EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 31 شهریور 1398   Sunday 22 September 2019

سرمقاله

شفافیت؛ رویه سکه پاسخگویی

محمدعلی وکیلی

این روزها شکایت‌های بسیاری از افراد پیرامون مسئله خودخواهی می‌شنویم. بخش بزرگی از این درد‏و‏دل‌ها را می‌توان از والدین شنید که از ناسپاسی‌ها و خودخواهی‌های فرزندان خود ناراحت هستند. بخش دیگری نیز از زبان دوستان، زوجین و به‏طور‏کلی افراد مختلف یک اجتماع نقل می‌شود. از این‌رو می‌توان گفت متاسفانه موضوع خودخواهی به گونه‌ای عمومی شده است و جز صفاتی طبقه‌بندی می‌شود که امروزه بیش از گذشته میان مردم دیده می‌شود. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به آنالیز زوایای مختلف این ویژگی بپردازیم.
مدیریت خودخواهی
خودخواهی و یا به اصطلاح «خود‏پرستی» یکی از بزرگ‏ترین مشکلات دنیای امروزی است. اگر فردی وجود دارد که در زندگی روزمره خود باید ساعت‌ها با وی در ارتباط باشید و این فرد شخصی خودخواه است، توصیه می‌شود پیش از آن که به زندگی شما آسیب وارد شود، فکر چاره باشید! اما اگر خود شما فردی خودپسند است، برای رفع این حالت چه کار باید کرد؟ چگونه قادر خواهید بود به خودتان کمک کنید؟ ابتدا به دو تیپ شخصیتی کلی در ارتباط با این ویژگی اشاره خواهیم کرد؛ 1. تمرکز بیش از حد بر خود به گونه‌ای که فرد به جز خودش و مسائل مرتبط با خود به چیز دیگری توجه نمی‌کند، 2. عدم احساس مسئولیت نسبت به عواطف و همچنین نیاز‌های افراد دیگر در جامعه و یا حتی اطرافیان خود فرد. چنان چه فردی دچار هر دو این ویژگی‌ها باشد، به ندرت ممکن است بتوان در جهت تغییر شخصیت وی به او کمکی کرد. این افراد تنها در صورتی به فکر دیگران می‌افتند که نیازی از نیازهایشان رفع شود! اکنون به ارائه چهار توصیه مفید برای مواجه شدن و برخورد با این افراد در زندگی خواهیم پرداخت.
1. فرد خودخواهی که با وی سروکار دارید، از کدام دسته است؟
اگر برایتان مقدور است، نکات نهفته پشت این دسته رفتار‌ها را کشف کنید. آگاهی یافتن از انگیزه هر رفتاری سبب می‌شود راحت‌تر بتوان با آن کنار آمد و تصمیم درست‌تر را اتخاذ کرد. برای مثال کودکان کم سن و سال به طور طبیعی درجات بالاتری از خودخواهی را نشان می‌دهند. بهترین راه کمک به این گونه کودکان، آگاهی‏بخشی به آن‌ها در مورد لزوم احترام به نیاز‌ها و احساسات دیگر افراد جامعه است. در طرف دیگر این معادله، افراد مسن را خواهیم داشت. این افراد نیز عموما سطوح بالاتری از خودخواهی را نشان می‌دهند. در این جا نیز لزوم داشتن درک مناسب، هویدا می‌شود چرا که خودخواهی مسن‌های جامعه ناشی از بالا رفتن سن و نیازمند بودن بیشتر آن ها خواهد بود و ناآگاهانه صورت می‌گیرد نه به طور خودآگاه و از روی عمد.
2. به موضوع شخصی نگاه نکنید!
فرض کنید فردی به شما می‌گوید که یکی از ویژگی‌های شخصیتی که دارید، خودخواهی است. ممکن است عصبانی شوید و حرف وی را به پای غرض‏ورزی او بگذارید. اگرچه برداشتی که دارید حتی می‌تواند کاملا درست باشد، اما به این دید نگاه نکنید. سعی کنید رفتار‌های خود را مورد بررسی عمیق‌تری قرار دهید. با خودتان صادق باشید و اگر احساس نیاز کردید، به تغییر این رفتار اقدام کنید. اگر برداشت شخصی نکرده و سعی در اصلاح خود داشته باشید، می‌توان گفت فردی مثبت هستید.
3. قضاوت نکنید!
همه ما در زندگی خود قضاوت‌هایی می‌کنیم که اغلب غلط هستند و بدون در اختیار داشتن آگاهی‌های کافی صورت می‌گیرند. از بهترین راه‌هایی که می‌توان خودخواهی یک فرد را نسبت به خود کاهش داد، سوال کردن از وی خواهد بود. با لحنی مثبت و آرام از او بخواهید انگیزه‌های خود را از رفتار نامناسب با شما توضیح دهد و یا اگر فردی احساس می‌کند که شما خودخواه هستید، از او بخواهید دلایل خود را بیان کند. این پرسش‌ها کمک بسیاری به روشن شدن مشکل و حتی حل آن می‌کند. اما اگر شرایط به گونه‌ای نیست که اجازه این مکالمه را بدهد، چه کار باید کرد؟ در این جا نیز مناسب‌ترین راهکار، پرسش از خود است. سعی کنید خودتان را به جای فرد مقابل بگذارید و پرسش‌های ذکر شده را انجام دهید.
4. مقادیر مشخص و جزئی از خودخواهی لازم است!
شاید عجیب باشد اما حفظ حد پایینی از خودخواهی می‌تواند مفید هم باشد. چرا که نه‏تنها سبب می‌شود بیشتر از خودمان مراقبت کنیم بلکه امکان توجه به دیگران را نیز فراهم خواهد کرد. انسان به طور ذاتی از کمک به افراد دیگر خوشحال می‌شود و احساسی از رضایتمندی را درک می‌کند. روانشناسان این حس خرسندی را به وجود درجات جزئی از خودخواهی ربط می‌دهند. چرا که هر کس برای درک این حس به دیگری کمک می‌کند و این نیز می‌تواند گونه‌ای از خودخواهی باشد! اما به هر حال نه‏تنها بد نیست بلکه مفید هم خواهد بود!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام