EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 25 شهریور 1398   Monday 16 September 2019

سرمقاله

صداوسیمای دربستی

ژوبین صفاری

ایتالیای فعلی گل زیاد می‌زند اما نه توسط مهاجمانش!
به گزارش سایت نود، اظهارات روبرتو مانچینی در کنفرانس خبری پیش از بازی تیم ملی ایتالیا مقابل بوسنی و هرزگوین در دور چهارم مقدماتی یورو 2020 ما را به یاد خاطرات نه‌چندان دور و و خوشمان از لاجوردی‌ها انداخت. وقتی او گفت اخیرا مدافعان و هافبک‌های تیمش بیش از مهاجمان گل زده‌اند و بازی تماشایی با گلزنی مهاجمان جذابیت بیش‌تری دارد.
13 سال قبل را به یاد آوردیم؛ زمانی که بهترین گلزنان ایتالیا در جریان قهرمانی در جام‌جهانی2006، تنها 2 بار تور دروازه‌ها را گشود؛ تونی هر 2 بار مقابل اوکراین و ماتراتزی یک بار در آخرین بازی مرحله گروهی و یک بار در آخرین بازی جام! می‌بینید که سنت گل زدن بازیکنان غیر مهاجم از آن سال وجود داشته و کشیدن بار مهاجمان توسط هافبک‌ها و مدافعان، اتفاق مرسوم تسری یافته تا همین امروز در اردوی لاجوردی‌هاست.
گلزنان متعدد، مهاجمان کم‌کار
ایتالیای فعلی که در حال سربرآوردن از افتضاح تاریخی عدم صعود به جام‌جهانی 2018 است، دستکمی از اسلافش ندارد؛ به همان نسبت دارای تعدد گلزنان در پست‌های مختلف. برتری 3 - صفر مقابل یونان در انتخابی یورو 2020 باعث شد قهرمان 4 دوره جام‌جهانی برای اولین بار از سال 1990 در 6 بازی متوالی کلین شیت کند. علاوه بر این، تیم مانچو با برتری در بازی مقابل یونان رکوردی شخصی در زمینه برتری‌های متوالی در بازی‌های مقدماتی یورو ثبت کرد و صاحب هفتمین برد متوالی شد.
تیم ملی ایتالیا در هر یک از 20 بازی اخیرش در مراحل انتخابی جام ملت‌های اروپا گل زده که این هم طولانی‌ترین روند گلزنی لاجوردی‌پوشان در این رقابت‌هاست. البته ایتالیا در این چارچوب بازی به بازی رکوردهای جالبی ثبت کرد. در دور قبلی مقدماتی در ماه مارس، این تیم میهمانش لیختن‌اشتاین را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد که این قاطعانه‌ترین بردش از ماه دسامبر سال 1962 بود؛ زمانی که تیم ملی ترکیه را با همین نتیجه شکست داد. در واقع آخرین باری که ایتالیا در یک بازی 6 گل زد 26 سال پیش بود اما در آن بازی دروازه‌اش بسته نماند. در آن بازی از مرحله انتخابی جام جهانی 1994، ایتالیایی‌ها تحت هدایت آریگو ساکی مقابل تیم مالت با نتیجه 6 بر یک به برتری رسیدند.
چرخه غیر تکراری
در آن بازی،گل‌های چهارم و پنجم آتزوری از روی نقطه پنالتی توسط فابیو کوالیارلا، مهاجم سامپدوریا به ثمر رسید و به این ترتیب روند گلزنی بازیکنان غیرتکراری تیم ملی ایتالیا به پایان رسید. این تیم از 11 ژوئن سال 2017، 18 گل به ثبت رسانده بود که هر کدام از آن گل‌ها به نام یک بازیکن ثبت شد.
مانولو گابیادینی، چیرو ایموبیله، جورجو کیه‌لینی، آنتونیو کاندروا، لورنزو اینسینیه، ماریو بالوتلی، آندره‌آ بلوتی، لئوناردو بونوچی، سیمئونه زازا، جورجینیو، فدریکو برناردسکی، کریستیانو بیراگی، متئو پولیتانو، نیوکولو بارلا، مویس کین، استفانو سنسی، مارکو وراتی و فابیو کوالیارلا این گل‌ها را به ثمر رساندند. ایتالیا از مصاف قبلی‌اش با لیختن‌اشتاین در انتخابی جام جهانی تا مصاف دوباره‌اش با این تیم در انتخابی یورو 2020 در یک بازی بیش از 2 گل نزده بود که این روند هم به پایان رسید.
با وجود استعدادهای درخشان موجود در خط حمله، ناتوانی مهاجمان در به دوش کشیدن بار اصلی گلزنی کمی عجیب است. شاید نسل جدید مهاجمان به اندازه اسلافشان قدرتمند و کاریزماتیک نباشند اما در فوتبال کم‌ستاره امروز، هنوز آن قدر جوان هستند که هواداران تیم به درخشش آن‌ها در آینده نزدیک امید داشته باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام