سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

مجموعه‌ بیش از ۵۰ نامه عاشقانه «لئونارد کوهن» خواننده و ترانه‌سرای کانادایی به ارزش ۸۷۶ هزار دلار در حراجی «کریستیز» فروخته شد.
به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز از لس آنجلس، برخی از این نامه‌ها که بازگو‏کننده روابط عاشقانه کوهن با «ماریان آیلن» بود و باعث پیشرفت کاری کوهن از شاعر به موسیقی‌دانی معروف شد، بیش از پنج برابر رقم تعیین شده قبل از حراجی، به فروش رفت.
نامه اصلی کوهن که دسامبر ۱۹۶۰ نوشته شد، به قیمت ۵۶ هزار و ۲۵۰ دلار فروخته شد، در حالی که قیمت اولیه آن ۱۰ هزار دلار ارزیابی شده بود. همچنین نامه‌ای که کوهن در سال ۱۹۶۴ تحت عنوان «مشهورم اما خالی» نوشت، به ارزش ۳۵ هزار دلار به فروش رفت.
کوهن و آیلن که دختری متولد نروژ بود، در سال ۱۹۶۰ با هم آشنا شدند. این دختر، الهام‌بخش چند آهنگ معروف کوهن از جمله «پرنده روی سیم» و «هی، هیچ راهی برای گفتن خداحافظی نیست»، بود.
آیلن ژوئیه ۲۰۱۶ در سن ۸۱ سالگی بر اثر ابتلاء به سرطان خون درگذشت. کوهن نیز که از بیماری سرطان خون رنج می‌برد، نوامبر ۲۰۱۶ در سن ۸۲ سالگی از دنیا رفت.
نامه‌ها از طرف خانواده آیلن به فروش گذاشته شد و هویت خریداران فاش نشده است.
بخت اصلی در این حراجی پنج روزه، مربوط به یک زنگ برنزی ایتالیایی بود که قدمت آن به قرن پانزده یا شانزده بازمی‏گشت. کوهن و آیلن زمانی این زنگ را در منزل مشترک‏شان آویخته بودند. این زنگ به مبلغ ۸۱ هزار و ۲۵۰ دلار فروخته شد، در حالی که قبل از حراج ۱۲ هزار دلار قیمت‌گذاری شده بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام