏شود مشخص می‏شود فناوری بلاکچین به درد می‏خورد یا باید از پایگاه داده‏های master/slave استفاده شود.
به گزارش پایگاه خبری اگزیم‏نیوز در پایان این جلسه حاضران، سوالات خود پیرامون موضوع بلاکچین و بانکداری را با کارشناس کارگاه مطرح کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام