سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

تبریز - فلاح: مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی گفت: شعار سازمان ما برنامه ریزی تعاملی و حکمرانی محلی آموزش های فنی و حرفه ای است.
یعقوب نماینده با اعلام این مطلب افزود: سعی داریم در سال جاری مبتنی بر شرایط آمایش سرزمینی حرکت کنیم و طرح های موجود نیز، عمدتاً در جهت اثربخشی برای ایجاد اشتغال یا حمایت از توسعه اشتغال است و در این حوزه، طرح های مختلفی داریم.
وی ادامه داد: امسال آموزش دوگانه ای را مطرح ساخته ایم و با همکاری اتاق بازرگانی شروع کرده ایم و آموزش های تلفیقی مشتمل بر آموزش های مجازی در کنار آموزش های سنتی است.
نماینده در خصوص انتظار خود از جامعه رسانه ای استان برای تبیین نقش آموزش های فنی و حرفه ای و تبدیل آن به گفتمان عمومی، اظهار کرد: آموزش های فنی و حرفه ای هنوز برای جامعه مکشوف و روشن نیست و متاسفانه همراهی جامعه در این زمینه خیلی کم است. جای یادآوری دارد که آموزش های ما معمولاً رایگان هستند و ویژه کارجویان هستند، هر چند شاغلان نیز در مواردی از آن ها بهره مند می شوند. اما با این وجود، مردم اطلاع و شناخت کافی از این موضوع ندارند. از این رو، نقش مطبوعات در این زمینه می تواند موثر واقع شود.
وی اضافه کرد: مطبوعات می توانند خدمات ما را در جامعه تبیین کنند و در کنار معرفی مزیت های آموزشی به شهروندان، در مورد تنوع خدمات آموزشی سازمان که در تمامی شغل ها اتفاق می افتد و در بیش از چهار هزار استاندارد ارایه می شود، اطلاع رسانی کنند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان، با تاکید بر نقش رسانه ها و مطبوعات استان در معرفی و تبیین خدمات آموزشی این سازمان، متذکر شد: هدف سازمان، اجتماعی کردن آموزش های فنی و حرفه ای و جذب مشارکت جامعه است و از جمله، طرح های کار آمد در این حوزه، اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی یا همان بحث مرسوم به استاد - شاگردی است. ناگفته نماند که این طرح، از طرح های بسیار زیبا و اثربخشی است که در دنیا کشورهای بسیاری، پیگیر اجرای آن هستند و حتی در کشورهای پیشرو نیز اجرا می شود. اما با این حال، متاسفانه در کشور ما صاحبان صنوف و مشاغل تک کارفرمایی، آشنایی چندانی با این طرح ندارند. در حالی که آنان می توانند با مشارکت در اجرای این طرح، شاگرد پذیرش کنند، بدون این که دچار مباحث بیمه ای این موضوع شوند. چرا که در این طرح، بیمه درمان و بازنشستگی شامل حال صاحبان صنوف و مشاغل نمی شود و بیمه حوادث نیز از طریق اداره کل انجام می گیرد. این مقام مسئول یادآور شد: در کنار ارایه آموزش های لازم به شاگردان، آموزش های تخصصی نیز توسط کارفرما و صاحبان صنوف انجام می شود. از این رو، اجرای این موضوع بسیار زیبا افزون بر این که می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه های آموزش فنی و حرفه ای شود، می تواند در معرفی استادکارها تاثیرگذار باشد و آنان را در سطح یک معلّم و مربی در جامعه بشناساند و در استفاده بهینه از امکانات موجود در جامعه ایفای نقش کند.
نماینده خاطرنشان کرد: ما از طریق مطبوعات و رسانه ها، آگاهی بخشی و آشناسازی از طریق آنان می توانیم طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی را نهادینه سازیم.وی با اشاره به اهمیت گواهی نامه های اموزشی صادره، بیان کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان گواهی نامه هایی دارد که می تواند در شروع کسب و کار موثر واقع شود، به این معنی که افراد علاقه مند به ایجاد فضای کسب و کار می توانند با اخذ گواهی نامه ها و ارایه آن ها به مراجع مرتبط با حوزه فعالیت خود یا اتحادیه ها، قادر هستند از آن ها به عنوان مجوز شغل استفاده کنند.
وی افزود: همچنین جای یادآوری دارد که صاحبان صنایع اگر نیروی کار خود را به آموزش فنی و حرفه ای معرفی کنند، بر اساس بند «ب» تبصره ۳۸ قانون مالیات ارزش افزوده می توانند از معافیت ۱۰ درصدی این مالیات برخوردار شوند.
نماینده تصریح کرد: مهارت آموزان از طریق گواهی نامه ها می توانند نسبت به اخذ وام های کم بهره اقدام کنند و جالب است متوجه باشیم معمولاً در طرح طبقه بندی مشاغل افراد دارای گواهی نامه، صاحب امتیاز هستند و هر ۱۰ ساعت آموزش دیده شده، یک امتیاز برای مهارت آموزان محسوب می شود. این ها مواردی هستند که در جامعه ما مغفول و ناشناخته مانده اند و مطبوعات و رسانه ها می توانند معرّف آن ها در جامعه باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام