سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

نمایشگاهی از آثار هنری «بنکسی» نقاش مرموز انگلیسی در لیسبون پرتغال برگزار شد. به گزارش ایرنا به نقل از شینهوا، این نمایشگاه تحت عنوان «بنکسی - نابغه یا تباهگر؟»، ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) در این شهر دایر شد. پیش از این نیز نمایشگاه‌هایی آثار بنکسی به نمایش درآمده که برپایی نمایشگاهی حاوی ۲۰ اثر از وی از اسفند ۱۳۹۷ تا فروردین سال جاری در شهر تایپه پایتخت تایوان، از جمله آن است.
بنکسی نام مستعار هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است. آثار هنری وی با محتوای سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها، دیوارها و پل‌های شهرهای مختلف دنیا به تصویر درآمده است. وی هنرمندی است که اغلب به محنت مهاجران و آوارگان در آثارش می‏پردازد و در سال ۲۰۱۵ پرتره «استیو جابز» رئیس شرکت اپل را بر دیوار یک اردوگاه پناهجویان در شهر کاله فرانسه به تصویر کشید.
بنکسی سپس با صدور بیانیه‏ای اعلام کرد: اغلب معتقدیم مهاجران از منابع کشوری که به آن مهاجرت می‏کنند، بهره‌مند می ‏شوند، اما استیو جابز پسر یک مهاجر سوری بود.
آثار این هنرمند در سال ۱۹۹۳ به تدریج روی دیوارها و قطارها نقش بست و تا سال ۲۰۰۱ هنر وی در همه بریتانیا نمایان شد؛ تا جایی که بی‏درنگ قابل شناسایی بود. بنکسی سال گذشته میلادی زمانی که نقاشی معروف خود تحت عنوان «دختری با بادکنک» را پس از فروخته شدن در حراجی ساتبیز به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار دلار، ریزریز کرد، توجهات جهانی را به خود جلب کرد.
بنکسی هنرمندی است که ردی از آثارش علاوه بر انگلیس در ژاپن نیز برجا مانده؛ اثری منتسب به وی که یک موش با چتری در دست را نشان می دهد، روی یکی از درهای ایستگاه مونوریل شهرک «هینوده» در بخش غربی توکیو نقش بسته است.
فیلم مستند بنکسی تحت عنوان «خروج از مغازه کادوفروشی» در فستیوال فیلم ساندنس که بزرگترین جشنواره فیلم‏های مستقل آمریکاست، به نمایش درآمد. وی در ژانویه ۲۰۱۱ برای ساخت این فیلم، نامزد جایزه اسکار برای بهترین فیلم مستند شد. بنکسی در سال ۲۰۱۴ جایزه شخصیت سال جایزه آکادمی بین‏المللی علوم و هنرهای دیجیتال موسوم به «وبی» را از آن خود کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام