سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: با توجه به محدودیت‌های تامین ارز برای واردات، در حال حاضر تخصیص ارزهایی همچون یورو یا روبل روسیه محدود و صرفاً برای تامین نیاز شرکت‌های دولتی در نظر گرفته می‌شود.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی نهاوندی اظهار کرد: در رابطه با یوان چین نیز دو مشکل وجود دارد، یکی هزینه‌هایی که برای انتقال ارز از چین به حساب فروشنده اصلی کالا دریافت می‌شود و نکته دوم طولانی شدن این فرایند تا بیش از دو ماه است که هر دو این اتفاقات باعث افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی می‌شود. در هزینه‌های انتقال هر چند صرافی‌های رسمی بانک‌های عامل رسماً این هزینه‌ها را اعلام و از صاحب کالا دریافت می‌کنند اما تا این لحظه بانک مرکزی نسبت به پذیرش و پوشش این هزینه‌ها اقدامی نکرده است.
نهاوندی در ادامه افزود:بنابراین واردکنندگان باید مازاد ۶ درصد هزینه قابل قبول بانک مرکزی را به صورت ارز آزاد تامین کنند یا معادل همین میزان مشکل تعهد ارزی خواهند داشت.
وی با اشاره به اینکه گمرک ایران اخیراً با اتخاذ برخی تصمیمات گره‌گشا کمک خوبی به تعدیل بخشی از مشکلات واردات کشور کرده است، تصریح کرد: اصلاح روش و مبانی تعیین ارزش گمرکی و واقعی کردن این روش‌ها متناسب با شرایط حاکم بر تجارت کشور و همچنین ارائه تسهیلات در زمینه کاهش زمان نمونه‌برداری و اظهار کالا و همچنین ترخیص بخشی از کالاهای وارداتی قبل از تامین و انتقال وجه کالای وارداتی، از جمله این خدمات محسوب می‌شود.
نهاوندی، عضو هیئت مدیره فدراسیون واردات ایران به گروه دومی از کالاها اشاره کرد و توضیح داد: با وجود این حمایت‌ها آن بخش از کالاهایی که امکان استفاده از تسهیلات گمرک را ندارند، بعضاً تا بیش از دو ماه در انتظار تامین و انتقال ارز بوده که با وجود تعرفه تصاعدی هزینه انبارداری، تا بیش از ۱۰ درصد افزایش هزینه تمام شده کالا را در پی دارد. با توجه به اینکه این تاخیرها مطلقاً در اختیار و خواست صاحب کالا نیست، انتظار ما این است که سازمان بنادر و دریانوردی از افزایش هزینه‌ها و بهره‌برداری انتفاعی از مشکلات ناشی از تحریم‌ها خودداری کند تا بتوانیم از شرایط سخت فعلی عبور کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام