EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 25 شهریور 1398   Monday 16 September 2019

سرمقاله

صداوسیمای دربستی

ژوبین صفاری

کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی که در سال ۲۰۱۷ در مالزی کشته شد، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می‌کرد.
به گزارش یورونیوز، روزنامه وال استریت ژورنال این مطلب را به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد. بنا به این گزارش بسیاری از جزئیات رابطه کیم جونگ نام با سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده همچنان نامشخص است.
در گزارش وال‌استریت ژورنال آمده است: «چند مقام سابق آمریکایی اعلام کرده‌اند که برادر ناتنی کیم جونگ اون که سال‌ها خارج از کره شمالی زندگی می‌کرد و پایگاه قدرتی در پیونگ یانگ نداشت احتمالا نمی‌توانست جزئیات فعالیت‌های مخفیانه کشورش را فاش کند.» در این گزارش همچنین آمده است که کیم جونگ نام به احتمال قریب به یقین با سازمان‌های امنیتی دیگر کشورها به ویژه چین نیز در تماس بوده است. طبق این گزارش کیم جونگ نام در ماه فوریه سال ۲۰۱۷ برای دیدار با رابط خود با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به مالزی سفر کرده بود. هر‌چند این دیدار احتمالا تنها هدف او از سفر به مالزی نبوده است.
سیا از اظهار‌نظر در‌مورد گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال خودداری کرده است. مقامات آمریکا و کره جنوبی بر این باور هستند که مقامات کره شمالی دستور ترور کیم جونگ نام در سال ۲۰۱۷ را صادر کردند. این در حالی است که پیونگ یانگ هرگونه دخالت در ترور او را رد کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام